Lai gan Aizputes pilskalns arheoloģiski līdz šim plašāk nav pētīts, tā loma un līdzšinējās interpretācijas ir nozīmīgas Kurzemes vēlā dzelzs laikmeta un agro viduslaiku apdzīvotības, un arī arhitektūras vēstures pētniecībā.
Kā jau minēts, ir pamatots uzskats, ka tieši šeit atradusies pils, kuru kurši apdzīvoja vēl 1261. gadā, kad pēc Durbes kaujas un lielās kuršu sacelšanās, un, iespējams, saņemtajām ziņām par citu kuršu piļu likteni aizputnieki labprātīgi padevušies ordenim un ķīlai atdevuši savus dižciltīgo dēlus. 2004. gadā izdotajā “Latvijas 12. gadsimta beigu –17. gadsimta vācu piļu leksikonā” arheologi Andris Caune un Ieva Ose pieļauj, ka Kurzemes bīskapa Aizputes mūra pils celtniecība agrākajā kuršu pilskalnā pabeigta pirms 1290. gada, kad uz Aizputi pārcēlās Kurzemes bīskapijas domkapituls, kas pilī mita līdz 1513. gadam, tomēr, iespējams, pils celtniecība pabeigta tikai 14. gs. sākumā un domkapituls sākotnēji izmitinājās kādā citā, mazākā ēkā. Pils dienvidrietumu stūrī tika celta arī baznīca, kas Aizputes pilsētas dibināšanas aktā 1378. gadā minēta kā Kurzemes bīskapijas doms. Nav dokumentāru apstiprinājumu tam, ka baznīca sākta celt vēl pirms pils celtniecības 1254. gadā, lai gan šis gads atzīmēts uz baznīcas portāla. Zināms, ka baznīca tikusi pilnīgi pārbūvēta 17. gs. beigās un tagadējo izskatu ieguvusi pēc 1733. gada pārbūves. Savukārt bīskapa pils mūri pakāpeniski izzuda kopš 17. gs., kad Aizputes iedzīvotāji tās akmeņus sāka izmantot savu namu celtniecībai. Pieļaujams, ka Aizputes pilskalna iemītnieki savus mirušos apglabāja apmēram 300 m uz dienvidrietumiem no tā esošajā Misiņkalnā, kur 1927. gadā arheologa Fēliksa Jākobsona vadībā veikti nelieli pārbaudes izrakumi. To materiāls liecina, ka šeit, iespējams, atradusies ar agro dzelzs laikmetu datējama apmetne un arī vēlā dzelzs laikmeta senkapi, par kuriem arī liecina 1931. gadā Aizputes Valsts ģimnāzijas Skolu muzejam nosūtītās senlietas: bronzas rotaslietas un to fragmenti, kā arī dzelzs šķēpu gali un naži. Šī senvieta gan stipri cietusi smilšu karjera aktīvās izmantošanas laikā (20. gs. 20.–60. gadi).
Ap 2–3 km rādiusā ap Aizputi atrodas vēl trīs pilskalni: Baltcepuru, Lažas un Orma kalns. Līdz ar to vienīgais, ko samērā droši varam apgalvot, ir tas, ka Aizpute un tās apkārtne ir bijis pietiekami nozīmīgs Kurzemes administratīvais centrs gan pirms, gan arī pēc kuršu zemju nonākšanas vācu varā.