Difrakcijai ir fundamentāli nozīme, lai aprakstītu viļņu izplatīšanos telpā. Aplūkojot redzamo gaismu, difrakcija izskaidro daudzus efektus, kas neizriet no ģeometriskās optikas pieņēmuma par staru taisnvirziena izplatīšanos. Kā piemērus var minēt tumšu laukumu rašanos uz ekrāna vietām, kurām it kā vajadzētu būt apgaismotām, vai gaismas staru nokļūšana pozīcijās, kurās vajadzētu atrasties priekšmeta ēnai. Dažādi dabā un ikdienā sastopami objekti – atsevišķu dārgakmeņu veidi, tauriņu spārni, kompaktdisku virsmas un citi – darbojas kā difrakcijas režģi, kas atstarotajai gaismai rada krāsainas interferences ainas. Pateicoties radioviļņu difrakcijai, signāls no raidītāja līdz uztvērējam var tik pārraidīts lielos attālumos arī tad, ja tiešo redzamību bloķē lieli objekti. Līdzīgā veidā difrakcijas efekti ietekmē skaņas izplatīšanos, kā rezultātā arī skaņas viļņus ir iespējams detektēt tad, ja starp avotu un klausītāju atrodas šķēršļi.
Difrakcija ierobežo jebkuras optiskas sistēmas (acs, mikroskopa, teleskopa) maksimālo izšķirtspēju. Tā kā sistēmas galīgo izmēru dēļ tajā nonāk tikai ierobežota viļņa daļa, spīdoša punkta attēls vienmēr ir izplūdis, kā rezultātā pārāk tuvi priekšmeta punkti attēlā var netikt izšķirti. Difrakcijas noteikto izšķirtspējas robežu apraksta Releja kritērijs, – divas difrakcijas ainas var izšķirt, ja vienas ainas centrālais maksimums sakrīt ar otras ainas pirmo minimumu un mazākais leņķiskais attālums starp diviem punktiem tādā gadījumā ir:
$$\varphi_{min}=1,22\frac{\lambda}{D},$$
kur φmin – mazākais izšķiramais leņķiskais attālums, λ – starojuma viļņa garums, D – apertūras diametrs.

a) difrakcijas izraisītais starojuma intensitātes sadalījums apaļas apertūras gadījumā; b) divu objektu radīto difrakcijas ainu pārklāšanās uz ekrāna, izpildoties Releja kritērijam.
Lai nodrošinātu augstāku optisko instrumentu izšķirtspēju, nepieciešams pēc iespējas lielāks apertūras diametrs attiecībā pret izmantoto viļņa garumu, tādēļ teleskopiem tiek veidoti liela izmēra objektīvi, bet optisko mikroskopu objektīviem – liela skaitliskā apertūra.