Komisijas pamatuzdevums ir uzraudzīt tiesību aizsardzību, kas ietvertas Āfrikas Cilvēku un tautu tiesību hartā (African Charter on Human and Peoples' Rights).
Āfrikas Cilvēku un tautu tiesību komisija izveidota, balstoties uz hartas 30. pantu. Darbu sāka 02.11.1987. Komisija atrodas Bandžulā, Gambijā. Sastāv no 11 locekļiem, kuri saskaņā ar hartas 31. pantu ir personas ar nevainojamu reputāciju, neatkarīgi, ar augstiem morāles standartiem un zināšanām cilvēku un tautu tiesībās. Tos ievēlē uz sešiem gadiem ar tiesībām tikt ievēlētiem atkārtoti.
Komisija izskata indivīdu, kolektīvu un organizāciju sūdzības par iespējamiem hartā noteikto tiesību pārkāpumiem no kādas dalībvalsts puses un pārkāpuma konstatēšanas gadījumā sniedz rekomendācijas situācijas noregulēšanai. Komisija izskata arī hartas dalībvalstu sūdzības par citas dalībvalsts iespējamiem hartas pārkāpumiem. Āfrikas Cilvēku un tautu tiesību komisija sūdzību var nodot izskatīšanai Āfrikas Cilvēku un tautu tiesību tiesā (African Court on Human and Peoples' Rights), ja valsts, pret kuru sūdzība ir vērsta, atzīst tiesas jurisdikciju. Komisija izskata valstu periodiskos ziņojumus par hartā noteikto tiesību aizsardzību un sniedz rekomendācijas. Saskaņā ar hartas 62. pantu periodiskie ziņojumi valstīm jāiesniedz reizi divos gados.
Āfrikas Cilvēku un tautu tiesību komisijas struktūrā ir īpašie mehānismi (Special Mechanisms), kas veic novērošanas, izpētes un ziņošanas funkcijas par specifiskiem cilvēktiesību jautājumiem. Komisija ir tiesīga veikt pētījumus un izplatīt informāciju, lai veicinātu cilvēku un tautu tiesību ievērošanu Āfrikā. Balstoties uz pieprasījumu, komisija var veikt hartas interpretāciju, plašāk izskaidrojot hartā noteikto.