Bioloģija pēta dzīvo organismu izcelšanos, evolūciju, vielu un enerģijas maiņu, uzbūvi, funkcijas, vairošanos, augšanu, daudzveidību, izplatību, kā arī mijiedarbību ar vidi
Terminu "bioloģija" 1802. gadā ieviesa franču dabas pētnieks Žans Batists Lamarks (Jean-Baptiste Pierre Antoine de Monet, Chevalier de la Marck). Visas bioloģijas apakšnozares vieno bioloģijas pamatprincipi. Kaut arī botānikas pētījumu objekts ir augi, zooloģijas – dzīvnieki, mikrobioloģijas – mikroorganismi, savukārt anatomija un morfoloģija pēta dzīvo organismu uzbūvi, bet fizioloģija – to funkcijas, tomēr visus dzīvos organismus vieno noteikti bioloģiski procesi: vielu un enerģijas maiņa, vairošanās, šūnu dalīšanās, ģenētiskā materiāla mantošana un citi.
Klasifikācijas pamattaksons ir suga, kas apvieno dabas valsts indivīdus ar vienādām īpašībām. Radniecīgas sugas apvieno ģintī, bet radniecīgas ģintis – dzimtā. Līdzīgas dzīvnieku dzimtas apvieno kārtās, bet līdzīgas augu dzimtas – rindās. Radniecīgas kārtas vai rindas apvieno klasēs, radniecīgas klases – tipos, bet radniecīgus tipus – valstīs. Dzīvās dabas iedalījumā augstākā taksonomiskā kategorija ir valsts, lai gan daži autori piedāvā arī impērijas. Mūsdienās dabas daudzveidību papildus valstīm un impērijām klasificē arī trīs domēnos – arhejos, baktērijās un eikariotos. Sākotnēji (1735) zviedru botāniķis, ārsts un zoologs Karls Linnejs (Carl von Linne) dzīvo dabu iedalīja divās valstīs – augos un dzīvniekos, bet mikroskopijas attīstība bija pamatā tam, ka vācu biologs Ernsts Hekels (Ernst Heinrich Philipp August Haeckel) 1866. gadā klasifikāciju papildināja ar vēl vienu valsti – protistiem, ar tiem saprotot vienšūnas organismus. Neilgi pēc atklājuma, ka pastāv vienšūnas organismi, 1938. gadā amerikāņu biologs Herberts Kouplends (Herbert Faulkner Copeland) no protistu valsts nodalīja baktērijas un cianobaktērijas, tās apvienojot ceturtajā valstī – monērās. 20. gs. beigās vadošais dzīvās dabas klasifikācijas standarts pasaulē bija amerikāņu ekologa Roberta Vitakera (Robert Harding Whittaker) 1969. gadā formulētais ierosinājums nošķirt no augu valsts sēnes, pamatojoties uz to atšķirībām barošanās pamatprincipos. Līdz ar to dzīvo dabu iedalīja piecās valstīs – monērās, protistos, sēnēs, augos un dzīvniekos. 1998. gadā britu biologs Tomass Kavaljē-Smits (Thomas Cavalier-Smith) publicēja sešu dabas valstu modeli, kura jaunākā versija izstrādāta 2007. gadā. Saskaņā ar viņa darbu“Revidētā sešu dabas valstu sistēma” (A revised six-kingdom system of life)dzīvo dabu iedala divās impērijās – prokariotos un eikariotos. Prokariotu pārstāvji dabas valstu līmenī ir baktērijas, savukārt eikariotu impēriju veido piecas dabas valstis – protozoji, hromisti, augi, sēnes un dzīvnieki. Zinātnieki joprojām diskutē par vīrusu iekļaušanu dzīvās dabas kompleksā, jo tā ir bezšūnu dzīvības forma, kas spēj vairoties visu organismu šūnās un kuriem ir dažāda izcelsme evolūcijā. 21. gs. sākumā diskusijas pastiprinājusi neparasti lielu un kompleksu vīrusu – milžu atklāšana protistu šūnās. 2003. gadā atklāja mimivīrusus: 400 nm diametrā, ar 1,2 Mb lielu divpavedienu dezoksiribonukleīnskābes (dpDNS) genomu, bet 2013. gadā – pandoravīrusus: 1µm diametrā, ar 2–2,5 Mb lielu dpDNS genomu, kurā 90 % no ~ 2500 gēnu nebija dabā zināmu analogu.
Bioloģiskās organizācijas līmeņi uz Zemes ir atomi, molekulas, šūnas, audi, orgāni un orgānu sistēmas, organismi, populācijas, biocenozes, ekosistēmas un biosfēra.