Neskatoties uz to, ka Ramadāna gavēnis ir viens no islāma obligātajiem pīlāriem, eksistē cilvēku kategorijas, kuras drīkst negavēt. No gavēņa var būt atbrīvotas vairākas cilvēku grupas: grūtnieces, sievietes pēcdzemdību periodā, sievietes, kurām ir mēnešreizes, barojošas mātes, veci cilvēki, cilvēki ar hroniskām slimībām, psihiski slimi cilvēki, bērni un ceļotāji (runājot par gavēņa pārtraukšanas iespēju attiecībā pret ceļotāju, daži avoti piemin vairākus nosacījumus: ceļojumam jābūt noteiktam atļautam mērķim, ceļojuma attālumam jābūt ne mazākam par 83 kilometriem, cilvēkam jāiziet no mājas vēl pirms rītausmas). Dažreiz arī minēti karavīri, kuri ir iesaistīti karadarbībā, bet tie, kuri veic vispārīgu karadienestu, no gavēņa netiek atbrīvoti.
Runājot par bērnu vecumu, no kura obligāti jāgavē, dažreiz pētnieki min vecumu ap 15 gadiem. Savukārt musulmaņu tradīcijā var atrast citu informāciju (par Ašūras (عاشوراء) gavēni), kas ir pretrunā ar iepriekš minēto vecumu, proti, “[Ār-Rubajja] teica: “Kopš tiem laikiem mēs paši ievērojām gavēni un piespiedām gavēt mūsu bērnus. Mēs izveidojām viņiem rotaļlietas no vilnas, un, kad kāds bērns sāka raudāt, gribēdams ēst, mēs devām viņam tādu rotaļlietu, kamēr nebija atnācis laiks mielastiem.”” Ir pētnieki, kuri min 12 gadu vecumu. Var pieņemt, ka jautājums ir saistīts ar pilngadības iestāšanos islāmā. Arī šajā gadījumā musulmaņu pētnieku viedokļi atšķiras: no 9 gadu vecuma meitenēm un 12 gadu vecuma zēniem. Pilngadības kontekstā minētas dažas fizioloģiskas pazīmes un bērna labā un ļaunā izpratne.
Musulmaņiem, kuri kaut kāda iemesla dēļ nav gavējuši Ramadāna gavēnī, jānotur gavēnis citā laikā (t. s. Ramadāna gavēņa aizstāšana). Savukārt cilvēks ar smagu hronisku slimību (piemēram, ar cukura diabētu), kura veselības stāvoklis gavēņa ievērošanas dēļ var pasliktināties (Korāns 2:184: “Bet kurš no jums sirgst vai ceļo, tam – tikpat dienu citreiz...”), jо viņš neuzņem pārtiku un tāpēc nedrīkst arī uzņemt medikamentus, ir atbrīvots no gavēņa ievērošanas. Tomēr šim cilvēkam ir jāizmaksā žēlsirdības nauda (صدقة) par katru negavēto dienu vai jāpabaro viens trūcīgs cilvēks.
Gavēnis beidzas ar ‘Īd Āl-Fiṭr svētkiem, kas ilgst trīs dienas. Pieņemts izpušķot mājas, gatavot svinīgu mielastu un uz to aicināt radus un draugus.

Musulmaņu ģimene ar ‘Īd Āl-Fiṭr svētkiem savās mājās piemin gavēņa beigas. Sjiņiņa, Ķīna, 2006. gads.
Fotogrāfs nezināms. Avots: China Photos/Getty Images, 72242683.