Vieta zinātnes klasifikācijā. Galvenie sastāvelementi Neiroķirurģija ir viena no ķirurģijas nozarēm. Neiroķirurģija ir cieši saistīta ar citām medicīnas nozarēm, kā, piemēram, neiroloģiju, anestezioloģiju un reanimatoloģiju, radioloģiju. Noteiktu slimību gadījumos ārstēšana tiek veikta, sadarbojoties ar citiem medicīnas speciālistiem, kā, piemēram, invazīviem radiologiem, staru un ķīmijterapeitiem, endokrinologiem, asinsvadu ķirurgiem, sejas un žokļa ķirurgiem, rehabilitologiem un citiem.
Neiroķirurģija tiek izmantota pie dažādiem traumatiskiem smadzeņu bojājumiem (traumatiski asinsizplūdumi, galvaskausa velves un pamatnes kaulu lūzumi), iegūtām un iedzimtām izmaiņām galvas un muguras smadzeņu asinsvados, to ruptūras sekām (aneirismas, arteriovenozas malformācijas, fistulas un subarahnoidālas, spontānas hemorāģijas), primāriem un sekundāriem audzējiem (gliomas, meningiomas, hipofīzes rajona audzēji, metastāzes, limfomas u. c.), dažādiem funkcionāliem traucējumiem (sāpes, epilepsija, Parkinsona slimība), iedzimtām patoloģijām (arahnoidālas cistas, malformācijas), cerebrospinālā šķidruma cirkulācijas traucējumiem (hidrocefālija), deģeneratīva, traumatiska un onkoloģiska rakstura izmaiņām mugurkaula struktūrās (diska trūces, spinālā kanāla stenoze, sinoviālas cistas, primāri un sekundāri audzēji, traumas) un kraniālo nervu neiropātijām un perifērām kompresijas neiropātijām.
Pēc bāzes zināšanu un pamata operāciju tehnikas apgūšanas neiroķirurgu turpmākajā profesionālajā karjerā ir raksturīga apakšspecializācija kādā no jomām, kā, piemēram, vaskulārā, onkoloģiskā, galvaskausa pamatnes, pediatriskā, perifēro nervu, spinālā, funkcionālā, epilesijas vai stereotaktiskā neiroķirurģijā.

Ronalda Reigana (Ronald Reagan) Kalifornijas Universitātes (University of California, UCLA) Medicīnas centrā tiek veikta neiroķirurģiska operācija 10 mēnešus vecam bērnam, kurš slimo ar tuberozo sklerozi. Vestvuda, ASV, 10.09.2010.
Fotogrāfs Ann Johansson. Avots: Corbis via Getty Images, 524273544.
Pieņemot lēmumu par patoloģiskā procesa ķirurģiskas ārstēšanas taktiku, tiek ņemti vērā pacienta neiroloģiskās izmeklēšanas rezultāti un radioloģisko izmeklējumu dati. Neiroradiologi sniedz ļoti būtisku informāciju, interpretējot datus no veiktiem datortomogrāfijas, magnētiskās rezonanses, angiogrāfijas un pozitronu emisijas tomogrāfijas izmeklējumiem, kas ļauj neiroķirurgiem pieņemt lēmumu par turpmāko ārstēšanu. Neiroķirurģisko operāciju laikā īpaši būtiska ir sadarbība ar anestezioloģijas dienestu, kas palīdz nodrošināt adekvātu cerebrālu perfūziju un saglabāt normālu intrakraniālo spiedienu. Neiroanestēzijas nodrošināšanai ir vajadzīgas iemaņas un prasmes, jo ir operācijas, kurās daļu no tās etapiem ir nepieciešams veikt, pacientam atrodoties nomodā un pilnas apziņas stāvoklī (awake surgery).
Neiroķirurģisko operāciju laikā iegūtā patoloģiskā materiāla (biopsijas) izvērtējumu veic neiropatologs. Neskaidru, ķirurģiski grūti sasniedzamu procesu diagnozes precizēšanai biopsiju veic ar minimāli invazīvu stereotaktiskas ķirurģijas tehnikas palīdzību, izmantojot stereotakses rāmi ar 3D koordinātu sistēmu. Iegūtā informācija tiek izmantota, nosakot diagnozi, pēcoperācijas dzīvildzes prognozi un tālākās ārstēšanas taktiku.
Intraoperatīva neironavigācija, mikroskopu un endoskopu lietošana ļauj operatīvu pieeju veidot minimāli invazīvu. Neatliekamu smadzeņu traumas operāciju gadījumā joprojām tiek izmantota liela apjoma kraniotomija (trauma flap).
Intraoperatīva vizualizācija un funkcionāla izmeklēšana (smadzeņu garozas un zemgarozas stimulācija) ļauj paaugstināt operācijas radikalitāti, nodrošinot adekvātu funkcionalitāti pēcoperācijas periodā. Mikroķirurģijas tehnika ļauj veidot asinsvadu anastomozes, veikt aneirismu klipēšanu, malformāciju rezekciju un sadarbībā ar endovazālajiem speciālistiem nodrošināt pilna spektra palīdzību vaskulāro slimību ārstēšanā. Minimāli invazīva endoskopiski asistēta ķirurģija tiek lietota hipofīzes rajona, galvaskausa pamatnes audzēju, intraventrikulāru patoloģiju un mugurkaula slimību ķirurģiskai ārstēšanai. Sadarbībā ar staru terapeitiem neiroķirurgi piedalās dažādu audzēju un malformāciju ārstēšanā ar radioķirurģijas metodi, izmantojot tādās ierīces kā, piemēram, gamma nazis (Gamma knife) un kibernazis (Cyberknife), un citas. Cerebrospinālā šķidruma traucējumu ārstēšanai gan pieaugušajiem, gan bērniem ķirurģiski tiek veikta ventrikuloperitoneāla šuntēšana. Sāpju ķirurģiskai ārstēšanai tiek pielietota dziļā smadzeņu stimulācija, muguras smadzeņu stimulācija, kā arī ablatīvas procedūras.