Nodibināts 1991. gadā – Birojs brīvām vēlēšanām (Office for Free Elections). 1992. gadā organizācijas nosaukums tika mainīts uz EDSO Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību birojs, paplašinot tās pilnvaras.
617
Nodibināts 1991. gadā – Birojs brīvām vēlēšanām (Office for Free Elections). 1992. gadā organizācijas nosaukums tika mainīts uz EDSO Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību birojs, paplašinot tās pilnvaras.
Biroja uzdevums ir palīdzēt nodrošināt cilvēktiesību un demokrātisku principu ieviešanu EDSO dalībvalstīs. EDSO Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību birojs atrodas Varšavā, Polijā. Tā darbības apjoms un pilnvaras noteiktas 1992. gada Helsinku dokumentā – Pārmaiņu izaicinājumi (Conference for Security and Co-operation in Europe 1992 Summit, Helsinki Document The Challenges of Change). Biroja budžets sastāv no pamatfinansējuma, kuru veido dažādas EDSO dalībvalstis, kā arī papildus finansējums, kuru piešķir individuālas EDSO dalībvalstis darbībai noteiktās cilvēktiesību un demokratizācijas jomās.
Biroju vada direktors, kuru amatā apstiprina EDSO Ministru padome uz trijiem gadiem. Kopš 2020. gada decembra direktora amatu ieņem itāļu diplomāts Mateo Mekači (Matteo Mecacci), 2017.–2020. gadā biroja direktore bija islandiete Ingibjorga Solruna Gisladotira (Ingibjörg Sólrún Gísladóttir), 2014.–2017. gadā – vācu politiķis Mihaels Georgs Links (Michael Georg Link).
Saskaņā ar EDSO Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību biroja mandātu, birojs nodarbojas ar demokrātisku vēlēšanu, cilvēktiesību, tolerances un pretdiskriminācijas, kā arī tiesiskuma nostiprināšanu EDSO dalībvalstīs. Šie cilvēktiesību un demokratizācijas standarti ir noteikti cilvēktiesību dimensijas saistībās (human dimension commitments), kurus pieņēmušas EDSO dalībvalstis samitā vai Ministru padomes sanāksmēs. Minētie principi nav juridiski, taču ir politiski saistoši visām EDSO dalībvalstīm. Biroja darbība aptver visas EDSO dalībvalstis, t. sk. Eiropu, Centrālāziju, Balkānus un Ziemeļameriku.
Ik gadu EDSO Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību birojs organizē Starptautisko cilvēktiesību ieviešanas konferenci (Human Dimension Implementation Meeting), lai apspriestu cilvēktiesību saistību ieviešanu EDSO dalībvalstīs. Konference norisinās Varšavā, un to apmeklē visu dalībvalstu delegācijas, kā arī nevalstiskās organizācijas.
Kopumā ir 57 EDSO delegācijas. Katru delegāciju vada dalībvalsts nozīmēts vēstnieks vai cita iecelta augsta līmeņa amatpersona.