AizvērtIzvēlne
Sākums
Atjaunots 2023. gada 12. septembrī
Zane Rozīte

Banku augstskola

(angļu BA School of Business and Finance, vācu BA Hochschule für Business und Finanzen, franču BA École de commerce et de finance, krievu Банковская высшая школа)
profesionāla augstākās izglītības un zinātnes iestāde, kura specializējas biznesa un finanšu nozarēs. Dibināta 30.12.1997.

Saistītie šķirkļi

  • augstākā izglītība Latvijā
  • bankas Latvijā
Banku augstskolas ēka. Rīga, 01.03.2017.

Banku augstskolas ēka. Rīga, 01.03.2017.

Fotogrāfe Ieva Makare. Avots: LETA.  

Satura rādītājs

  • 1.
    Nosaukums
  • 2.
    Augstskolas darbības mērķis un uzdevumi
  • 3.
    Īsa vēsturiskā attīstība
  • 4.
    Reitingi
  • 5.
    Augstskolas pakļautība un darbības likumiskie ietvari
  • 6.
    Struktūra un studenti
  • 7.
    Augstskolas vadība
  • Multivide 2
  • Saistītie šķirkļi
  • Tīmekļa vietnes
  • Kopīgot
  • Izveidot atsauci
  • Drukāt

Satura rādītājs

  • 1.
    Nosaukums
  • 2.
    Augstskolas darbības mērķis un uzdevumi
  • 3.
    Īsa vēsturiskā attīstība
  • 4.
    Reitingi
  • 5.
    Augstskolas pakļautība un darbības likumiskie ietvari
  • 6.
    Struktūra un studenti
  • 7.
    Augstskolas vadība
Nosaukums

Augstskolas nosaukums kopš tās dibināšanas mainīts trīs reizes, atspoguļojot iestādes juridiskā statusa un strukturālās izmaiņas. Banku augstskola (BA) sākotnēji tika izveidota kā vidējā profesionālā izglītības mācību iestāde ar nosaukumu – Latvijas Banku koledža (LBK). 03.01.1996. koledža tika reorganizēta un pārdēvēta par Latvijas Banku akadēmiju (LBA). Ar Latvijas Republikas (LR) Ministru kabineta 30.12.1997. lēmumu augstskola ieguva nosaukumu Banku augstskola.

Augstskolas darbības mērķis un uzdevumi

BA darbības pamatmērķi un uzdevumi ir definēti augstskolas satversmēs. BA pirmā satversme stājās spēkā 09.12.1998., bet otrā – 18.04.2007. (zaudēja spēku 01.06.2022.). BA Satversmes sapulce 24.05.2022. apstiprināja augstskolas jauno satversmi. BA galvenais mērķis ir konkurētspējīgas un augstvērtīgas profesionālās augstākās izglītības nodrošināšana un zinātniskās pētniecības un inovāciju īstenošana, specializējoties biznesa vadības, ekonomikas un finanšu izglītības virzienos.

BA attīstības stratēģijā 2018.–2023. gadam augstskola izvirzījusi piecus stratēģiskās attīstības prioritāros mērķus: kvalitatīvu un starptautiski atzītu studiju īstenošana, izcilas zinātniskās un lietišķās pētniecības nodrošināšana, mūsdienīga infrastruktūra, vispusīga partnerība (augstākās izglītības tieša iesaiste sociāli ekonomiskajā attīstībā, īstenojot BA un sabiedrības mijiedarbību starpaugstskolu, publiskā un privātā partnerībā) un augstas reputācijas institūcija (efektīvi pārvaldīta, pētniecībā balstīta, uz sadarbību vērsta un starptautiski atzīta augstskolas darbība).

