Latvijas teritorijā savvaļā ir reģistrētas divas vētrasputnu kārtas sugas. Tās abas ir retas ieceļotājas, novērojamas jūrā.
Latvijas teritorijā savvaļā ir reģistrētas divas vētrasputnu kārtas sugas. Tās abas ir retas ieceļotājas, novērojamas jūrā.
Vētrasputnu kārtā ietilpst 147 sugas, kas sadalītas četrās dzimtās. Latvijā konstatētas divas sugas, katra no savas dzimtas.
Dzimta | Ģints | Sugas |
Ziemeļu vētrasburātāju dzimta Hydrobatidae | Hydrobates | Ziemeļu vētrasburātājs (Hydrobates leucorhous) |
Vētrasputnu dzimta Procellariidae | Ardenna | Tumšais vētrasputns (Ardenna grisea) |
Vētrasputnu kārtas putni ir dažāda lieluma jūras putni, kas pielāgojušies ilgstošai lidošanai un planēšanai. Lielāko daļu dzīves tie pavada atklātā jūrā. Lielākajiem putniem ir gari, ilgstošai planēšanai piemēroti spārni, bet mazākajiem vētrasputniem spārni ir īsāki un vairāk piemēroti aktīvam lidojumam. Vētrasputniem ir taisns knābis ar āķveida galu un cauruļveida ārējām nāsīm. Tiem ir labi attīstīti sāls dziedzeri, kas atrodas virs acīm un izfiltrē liekos sāļus no putna asinīm, izvadot tos pa knābi. Abu Latvijā sastopamo dzimtu putniem ir ļoti vājas kājas, tāpēc tie uz sauszemes ir neveikli un pārvietojas ar lielām grūtībām. Šo dzimtu putniem apspalvojums parasti kopumā ir tumšs, un tā krāsa nav atšķirīga ne dažādās sezonās, ne dzimumiem. Abas Latvijā reģistrētās vētrasputnu kārtas sugas ir retas ieceļotājas. Ziemeļu vētrasburātājs novērots septiņas reizes, tumšais vētrasputns – divas. Lielākā daļa novērojumu bijuši rudenī. Latvijā vētrasputni novērojami jūrā. Tikai vienā gadījumā (1828. gadā) pēc lielas vētras dzīvs ziemeļu vētrasburātājs atrasts iekšzemē – Lustes pils parkā (Jaunbērzes pagastā). Vētrasputni barojas ar vēžveidīgajiem (t. sk. planktonu), zivīm, gliemjiem un arī citu jūrā pieejamu dzīvnieku valsts barību.
Tā kā Latvijā vētrasputni ir reti ieceļotāji, populāciju lielumi un apdraudējums Latvijā nav vērtēts. Abu Latvijā sastopamo sugu pasaules populācijas sarūk. Ziemeļu vētrasburātājs klasificēts kā pasaulē apdraudēts, tumšais vētrasputns – gandrīz apdraudēts.
Viena no Latvijā sastopamajām vētrasputnu kārtas sugām – ziemeļu vētrasburātājs – ir Eiropas Savienībā īpaši aizsargājama (iekļauta Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 2009/147/EK (30.11.2009. par savvaļas putnu aizsardzību 1. pielikumā). Neviena no vētrasputnu kārtas sugām nav iekļauta Latvijas īpaši aizsargājamo sugu sarakstā.