AizvērtIzvēlne
Sākums
Atjaunots 2023. gada 4. augustā
Raimonds Cerūzis

Erhards Krēgers

(Erhard Kroeger; 24.03.1905. Rīgā–24.09.1987. Tībingenē, Vācijas Federatīvajā Republikā, VFR)
advokāts, vācbaltiešu nelegālas nacistiskās grupas vadītājs Latvijā, Vācu Trešā reiha politiķis un militārpersona

Saistītie šķirkļi

  • Trešais reihs
  • vācbaltiešu izceļošana
  • Vācbaltiešu tautas apvienība Latvijā
  • Veimāras republika
Erhards Krēgers. 20. gs. 30. gadi.

Erhards Krēgers. 20. gs. 30. gadi.

Avots: LNA Latvijas Valsts Vēstures arhīvs. 

Satura rādītājs

  • 1.
    Izcelšanās, izglītība un ģimene
  • 2.
    Profesionālā, politiskā un sabiedriskā darbība
  • Multivide 1
  • Saistītie šķirkļi
  • Ieteicamā literatūra
  • Kopīgot
  • Izveidot atsauci
  • Drukāt

Satura rādītājs

  • 1.
    Izcelšanās, izglītība un ģimene
  • 2.
    Profesionālā, politiskā un sabiedriskā darbība
Izcelšanās, izglītība un ģimene

Dzimis senas rīdzinieku dzimtas pārstāvja, vācbaltiešu ārsta – dermatologa Emīla Krēgera (Emil Kroeger) un Marijas, dzimušas Erdmanes (Mary Kroeger (Erdmann), trīs bērnu ģimenē kā vecākais dēls. Pēc skolas pabeigšanas Rīgā studēja tieslietas Tībingenes (Die Eberhard Karls Universität Tübingen), Tērbatas Universitātē (tagad Tartu Universitāte, Tartu Ülikool) un Kēnigsbergas Universitātē (Die Albertus-Universität Königsberg). Studiju laikā Tērbatā 1923. gadā iestājās vācbaltiešu studentu korporācijā “Livonia”, kuras biedri bija arī viņa tēvs un abi jaunākie brāļi.

1929. gadā Rīgā E. Krēgers salaulājās ar Tamāru Nolteinu (Tamara Noltein). Abu laulībā Rīgā dzimuši četri bērni, visa ģimene izceļoja uz Lielvāciju 1939. gada rudenī. Dēls Matiass (dzimis 1935. gadā) bija pazīstams luteriskās teoloģijas profesors Hamburgas Universitātē (Universität Hamburg).

Profesionālā, politiskā un sabiedriskā darbība

Pēc studiju beigšanas strādāja par zvērināta advokāta palīgu Rīgā. E. Krēgers sabiedriski politiskās aktivitātes uzsāka 20. gadu nogalē Rīgā, darbojoties “Vācu akadēmiskajā ekonomiskajā palīdzībā” (Deutsche akademische Wirtschaftshilfe). Šī organizācija bija atbildīga par studentu stipendiju sagādi vācbaltiešu studentiem, kuri studēja Latvijas Universitātē vai vācu privātajā augstskolā – Herdera institūtā (Herderinstitut zu Riga). Tā kā stipendijas lielākoties tika saņemtas no Vācijas, E. Krēgera darbs bija saistīts ar regulāru uzturēšanos Veimāras republikā, kur viņš agri nonāca kontaktā ar tur jaunatnes aprindās valdošiem politiskiem uzskatiem. E. Krēgers sāka simpatizēt t. s. vācu nacionālajai kustībai un vācu atjaunošanās kustībai, uz kuru bāzes balstījās vācu nacionālsociālisms. Viņš veicināja šo uzskatu izplatību Latvijas vācbaltiešu kopienā. 1933. gadā uzsāka aktīvi propagandēt pakļaušanos vienam vadonim (t. s. fīrera princips) vācbaltiešu sabiedriskajā dzīvē. Šo, no vācu nacionālsociālisma un itāļu fašisma patapināto pārvaldes paņēmienu vispirms centās ieviest vācbaltiešu jaunatnes organizācijās, tostarp ietekmīgajās studentu korporācijās. 05.1933. nesekmīgi mēģināja nodibināt Vācbaltiešu nacionālo partiju (Nationalpartei der deutschen Balten), kuras darbību neatļāva Iekšlietu ministrija. Turpmāk viņa vadītā nacionālsociālistu grupa, kas tika dēvēta par “Kustību” (Bewegung), darbojās dažādu legālu vācbaltiešu sabiedrisko organizāciju aizsegā. No tām īpaši nozīmīga bija paša E. Krēgera vadītā Vācu izglītības biedrība (Deutscher Bildungsverein in Lettland).

02.–05.1934. E. Krēgers asā formā uzbruka liberāli un konservatīvi noskaņotās vācbaltiešu sabiedriski politiskās elites pārstāvjiem, kuri ieņēma vadošus amatus dažādās vācbaltiešu organizācijās, tostarp Vācbaltiešu tautas apvienībā (Deutsch-baltische Volksgemeinschaft in Lettland). E. Krēgers tos apvainoja korupcijā, radu būšanā un viņu izveidoto kārtību nicīgi dēvēja par “sistēmu”. Sakarā ar šo konfliktu, kā arī par studentu korporāciju iekšējo, neizpaužamo dzīves norišu publiskošanu, 1935. gadā E. Krēgeru izslēdza no korporācijas “Livonia”.

