Pēc vācbaltiešu valodnieka Augusta Bīlenšteina (August Bielenstein) domām, nosaukums “Dobes pilskalns” skaidrojams ar Avīksnes upes veidoto dziļo ieleju pie pilskalna, kas zemgaļu valodā saukusies ‘dobe’. Pilskalna Incēnu vārds radies daudz vēlāk no blakus esošajām mājām Incēni.
Dobes (Incēnu) pilskalns (Dobên) ir zemgaļu pilskalns, kura agrākais nosaukums ir bijis Dobesberg (Dobeskalns). Pastāv uzskats, ka Dobes pilskalns ir bijis senais Dobenes zemes pilsnovada centrs ar spēcīgi nocietinātu pili. Dienvidos-dienvidaustrumos pilskalna pakājē atradusies liela senpilsēta, par ko liecina biezais kultūrslānis un mākslīgi veidotais uzbērums. Dobes pilskalna kompleksā ietilpst arī Avīksnes upītes kreisajā krastā esošais Mežakalna pilskalns.
Rakstītos avotos Dobene (Dubene) ir viena no Zemgales zemēm, kas minēta 1254. gada Upmales un Zemgales dalīšanas līgumā starp Rīgas arhibīskapu, Livonijas ordeni un Rīgas domkapitulu. Ir pieņemts uzskatīt, ka šajā līgumā minētās zemes pilsnovada centrs ir Dobes pils. Dobenes zeme tiek minēta arī 1272. gadā Zemgales dalīšanas līgumā starp Rīgas kapitulu un Livonijas ordeni, kur viena no zemēm tiek saukta par Dobeni (castrum Dobene, Dubene). Atskaņu hronikā minēts, ka pēc neveiksmīga uzbrukuma Tērvetei, Livonijas ordenis ceļ pili Dobes kalnā. Vairāki vēsturnieki izteikuši pieņēmumu, ka pils tiek celta līdzās Dobes pilskalnam Mežakalnā. Ņemot vērā, ka arheoloģiskie izpētes darbi nav notikuši nevienā no minētiem pilskalniem, izteiktais pieņēmums zinātniski nav apstiprināts.
Pēc 1272. gada Rīgas domkapitula dokumenta, ar kuru Dobeni nācās atdot Livonijas ordenim, zināms, ka Dobenes novadā bijušas 16 sīkākas administratīvas vienības, kas sauktas par novadiem (provinciae). Ar šo terminu apzīmēti ciemi vai ciemu novadi: Eglonene, Wancule, Augegua, Padaugua, Velsene, Sigemoa, Jusa, Aren, Batsenen, Babuta, Paliten, Satcigalen, Scemua, Pelliseden, Drauden, Bliden. To atrašanās vietas mūsdienās nav iespējams droši noteikt, izņemot dažas. Eglonene meklējama Eglones upes krastos, Bliden identificējama ar mūsdienu Blīdeni, Satcigalen – mūsdienu Jaunpils Jumpravnieku apkārtnē.