Īsa vēsturiskā attīstība

Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas valstī tika uzsākta ekonomiskās un finansiālās neatkarības pārvaldība atbilstoši modernas un demokrātiskas valsts standartiem, kas iekļāva arī banku sistēmas reorganizāciju. Latvijas banku sistēmas transformācija noteica pieprasījumu pēc profesionāli un moderni sagatavotiem banku darbiniekiem. Padomju okupācijas laikā finanšu un kredīta speciālistus sagatavoja Padomju Sociālistisko Republiku Savienības (PSRS) Valsts bankas Rīgas uzskaites un kredīta tehnikums (RUKT). Ar LR Augstākās Padomes lēmumu 03.11.1991. tehnikums tika nodots Latvijas Bankas (LB) īpašumā. Tā kā RUKT sagatavoto speciālistu līmenis nebija atbilstošs eiropeiskas valsts standartiem, ar LB 17.06.1992. lēmumu RUKT tika likvidēts un uz tā bāzes 01.06.–01.08.1992. izveidoja LBK kā paaugstināta līmeņa vidējo profesionālo mācību iestādi.

LBK 03.01.1996. saņēma Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) licenci, kas deva tiesības īstenot augstskolu studiju programmu, tā iezīmējot koledžas reorganizāciju par LBA.

Nozīmīga bija LBA studiju programmu un virzienu izvērtēšana, pēc kuras 19.06.1997. akadēmija ieguva tiesības īstenot akreditētas studiju programmas, kas savukārt deva tiesības izsniegt valsts atzītus diplomus par augstākās izglītības iegūšanu. Atbilstoši 02.11.1995. pieņemtajam Augstskolu likumam, kas noteica, ka augstskolām ir juridiskās personas statuss (tagad – atvasinātas publiskas personas statuss), Ministru kabinets 30.12.1997. pieņēma lēmumu par BA dibināšanu uz LBK un LBA bāzes. Turpmākā BA attīstībā nozīmīga bija profesionālās, bakalaura, maģistra un doktora studiju programmu ieviešana. 10.02.2016. BA tika reģistrēta zinātnisko institūciju reģistrā, apliecinot augstskolas zinātniski pētniecisko izaugsmi.

Augstskolu reformas ietvaros, kuras mērķis ir zinātnes stiprināšana un augstākās izglītības kvalitātes uzlabošana, 29.11.2022. BA parakstīja nodomu līgumu par augstskolas integrāciju Latvijas Universitātes (LU) ekosistēmā. Integrācijas rezultātā tiks saglabāts BA zīmols, augstskolas autonomija, tiesības izvēlēties akadēmisko personālu, studiju programmas un sadarbības līgumus ar citām augstskolām, kas nodrošina starptautiski atzītus diplomus. BA integrāciju LU plānots pabeigt līdz 31.08.2025.

Banku augstskolas logo.

Banku augstskolas logo.

Avots: Banku augstskola. 

Reitingi

Lai novērtētu BA sasniegumus atbilstoši starptautiski noteiktiem kritērijiem un salīdzinātu augstskolu ar citām augstākās izglītības iestādēm Latvijā, augstskola piedalās vairākos starptautiska un nacionāla līmeņa reitingos un salīdzināšanas sistēmās. BA novērtēta starptautiskajā augstskolu reitingā U-Multirank, kurā izvērtētas kategorijas: studijas, pētniecība, iesaiste reģionālajā attīstībā, zināšanu pārnese, internacionalizācija. BA 2021. gadā iekļauta arī starp 1000 labākajām Eduniversal starptautiskajā biznesa skolu un maģistra programmu reitingā vērtētajām biznesa skolām. Šajā reitingā maģistra programmas tiek vērtētas trijos kritērijos: programmas reputācija, absolventu atalgojums pirmajā darba vietā pēc augstskolas absolvēšanas, kā arī studentu apmierinātība ar studijām. 2021./2022. gadā BA maģistra studiju programmas “Finanses” un “Uzņēmējdarbības vadīšana” reitingā par finanšu un uzņēmējdarbības maģistra studiju programmām Austrumeiropā ieguva 13. vietu.

