Tas, ka evolūcija pastāv, kļuva skaidrs jau 18. gs., kad ģeoloģisko un paleontoloģisko pētījumu rezultātā tika noskaidrots, ka sugu sastāvs laika gaitā uz Zemes ir mainījies. Dažādos ģeoloģiskajos slāņos tika atrasti pierādījumi par izmirušām sugām. Šīs agrāk dzīvojošo sugu paliekas (kauli, augu daļu pārakmeņojušies nospiedumi, dzintarā iekonservēti kukaiņi, ledū iesaluši mamuti u. c.) sauc par fosilijām, bet zinātni, kas nodarbojas ar senu un izmirušu organismu pētīšanu, – par paleontoloģiju. Mūsdienu metodes, piemēram, radioaktīvā oglekļa koncentrācijas mērījumi, ļauj samērā precīzi datēt atradumu vecumu. Neviens vairs nešaubās par to, ka pirms vairākiem simtiem miljonu gadu Zemes virsmu klāja citas augu sugas un pirms 230–65 miljoniem gadu galvenā mugurkaulnieku grupa bija daudzveidīgi dinozauri, kurus varēja sastapt gan uz sauszemes, gan gaisā, gan ūdenī. Paleontoloģiskais materiāls dod iespēju izsekot daudzu mūsdienu sugu izcelsmei. Tomēr lielākai daļai sugu evolūcijas starpposmi nav saglabājušies.

Dinozauru eksponāti Karaliskajā Tirella paleontoloģijas muzejā (Royal Tyrrell Museum of Palaeontology). Alberta, Kanāda, 06.07.2017.
Fotogrāfs Nick Fox. Avots: Shutterstock.com.
Par evolūciju liecina arī bioķīmiskā un anatomiskā līdzība starp radnieciskām sugām. Par attīstību no kopējiem senčiem liecina arī dažādu attālu organismu grupu līdzība. Piemēram, visiem eikariotiem (Eukaryota) ir identisks ģenētiskais kods un organisko savienojumu struktūra, līdzīgi enerģijas uzkrāšanas un izmantošanas bioķīmiskie mehānismi. Visiem mugurkaulniekiem (Vertebrata) ir kopējs skeleta uzbūves princips, bet visiem zīdītājiem (Mammalia) – homologi ekstremitāšu kauli (radniecīgi pēc izcelšanās, bet atšķirīgi pēc morfoloģijas un veicamajām funkcijām).
Evolūcija ir neatgriezeniska. Tas nozīmē, ka kādreiz eksistējošas sugas pat pie tādiem pašiem apstākļiem, kādos tās reiz dzīvojušas, nevar vēlreiz rasties no jauna. To skaidro Dollo likums (Dollo's Law of Irreversibility).