Zinātniskā izpēte notiek dažādos virzienos, ko nosaka vides inženierzinātņu struktūra, kas ietver šādus galvenos sastāvelementus:
Vides piesārņojuma cēloņu novēršana un samazināšana ir atkarīga no jomas, kurā tas rodas, no vietas, piesārņojuma rakstura un lieluma, faktoriem, kas to ietekmē, kā arī no iespējām to samazināt. Ietekmes uz vidi un klimata pārmaiņu samazināšanas iespējas ir atkarīgas no inženiertehniskajiem risinājumiem, kuru izvēle ir atkarīga no piesārņotāju fizikālajiem parametriem, ķīmiskā sastāva, efektivitātes, inovācijas pakāpes un citiem faktoriem. Inženiertehnisko risinājumu plašo spektru ilustrē labāko pieejamo tehnoloģiju pieejamība (Best Available Technologies, BAT) Eiropā un pasaulē.

Ekomājas Taosā, Ņūmeksikā. ASV, 2018. gads.
Fotogrāfe Anda Feščenko.
Vides inženierzinātnes problēmas risina ar atšķirīgu metodiku palīdzību. Izvēloties metodiku, svarīgi izvērtēt, kādi būs ieguvumi un zaudējumi un kā vides inženierzinātņu risinājumi ietekmēs vidi tagad un nākotnē. Tiek izvērtēts, cik ilgtspējīgs ir dabas resursu lietotājs un vai iespējams paaugstināt resursu ieguvēja un lietotāja darbības efektivitāti, lai ar vides tehnoloģiju palīdzību ne tikai mazinātu ražotnes ietekmi uz vidi, bet sasniegtu ražošanu bez atlikumiem un emisijām. Labākie tehnoloģiju risinājumi top ražotnēs, kur tiek identificētas un analizētas efektivitātes paaugstināšanas iespējas. Vides tehnoloģiju attīstību un izmantošanas secību un prioritātes nosaka vides inženierzinātņu speciālisti, kas veic vides auditu un novērtē procesus uzņēmumā, nosaka vides piesārņojuma avotus, cēloņus un to radītās sekas un sagatavo piesārņojuma samazināšanas priekšlikumus un koncepciju.

Vides piesārņojuma samazināšanas koncepcijas shēma.
Autore Dagnija Blumberga.
Prioritārs ir tehnoloģiskais risinājums, kas piedāvā likvidēt vides piesārņojuma cēloņus vai samazināt to ietekmi. Tikai pēc tam, kad ir aplūkotas visas iespējas nepieļaut vides piesārņojuma avotu veidošanos, pievēršas seku likvidēšanai.
Vides piesārņojuma koncepcijas sagatavošana sākas, vispirms izpētot vides piesārņojuma cēloņu likvidēšanas vai to ietekmes samazināšanas veidus un analizējot visas iespējas prioritāšu secībā. 1. prioritāte – piesārņojuma aizkavēšana un novēršana. To panāk ar šādām metodēm: materiālu aizvietošanu (piemēram, krāsvielas, kas bāzētas uz toksiskiem šķīdinātājiem, aizvietojot ar ūdens šķīdumu); zema potenciāla siltumenerģijas izmantošanu (piemēram, izmantojot kondensāta siltumu zemas temperatūras siltumapgādes sistēmā); procesu skaita samazināšanu (piemēram, apvienojot mazgāšanu un pulēšanu); organizatoriskiem uzlabojumiem un gadījuma rakstura piesārņojuma novēršanu darba vietās. 2. prioritāte – piesārņojuma samazināšana. Ja nav iespējams pilnīgi novērst cēloņus, tad jāsamazina piesārņojums, izmantojot šādas metodes: daļēja samazināšana (piemēram, izmantojot mazāku šķīdinātāja koncentrāciju); labāka ražotnes pārvaldība, samazinot izbiršanas, izlīšanas iespējas; procesa pārprojektēšana, lai sasniegtu augstāku efektivitāti; labāka darbaspēka apmācība, paaugstinot motivāciju, apzinīgumu, zināšanas un novēršot nekārtību; atkārtota materiālu un ūdens izmantošana, kur iespējams, (piemēram, mazāk ūdens lietot skalošanai, iekonservēt iekārtas, ja tās nelieto). 3. prioritāte – atkārtota lietošana: lietojot materiālus atkārtoti, var samazināt ražošanas procesu izmaksas un piesārņojumu. Metodes: izmantot iekārtu skalošanas ūdeni; vairākkārt izmantot iepakojumu; paplašināt atkritumu izmantošanas iespējas (piemēram, zāģu skaidas var lietot kā kurināmo vai ražot granulas). 4. prioritāte – iekšēja reciklēšana: iepriekš izmantotus materiālus ir iespējams izmantot ražošanas procesā. Metodes: veidot piegrieztnes šūšanas darbnīcā tā, lai veidojas minimāli atkritumi, atgriezumus izmantot citu izstrādājumu šūšanai; attīrīt iekārtu dzesēšanai izmantoto aukstumnesēju un izmantot to atkārtoti. 5. prioritāte – ārēja reciklēšana. Ja ražošanas atkritumus uzņēmuma iekšienē nevar izmantot ražošanas procesā, tos var pārdot vai atdot citam uzņēmumam (piemēram, otrreiz pārstrādāt plastmasas iepakojumu, stikla pudeles, metālu). Ja likvidēt visus vides piesārņojuma cēloņus nav iespējams, pielieto seku likvidēšanas metodes jeb “caurules gala” tehnoloģijas. 6. prioritāte – tehnoloģisko dūmgāzu, notekūdeņu attīrīšana no kaitīgām emisijām, lai tās nenonāktu gaisa baseinā, ūdens tilpnēs un augsnē. Metodes: kaitīgu šķidrumu un gāzu emisiju dedzināšana; ūdens bioloģiskā attīrīšana; tehnoloģisko gāzu nosūces sistēmu gaisa attīrīšana. 7. prioritāte – atkritumi. Ja visi pārējie pasākumi ir veikti, tad vispiemērotākais ražošanas pārpalikumu uzglabāšanas veids ir poligoni. Poligoniem ir jābūt drošiem un efektīviem.
Nulles emisijas koncepcijas īstenošanā izmanto pakāpeniskuma principu: soli pa solim virzoties no vienkāršākā risinājuma uz sarežģītāko.