Augstskolas pakļautība un darbības likumiskie ietvari

BA ir valsts dibināta autonoma augstākās izglītības un zinātnes institūcija ar pašpārvaldes tiesībām un ir atvasināta publiska persona, ko garantē LR Augstskolu likums. Atvasinātas publiskas personas statuss ļauj augstskolai pašai izvēlēties savu stratēģiju un prioritātes. Augstskolas darbību regulē BA Satversme un tādi normatīvie akti kā Augstskolu likums, Izglītības likums, Zinātniskās darbības likums. BA atrodas IZM pārraudzībā.

Kā LBK tā atradās tiešā LB pakļautībā. 06.05.1995. LBK tika iekļauta LB kā struktūrvienība, kas pakļauta LB prezidentam.

Struktūra un studenti

Studiju un pētniecības darbs BA tiek īstenots katedrās. LBK sākotnēji tika izveidotas četras katedras: Banku katedra, Finanšu katedra, Valodu katedra un Kursu katedra (banku un finanšu sektora darbinieku kvalifikācijas paaugstināšanai). Pēc BA dibināšanas 1997./1998. gadā augstskolā pastāvēja četras katedras: Banku katedra, Finanšu katedra, Humanitāro zinātņu katedra un Tālākizglītības katedra, 1999. gadā tika izveidota Uzņēmējdarbības ekonomikas un pārvaldes specializācijas katedra. 2023. gadā BA ir trīs katedras – Ekonomikas un finanšu katedra, Svešvalodu katedra, Vadībzinību katedra.

Zinātniskās pētniecības īstenošanai BA izveidotas trīs laboratorijas – Ilgtspējas un efektivitātes laboratorija (izveidota 31.05.2016.), Finanšu starpniecības un atbilstības kompetences laboratorija (izveidota 31.05.2016.), Kiberdrošības pētniecības laboratorija. BA pētniecība tiek īstenota ilgtspējas, zaļās ekonomikas, finanšu tehnoloģiju, finanšu pratības, finanšu un tiesību, kiberdrošības, nodokļu un politikas virzienos.

BA studentu skaitam pēdējos gados ir tendence samazināties. 2015./2016. gadā BA mācījās 1622 studenti, bet 2021./2022. gadā BA kopējais studentu skaits bija 988.

Augstskolas vadība

BA vadījuši pieci rektori un rektora vietas izpildītāji (v. i.): Baiba Brigmane (v. i. 1997–1998, rektore 1998–2002), Uģis Zālītis (v. i. 2002–2004), Tatjana Volkova (v. i. 2004–2006, rektore 2006–2011), Andris Sarnovičs (2011–2020). Kopš 2020. gada BA rektore ir Līga Peiseniece.

Multivide

Banku augstskolas ēka. Rīga, 01.03.2017.

Banku augstskolas ēka. Rīga, 01.03.2017.

Fotogrāfe Ieva Makare. Avots: LETA.  

Banku augstskolas logo.

Banku augstskolas logo.

Avots: Banku augstskola. 

Banku augstskolas ēka. Rīga, 01.03.2017.

Fotogrāfe Ieva Makare. Avots: LETA.  

Izmantošanas tiesības
Skatīt oriģinālu

Saistītie šķirkļi

  • augstākā izglītība Latvijā
  • bankas Latvijā

Autora ieteiktie papildu resursi

Tīmekļa vietnes

  • Banku Augstskola

Zane Rozīte "Banku augstskola". Nacionālā enciklopēdija. (skatīts 25.09.2023)

Kopīgot


Kopīgot sociālajos tīklos


URL

Šobrīd enciklopēdijā ir 4033 šķirkļi,
un darbs turpinās.
  • Par enciklopēdiju
  • Padome
  • Nozaru redakcijas kolēģija
  • Ilustrāciju redakcijas kolēģija
  • Redakcija
  • Sadarbības partneri
  • Atbalstītāji
  • Sazināties ar redakciju

© Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2023. © Tilde, izstrāde, 2023. © Orians Anvari, dizains, 2023. Autortiesības, datu aizsardzība un izmantošana