Nespecifiski aizsargā organismu pret infekcijām un citiem patogēniem, kā arī izvada no organisma mirušās šūnas un iniciē audu reparāciju. Iedzimtās imūnsistēmas reakcija ir ātra, taču tās rezultātā neveidojas imunoloģiskā atmiņa. Nespecifiskās imūnsistēmas komponenti stimulē un regulē adaptīvo imūno reakciju.
Celulārā sastāvdaļa. Pie nespecifiskās imūnsistēmas šūnām pieder granulocīti, monocīti, makrofāgi, NK šūnas un dendrītiskās šūnas. Iedzimtā imunitāte pret patogēniem balstās uz paternu jeb struktūras atpazīšanas receptoriem (pattern recognition receptors, PRR), kas ļauj imūnšūnām ātri reaģēt uz plašu patogēnu klāstu, kuriem ir kopīgas struktūras, pazīstamas kā ar patogēniem saistītie molekulārie paterni jeb modeļi (pathogen associated molecular patterns, PAMP). PAMP piemēri ir baktēriju šūnu sieniņas komponenti, piemēram, lipopolisaharīdi (LPS), un divpavedienu ribonukleīnskābe (dsRNS), kas rodas vīrusu infekcijas laikā.
Humorālā sastāvdaļa. Nespecifiskās imūnsistēmas šķīstošās molekulas iekļauj sevī komplementa sistēmu, citokīnus, dabiskās antivielas, antimikrobiālās vielas u. c.
1. Opsonīni – molekulas, kas saistās pie mikroorganismu virsmas un veicina fagocitozi un iekaisuma reakciju (opsonizē). Runājot par opsonīniem, parasti min komplementa proteīnus un antivielas, taču ir zināmi arī citi proteīni, kas var opsonizēt patogēnus, piemēram, pentraksīni, kollektīni un fikolīni.
Komplementa sistēma – proteīnu sistēma, ko var aktivizēt tiešā (patogēni) vai netiešā (ar patogēnu saistītās antivielas) veidā, izraisot bioķīmisko reakciju kaskādi, lai identificētu un opsonizētu patogēnus. Opsonizācija padara mikroorganismus uzņēmīgus pret fagocitozi, kā arī var tieši nogalināt patogēnus un inficētās šūnas. Dabiskās antivielas – zemā specifiskuma antivielas (galvenokārt imūnglobulīns M (IgM)), kas atrodamas organismā pirms infekcijas. Saistās pie antigēniem un veicina fagocitozi un iekaisuma reakciju.
2. Antimikrobiālās vielas
Defensīni – mazi peptīdi, kuriem piemīt tieša antimikrobiālā vai imūnās signalizācijas aktivitāte. Katelicidīni – epitēlija antimikrobiālie peptīdi, kas iznīcina mikroorganismus, bojājot to membrānu.
3. Citokīni – šūnu producētie signālproteīni, ar kuru palīdzību tiek kontrolēts iekaisums. Citokīniem var būt kā iekaisumu veicinoša, tā arī pretiekaisuma darbība. Pie citokīniem pieder interleikīni, interferoni, koloniju stimulējošie faktori, hemokīni, audzēja nekrozes faktori un transformējošie augšanas faktori.