Galvenie denacifikācijas mērķi bija Vācijas Nacionālsociālistiskās strādnieku partijas (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP) un tai pakļauto organizāciju likvidēšana un kara noziedznieku tiesāšana. Pirmo reizi jēdzienu "denacifikācija" sāka lietot ASV Aizsardzības departamentā 1943. gadā. Denacifikācijas programmu apstiprināja sabiedroto Potsdamas konferencē 08.1945.
NSDAP bija masu kustība un tās izveidotais režīms bija antidemokrātiski totalitārs, tādēļ nacistiskās partijas un dažādu ar to saistīto organizāciju ietekme Vācijas teritorijā caurstrāvoja visas dzīves jomas. Partijas biedru skaits aptvēra 8,5 miljonus – 10 % no vācu sabiedrības. Kopā ar partijai pakļautajām nacistiskajām organizācijām nacistisko organizāciju biedru skaits valstī bija 45 miljoni – vairāk nekā puse iedzīvotāju. Liels īpatsvars partijas biedru bija sabiedrības virsslānī.
Sākotnēji būtiska denacifikācijas sastāvdaļa vēl 1944. gadā bija izstrādātais t. s. Morgentava plāns, tā projekts līdztekus denacifikācijai un kara noziedznieku tiesāšanai paredzēja, piemēram, Vāciju pārvērst no industriālās par agrāru valsti, demontēt rūpnīcas un fabrikas, aizliegt ārējo tirdzniecību un aplikt ar nesamērīgiem nodokļiem, lai Vācija nākotnē vairs nespētu apdraudēt citas valstis. Plānu ierosināja ASV finanšu valsts sekretārs Henrijs Morgentaus (Henry Morgenthau Jr.), un to atbalstīja ASV prezidents Franklins Rūzvelts (Franklin Delano Roosevelt). Abi politiķi apsvēra arī dažādus, t. sk., nehumānus veidus kā samazināt vācu tautas skaitlisko sastāvu.
Lai gan denacifikācijai bija kopējas politiskas vadlīnijas, katrā okupācijas zonā denacifikācijas process noritēja atšķirīgi. Ārējās denacifikācijas izpausmes visām okupācijas varām bija vienādas – tas centās iespējami ātri ārējā vidē likvidēt visu Trešā reiha simboliku, pārdēvēt nacistu līderu vārdos nosauktās ielas, atcēla Trešā reiha laika likumus un ieviesa stingru cenzūru kultūrā un presē. Pasākumu plāns katrā okupācijas zonā paredzēja apzināt visus NSDAP un citu nacistisko organizāciju biedrus, kā arī noteikt tiem piespriežamo sodu, ja tiktu konstatēta to vaina nacistiskā režīma izveidē un stiprināšanā. Tomēr jau ar pirmajām okupācijas dienām iezīmējās atšķirības sabiedrības denacifikācijas īstenošanā. Piemēram, PSRS okupācijas zonā NSDAP ierindas biedriem parasti liedza turpināt darbu izglītības iestādēs, policijā, tieslietu sistēmā un vietējā pārvaldē, turpretim Rietumu zonās bijušie šajās jomās strādājošie kādreizējie NSDAP biedri varēja turpināt darbu, tādējādi dažos gadījumos radās visai apšaubāma amatu pēctecība, kas rietumvācu sabiedrībā izraisīja diskusiju. 10.10.1945. sabiedroto augstākais pārvaldes orgāns okupētajā Vācijā – Kontroles padome – aizliedza NSDAP līdztekus ar pārējām tai pakļautām organizācijām un iestādēm. Par denacifikācijas procesa kulmināciju uzskatāma Nirnbergas tiesas prāva pret galvenajiem kara noziedzniekiem – galvenajiem Trešā reiha politiķiem un militārpersonām (20.11.1945.–01.10.1946.) un tai sekojošie 12 turpinājuma procesi. Nirnbergas tiesas procesā NSDAP pasludināja par noziedzīgu organizāciju.
Nacistu līderi starptautiskā kara noziegumu tribunāla tiesas zālē Nirnbergā. Vācija, ap 1945. gadu.