Tās pamatuzdevums ir uzraudzīt tiesību aizsardzību, kas ietvertas Āfrikas Cilvēku un tautu tiesību hartā (African Charter on Human and Peoples' Rights).
Izveidota, balstoties uz protokolu (spēkā kopš 25.01.2004.), kas pievienots hartai. Tiesneši deva zvērestu 02.07.2006. Tiesa atrodas Arušā, Tanzānijā. Sastāv no 11 tiesnešiem, kurus ievēlē uz sešiem gadiem ar tiesībām tikt pārvēlētiem vienu reizi. Tiesnešus ievēlē Āfrikas Savienības valstu un valdību vadītāju asambleja (African Union Assembly of Heads of State and Government) no protokolu ratificējušo valstu izvirzītajiem kandidātiem. Kandidātiem jābūt atzītiem juristiem cilvēku un tautu tiesību jomā un ar nevainojamu reputāciju.
Sūdzību Āfrikas Cilvēku un tautu tiesību tiesā var iesniegt pret protokola dalībvalstīm. Ar sūdzību vērsties tiesā var Āfrikas Cilvēku un tautu tiesību komisija (African Commission on Human and Peoples' Rights), protokola dalībvalstis un Āfrikas starpvaldību organizācijas. Indivīdi un nevalstiskās organizācijas var vērsties ar sūdzību tiesā tad, ja protokola dalībvalsts ir papildus deklarējusi, ka atzīst Āfrikas Cilvēku un tautu tiesību tiesas jurisdikciju pieņemt sūdzības nepastarpināti no indivīdiem un nevalstiskajām organizācijām. Ja šāda deklarācija nav iesniegta, indivīda vai nevalstiskās organizācijas sūdzība var tik nodota izskatīšanai tiesā pēc tam, kad sūdzību ir izskatījusi Āfrikas Cilvēku un tautu tiesību komisija. Šādā gadījumā indivīdi un nevalstiskās organizācijas tieši nepiedalās sūdzības izskatīšanā tiesā. Sūdzība tiek izskatīta, balstoties uz komisijas sagatavotu ziņojumu.
01.07.2008. Āfrikas Savienība pieņēma protokolu, kas nosaka Āfrikas Cilvēku un tautu tiesību tiesas apvienošanu ar Āfrikas Savienības Tiesu (Court of Justice of African Union). Protokols stāsies spēkā, kad to būs ratificējušas 15 Āfrikas Savienības dalībvalstis. 01.04.2016. protokolu ratificējušas piecas valstis.