Komitejas pamatuzdevums ir tiesību aizsardzība, kas ietvertas Āfrikas Bērna tiesību un labklājības hartā (African Charter on the Rights and Welfare of the Child).
Sastāv no 11 locekļiem, kurus uz pieciem gadiem bez tiesībām tikt pārvēlētiem ievēlē Āfrikas Savienības valstu un valdību vadītāju asambleja (African Union Assembly of Heads of State and Government) no hartas dalībvalstu izvirzītajiem kandidātiem. Saskaņā ar hartas 33. pantu komitejas locekļiem jābūt ar augstu morālo stāju, neatkarīgiem un zinošiem bērna tiesību un labklājības jautājumos.
Komiteja ir tiesīga vākt informāciju un izvērtēt problēmjautājumus, formulēt un precizēt principus, sadarboties ar citām bērnu tiesību aizsardzības institūcijām, un sniegt rekomendācijas dalībvalstīm, lai aizsargātu bērna tiesības un labklājību Āfrikā. Āfrikas Bērna tiesību un labklājības ekspertu komiteja izskata hartas dalībvalstu periodiskos ziņojumus par hartā ietverto tiesību aizsardzību. Saskaņā ar hartas 43. pantu hartas dalībvalstīm jāsniedz periodiskie ziņojumi reizi trijos gados. Komiteja ir tiesīga saņemt sūdzības no indivīdiem, kolektīviem, Āfrikas Savienības atzītām nevalstiskajām organizācijām, hartas dalībvalstīm un Apvienoto Nāciju Organizācijas (United Nations Organization) par jautājumiem, kas saistīti ar hartu. Sūdzību izskatīšana ir konfidenciāla.
Komiteja reizi divos gados ziņo Āfrikas Savienības valstu un valdību vadītāju asamblejai par darbu un saņemtajām sūdzībām; ziņojums tiek publicēts.