Nulles emisijas koncepcijas īstenošanas shēma.
Autore Dagnija Blumberga.
1. solis. Pilnīgas caurlaidspējas ražotne – balstās uz ideju, ka visas izejvielas, kuras ievada ražošanas procesā, tiek pārstrādātas pilnībā: ar minimālu izejvielu daudzumu iegūst maksimālu gatavā produkta apjomu. 2. solis. Produkcijas-izejvielu modelis – ietver divas risinājumu grupas: visu atkritumu inventarizāciju, lai noteiktu, kas nav ticis patērēts gatavajā produktā un ražošanas procesā; meklēt citus ražošanas procesus, kuros varētu izmantot pārpalikumus vai to komponentus. 3. solis. Ražotņu kopas izveide. Šo modeli lieto, lai noteiktu potenciālās ražotnes, kuras varētu apvienot kopās jeb puduros. Ražotņu puduru izveidē ir svarīgi noteikt optimālos parametrus, piemēram, izmērus un dalībnieku skaitu. 4. solis. Inovatīvu tehnoloģiju modelis. Ja pašreizējā inženiertehniskā ekspertīze un tehnoloģiskie procesi nespēj nodrošināt efektīvu un ekonomiski izdevīgu ražotņu apvienošanu vienā shēmā saskaņā ar produkcijas-izejvielu modeli, jādara viss, lai izveidotu inovatīvas tehnoloģijas vai sistēmas dizainu, kas sasniegtu nulles emisijas mērķi. 5. solis. Ražošanas politika. Nulles emisijas koncepcijas izveidei un realizācijai ir svarīgi, lai valsts politika būtu vērsta uz ražošanas puduru izveidi. Nepieciešama ne tikai valdības pārstāvju, bet arī ražotņu un zinātnisko institūciju pārstāvju radoša sadarbība, lai kopīgu produktu ražošanā apvienotu rūpniecības nozares, kas iepriekš vēsturiski nav sadarbojušās. Viena no pirmajām nulles emisijas koncepcijām realizēta alus ražotnē Namībijā. Tajā iekļauti dažādi papildu procesi vai ražotnes, kur tiek izmantoti ražošanas cietie un šķidrie atkritumi: atlikumi no graudu masas sēņu audzēšanai, putnu barības proteīni, sārmaino notekūdeņu izmantošana tirgū pieprasīto aļģu audzēšanai, biogāzes ražošana no organiskajiem atkritumiem un specifisku ražošanas atlikumu padeve uz zivju dīķiem. Vides inženierzinātnes ieguldījums klimata tehnoloģiju attīstībā ir cieši saistīts ar vides tehnoloģijām un jaunām tehnoloģijām, kurām SEG emisiju līmenis ir vienāds ar nulli (piemēram, saules un vēja enerģijas izmantošana), vai tādām tehnoloģijaām, kas piesaista CO2, kas rodas tehnoloģiskajā procesā.