03.1936., pēc vairākām E. Krēgera organizētām nelegālām sanāksmēm Majoros un Rīgā, viņu aizturēja un apcietināja par pretvalstisku darbību. 1936. gada jūlija sākumā viņu no apcietinājuma atbrīvoja. Vēlāk E. Krēgers devās uz Vācu Trešo reihu, kur kļuva par Tautvāciešu centrālajā biroja (Volksdeutsche Mittelstelle) darbinieku. Šīs organizācijas uzdevums bija koordinēt vācu nacionālo minoritāšu darbu, aizstāvēt to intereses. Organizācijai bija liela loma turpmākajā nacistisko uzskatu izplatībā vācu nacionālajās minoritātēs, tostarp Latvijā, kā arī tās pārziņā vēlāk nonāca vācbaltiešu izceļošanas procesa organizācija.

26.11.1938. E. Krēgers tika ievēlēts Vācbaltiešu tautas apvienības Latvijā prezidijā. 1939. gada rudenī kļuva par vācbaltiešu izceļošanas štāba vadītāju Latvijā un Igaunijā. No šī brīža tika dēvēts par nacionālsociālistiskās kustības Baltijā vadītāju (Landesleiter), kaut gan oficiāli Vācu nacionālsociālistiskajā strādnieku partijā (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei) iestājās tikai 1940. gadā. 1939. gada rudenī E. Krēgers izceļoja no Latvijas, apmetās uz dzīvi Pozenē (tagad Poznaņa, Polijā), kur vadīja vācu ieceļotāju koordinācijas punktu. Pēc Vācu Trešā reiha un Padomju Sociālistisko Republiku Savienības (PSRS) kara sākuma līdz 11.1941. vadīja speciālu SS (Schutzstaffel) vienību, kas iznīcināja padomju funkcionārus un ebrejus Ukrainas teritorijā.

No 1943. gada E. Krēgers bija sakaru virsnieks attiecībās starp provācisko Andreja Vlasova (Андрей Андреевич Власов) Krievu atbrīvošanas armiju (Русская освободительная армия) un vācu valdību, kā arī nodarbojās ar karavīru rekrutēšanas jautājumiem nacionālajās kaujinieku organizācijas SS ieroču vienībās Parīzē un Kopenhāgenā.

Pēc kara izmantoja viltotu identitāti un slēpās VFR, Itālijā un Šveicē. 1962. gadā Vupertāles tiesa izdeva apcietināšanas orderi sakarā ar aizdomām par E. Krēgera piedalīšanos masu slepkavībās Otrā pasaules kara laikā. 1965. gadā Šveice izdeva E. Krēgeru tiesāšanai VFR. Ar nelieliem pārtraukumiem apcietinājumā atradās līdz 1972. gadam. Sarakstījis atmiņas, kurās atainojis vācbaltiešu izceļošanas norisi.

Multivide

Erhards Krēgers. 20. gs. 30. gadi.

Erhards Krēgers. 20. gs. 30. gadi.

Avots: LNA Latvijas Valsts Vēstures arhīvs. 

Erhards Krēgers. 20. gs. 30. gadi.

Avots: LNA Latvijas Valsts Vēstures arhīvs. 

Izmantošanas tiesības
Skatīt oriģinālu

Saistītie šķirkļi

  • Trešais reihs
  • vācbaltiešu izceļošana
  • Vācbaltiešu tautas apvienība Latvijā
  • Veimāras republika

Autora ieteiktie papildu resursi

Ieteicamā literatūra

  • Cerūzis, R., Vācu faktors Latvijā (1918–1939): politiskie un starpnacionālie aspekti, Rīga, LU Akadēmiskais apgāds, 2004.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Feldmanis, I., ‘Latvijas interesēm kaitīgās vācbaltiešu organizāciju darbības novērošana un apkarošana’, Latvijas izlūkdienesi. 664 likteņi, Rīga, LU žurnāla “Latvijas Vēsture” fonds, 2001, 169–189. lpp.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Kroeger, E., Der Auszug aus der alten Heimat. Die Umsiedlung der Baltendeutschen, Veröffentlichungen des Instituts für Deutsche Nachkriegsgeschichte, Tübingen, Verlag der deutschen Hochschullehrer-Zeitung, 1967.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Mickwitz, G., von, ‘Erhard Kroeger – ein deutsches Leben 1905–1987’, Jahrbuch des baltischen Deutschtums 1995, Lüneburg; München, Schriftenvertrieb der Carl-Schirren-Gesellschaft, 1994, Seiten 163–195.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Rüdiger, W., Aus dem letzten Kapitel deutsch-baltischer Geschichte in Lettland 1919–1939, Hannover-Wülfel, Selbstverlag des Verfassers, 1955.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Schröder, M., Deutschbaltische SS-Führer und Andrej Vlasov 1942–1945: “Rußland kann nur von Russen besiegt werden”: Erhard Kroeger, Friedrich Buchardt und die “Russische Befreiungsarmee”, Paderborn, Ferdinand Schöningh, 2001.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā

Raimonds Cerūzis "Erhards Krēgers". Nacionālā enciklopēdija. (skatīts 23.09.2023)

Kopīgot


Kopīgot sociālajos tīklos


URL

Šobrīd enciklopēdijā ir 4033 šķirkļi,
un darbs turpinās.
  • Par enciklopēdiju
  • Padome
  • Nozaru redakcijas kolēģija
  • Ilustrāciju redakcijas kolēģija
  • Redakcija
  • Sadarbības partneri
  • Atbalstītāji
  • Sazināties ar redakciju

© Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2023. © Tilde, izstrāde, 2023. © Orians Anvari, dizains, 2023. Autortiesības, datu aizsardzība un izmantošana