Latvijā pazemes ūdeņi papildinās, atmosfēras nokrišņiem iesūcoties nogulumos. Galvenie pazemes ūdeņu papildināšanās apgabali ir augstienes un to nogāzes, bet pazemes ūdeņu noplūde notiek virszemes ūdenstecēs un ūdenstilpēs – upēs, ezeros, jūrā.
Visā Latvijas teritorijā pazemes ūdeņi sastopami dziļumā no dažiem centimetriem purvos līdz apmēram 1,8 km dziļumam senākajos nogulumiežu slāņos un kristāliskā pamatklintāja dēdējumgarozā. Visā griezumā mijas dažāda biezuma un sastāva nogulumu veidoti ūdeni labi un vāji caurlaidīgi slāņi. Līdzīga sastāva un hidrauliski saistītus ūdens nesējslāņus (jeb ūdens horizontus) apvieno ūdens nesējslāņu kompleksos. Hidroģeoloģiskais griezums tiek sadalīts trīs zonās pēc hidrodinamiskām un hidroķīmiskām pazīmēm.
Latvijā katrā zonā dominē noteikta sastāva ūdeņi: aktīvās ūdens apmaiņas zonā pārsvarā ir hidrogēnkarbonātu kalcija vai kalcija–magnija tipa saldūdeņi (mineralizācija līdz 1 g/l) un vietām sulfātu kalcija iesāļūdeņi (mineralizācija 1–3 g/l), palēninātās ūdens apmaiņas zonā – hlorīdu nātrija sāļūdeņi (mineralizācija 3–35 g/l) un lēnās ūdens apmaiņas zonā – hlorīdu nātrija un hlorīdu kalcija vai kalcija–nātrija sālsūdeņi (mineralizācija >35 g/l). Saldūdeņi (izņemot purvu ūdeņus) ir piemēroti lietošanai uzturā ar nelielu apstrādi (mehānisku filtrēšanu, atdzelžošanu) vai bez tās. Iesāļūdeņi Latvijā tiek iegūti, lai ražotu dabīgo minerālūdeni. Sāļūdeņi un sālsūdeņi tiek izmantoti balneoloģijā (Jauņķemeri, Vaivari, Liepāja).