1935. gadā Dārznieku māju īpašnieks uzkalniņā raka bedri un atklāja apbedījumus. 1936. gadā uzkalniņā izrakumus veica Eduards Šturms.
1935. gadā Dārznieku māju īpašnieks uzkalniņā raka bedri un atklāja apbedījumus. 1936. gadā uzkalniņā izrakumus veica Eduards Šturms.
Uzkalniņš apaudzis ar krūmiem un kokiem, redzamas senu rakumu pēdas.
Kapu uzkalniņa augstums ir 1,5 m, diametrs – 18–20 m. 1935. gadā māju īpašnieks uzkalniņā izraka 1,6 x 1,4 m lielu bedri. 0,7 m dziļumā viņš atklāja skeletapbedījumu un māla podu ar kalcinētiem kauliem. Zem tā, noceļot kādu akmens plāksni, atrada uz pamatzemes izveidotu akmeņu šķirstu, kurā bija māla trauks ar kalcinētiem kauliem. Radioaktīvā oglekļa (14C) analīze uzrādīja kaulu vecumu – 976.–831. gads p. m. ē. 1936. gadā E. Šturms uzkalniņā veica izrakumus 20 m2 platībā. Uzkalniņa zemes uzbērumā atklājās seši 18. gs. pēcapbedījumi. 0,8 m dziļumā atklājās blīvs lielu akmeņu sakrāvums, kas sniedzās līdz 1,48 m dziļumam. Zem akmeņiem konstatēja ogļu paliekas. Krāvumā bija saskatāmas arī divu akmens šķirstu paliekas, no kurām viens bija pārsegts ar plakanu akmeni. Labi veidots, ziemeļu–dienvidu virzienā orientēts akmens šķirsts atklājās vēl vienā vietā gandrīz uz pamatzemes. Skeleta paliekas nebija saglabājušās. Uzkalniņā dažādās vietās atrada gludās, švīkātās, agrās apmestās un spodrinātās keramikas lauskas, kā arī akmens kalta fragmentu.
Līdz šim bronzas laikmeta ugunskapi māla urnās zināmi vēl vienīgi Rucavas Bašķu 1. uzkalniņā. Dārznieku kapu uzkalniņš pieskaitāms bronzas laikmeta rietumbaltu uzkalniņu kapulauku kultūrai, kas bija izplatīta Baltijas jūras dienvidaustrumos ar centru bijušajā Austrumprūsijā.
Dažus simtus metru uz ziemeļrietumiem no Dārznieku uzkalniņa Cīravas–Aizputes lielceļa labajā pusē atrodas līdzīgs uzkalniņš, saukts par Ozolkalniņu. Uz tā aug liels ozols, tuvumā vēl citi mazāki. Spriežot pēc izmēriem un formas, tas attiecas uz bronzas laikmetu, kurā, tāpat kā Dārznieku uzkalniņā, pēc 13. gs. apbedīti mirušie.
Dārznieku senkapi ir nozīmīgs bronzas laikmeta piemineklis, kas aplūkots daudzās zinātniskajās publikācijās. Tas viegli atrodams, braucot no Cīravas Aizputes virzienā līdz Dārznieku mājām, ceļa kreisajā pusē. No turienes jādodas uz Dubeņas upīti, kuras krastā atrodas uzkalniņš.