Holivudas zvaigzne Džeroma Kerna (Jerome Kern) un Oskara Hammerstaina II (Oscar Hammerstein II) skatuves mūzikla trešā ekranizācija “Izpriecu kuģis” (Show Boat, režisors Džordžs Sidnijs, George Sidney, 1951) veidota pēc MGM mūziklu tradīcijām, un galvenajās lomās tajā spēlē Ketrīna Greisone (Kathryn Grayson), E. Gārdnere un Hovards Kīls (Howard Keel). Par mūziku un operatora darbu to nominēja “Oskara” balvai, filma bija kases hits, taču autobiogrāfijā “Eiva: Mans stāsts” (Ava: My Story, 1990) E. Gārdnere raksta par tās tapšanas aizkulisēm un producenta Artūra Frīda (Arthur Freed) apsēstību ar perfekciju, kas lika pārskaņot arī viņas dziedāšanu (to izdarīja Anete Vorena, Annette Warren).
E. Hemingveja īsstāsta ekranizācijā “Kilimandžāro sniegi” (The Snows of Kilimanjaro, režisors Henrijs Kings, Henry King, 1952) E. Gārdnere spēlē kopā ar Gregoriju Peku (Gregory Peck) un Sūzenu Heivordu (Susan Hayward), un tas bija kases hits. Tāpat kā pirmscenzūras laika melodrāmā “Sarkanie putekļi” (Red Dust, režisors Viktors Flemings, Victors Fleming, 1932), arī tās rimeikā “Mogambo” (režisors Džons Fords, John Ford, 1953) galveno vīriešu lomu atveido par Holivudas karali dēvētais Klārks Geibls (Clark Gable), bet viņa sievietes – E. Gārdnere un Greisa Kellija (Grace Kelly). Sarežģītie apstākļi (“Mogambo” filmēja Kenijā, K. Geiblu draudēja nogalināt, darbu apgrūtināja arī alkohola lietošana) filmai radīja lielu publicitāti, kas atstāja milzu ietekmi uz ieņēmumiem. “Mogambo” izvirzīja arī vairākām balvām, un abas aktrises nominēja balvai “Oskars” – tā ir E. Gārdneres vienīgā nominācija Amerikas Kinoakadēmijas balvai.

Eiva Gārdnere, Greisa Kellija un Klārks Geibls filmā "Mogambo", 1953. gads.
Avots: Sunset Boulevard/Corbis via Getty Images, 607405848.
Ne mazākas kaislības aktieri izdzīvoja piedzīvojumu filmā “Apaļā galda bruņinieki” (Knights of the Round Table, 1953), kurā E. Gārdnere iejutusies Gineveras lomā, kam sekoja Marijas Vargasas (Maria Vargas) stāsts drāmā “Baskājainā grāfiene” (režisors Džozefs L. Mankevics, Joseph L. Mankiewitz, 1954) ar E. Gārdneri titullomā un Hamfriju Bogartu (Humphrey Bogart) un Edmondu O`Braienu (Edmond O`Brien) galvenajās vīriešu lomās. Dejotājas Marijas karjera aizsākās naktsklubā, taču sieviete ātri kļuva par kinozvaigzni, diemžēl profesionālie panākumi nespēja izdzēst rētas, ko viņas dvēselē atstāja vīrieši. Marijas liktenis daļēji atspoguļo aktrises Ritas Heivortes (Rita Hayworth) attiecības ar princi Ali Hānu (Aly Khan) un pašas E. Gārdneres dzīvi, un tā ir viena no skaudrākajām Holivudas filmām par Holivudu.
Džona Māstersa (John Masters) ceturtais romāns par Indiju kļuva par melodrāmas “Bovani stacija” (Bhowani Junction, režisors Džordžs Kjūkors, George Cukor, 1954) scenārija pamatu, un galvenās lomas tajā atveido E. Gārdnere un Stjuarts Greindžers (Stewart Granger). Daļēji Pakistānā filmētajā lentē E. Gārdnere spēlē indietes un angļa meitu, kura iemīlas britu armijas virsniekā, kuru kaislības tiek risinātas uz politiski piesātinātu notikumu fona īsi pirms Indijas neatkarības atgūšanas. E. Gārdnere piedalījās vēl vienā E. Hemingveja darba ekranizācijā – filmā “Un saule lec” (The Sun Also Rises, režisors H. Kings, 1957), kurā spēlē arī Tairons Pauers (Tyrone Power), Mels Ferrers (Mel Ferrer) un Erols Flinns (Errol Flynn).
E. Gārdneres nākamā nozīmīgā loma ir postapokaliptiskajā drāmā “Pludmalē” (On the Beach, režisors Stenlijs Kreimers, Stanley Kramer, 1959), kas veidota pēc tāda paša nosaukuma Nevila Šūta (Nevil Shute) noveles. Melnbaltajā ekranizācijā spēlē arī G. Peks, Freds Astērs (Fred Astaire) un Entonijs Pērkinss (Anthony Perkins). Darbība notiek pēc kodolsprādziena, un filmas publicitātes kampaņas ietvaros pirmizrādes ar slavenību un politiķu piedalīšanos notika ne tikai ASV, bet arī Japānā un pat Padomju Savienībā. Vēsturiskas dekorācijas – Bokseru dumpis Ķīnā 19. gs. izskaņā – Holivudas tradīcijās izmantotas kara drāmā “55 dienas Pekinā” (55 Days at Peking, režisors Nikolass Rejs, Nicholas Ray, 1963), kur E. Gārdnere spēlē kopā ar Čārltonu Hestonu (Charlton Heston) un Deividu Nivenu (David Niven), taču tā saņēma kinokritiķu iebildumus, un filma tikko atpelnīja tās veidošanā ieguldītos līdzekļus.
Pēc Tenesija Viljamsa (Tennessee Williams) tāda paša nosaukuma lugas motīviem veidotā melnbaltā drāma “Iguānas nakts” (The Night of the Iguana, režisors Džons Hjūstons, John Huston, 1964) jau filmēšanas laikā pievērsa lielu mediju uzmanību. Galvenajā vīriešu lomā ir Ričards Bērtons (Richard Burton), lomas atveido arī Debora Kerra (Deborah Kerr) un Sjū Laiona (Sue Lyon). Tā saņēma ļoti pozitīvas atsauksmes, kļuva par vienu no ienesīgākajām gada lentēm un palīdzēja nostabilizēt R. Bērtona karjeru. Pēc šīs filmas 42 gadus vecās E. Gārdneres, kura par pravietisko lomu – alkoholiķe Maksīne, vientuļa sieviete pasaules malā – bija nominēta gan Zelta globusam, gan Britu Kinoakadēmijas balvai (BAFTA), turpmākajā karjerā iezīmējās lejupslīde.

No kreisās: aktrise Elizabete Teilore, Ričards Bērtons un Eiva Gārdnere kantīnē filmas "Iguānas nakts" uzņemšanas laikā. 16.10.1963.
Fotogrāfs Gjon Mili. Avots: The LIFE Picture Collection via Getty Images, 50373773.