Lauva ir viena no senākajām un iecienītākajām figūrām heraldikā, un, tā kā standartā tā pamatstāvoklis heraldikā ir stāvošs uz pakaļkājām, ar izstieptām ķetnām, kuru citās heraldiskajās tradīcijās apzīmē ar vārdu “uzslējies”, latviski šo pozu neapraksta. Savukārt cits izvietojums ģerboņa aprakstā jāpiemin, tādēļ lauva, kas soļo uz trim ķepām ar paceltu priekšķepu, aprakstā parādās kā “ejošs lauva”. Franči, angļi un arī vācieši šo heraldisko figūru apraksta kā “leopardētu lauvu”, kas saistāma ar šajās heraldiskajās praksēs iegājušos tradīciju apzīmēt lauvu, kas pagriezis galvu pretskatā, par “leopardu”. Līdz ar to, atbilstoši franču blazonējumam, gan Anglijas, gan arī Igaunijas ģerbonī attēloti trīs leopardi. Ņemot vērā to, ka latviešu ģerboņu aprakstīšanas mākslā šādas tradīcijas nav veidojušās, šāds lauvu un leopardu iedalījums nepastāv un aprakstā figūras tiek aprakstītas kā ejoši lauvas.
Trīs zili lauvas kā heraldiski simboli pārņemti jau, sākot ar 13. gs., no Dānijas karaļa Valdemāra II (Valdemar II, amatā: 1202–1241) laikiem. 1218. gadā pāvests Honorijs III (Honorius III, amatā: 1216–1227) deva viņam rīcības brīvību kristianizēt tagadējās Igaunijas teritoriju, un pēc 1219. gada cīņām ar vietējām ciltīm, 1220. gadā, Zobenbrāļu ordenis un Dānijas karalis sadalīja jauniegūtās teritorijas. Rezultātā Dānijai palika Ziemeļigaunija – Harju zeme, Viru zeme, Jervas zeme un Tallina. Sākotnēji šī heraldiskā simbolika bija attēlota tikai Tallinas pilsētas ģerbonī, bet vēlāk kļuva arī par visu dāņu pārvaldīto teritoriju simbolu. Neskatoties uz to, ka 1346. gadā dāņi šīs zemes pārdeva vācu ordeņa atzaram Livonijā, Tallinas heraldiskā simbolika tika saglabāta un turpināja pastāvēt cauri gadsimtiem jau kā Igaunijas hercogistes (1561–1721) un vēlāk arī kā Igaunijas guberņas (1721–1917) ģerbonis. Galvenā atšķirība dāņu ģerbonī no tagadējās Igaunijas teritorijā lietotā varianta – dāņu ģerbonī lauvas ir kronēti un izvietoti laukā ar izkaisītām sirdīm. Dānijas ģerbonis ir novērojams faktiski visos zināmajos Dānijas karaliskajos sfragistiskajos paraugos no 13. gs. vidus līdz 14. gs. vidum, kas tikuši lietoti Igaunijas ziemeļdaļā. Savukārt agrākais zināmais pilsētas zīmogs Livonijā ir Tallinas zīmogs no 14. gs. sākuma, un tajā attēlots Tallinas ģerbonis ar kleinodā izvietotu karalienes galvu pretskatā. Visi šie piemēri kataloģizēti Johanesa Zaksendāla (Johannes Sachssendahl) un Roberta fon Tolla (Robert von Toll) 1887. gada grāmatā “Igauņu un livoniešu vēstuļu atvilktne. Livonijas, Igaunijas un Kurzemes laicīgo un garīgo valdnieku zīmogi un monētas līdz 1561. gadam, kopā ar ģimeņu zīmogiem” (Est- und Livländische Brieflade. Tl. 4, Siegel und Münzen der weltlichen und geistlichen Gebietiger über Liv -, Est- und Curland bis zum Jahre 1561 nebst Siegeln einheimischer Geschlechter).
Lai gan Igaunija pasludināja savu neatkarību 24.02.1918. (de iure atzīta 02.02.1920.), Igaunijas valsts ģerbonis tika apstiprināts tikai 19.06.1925., bet likums par valsts ģerboni stājās spēkā 21.07.1925. Pirmās valdības sarunas par jaundibinātās valsts ģerboni un naudas zīmēm aizsākās jau 1918. gadā. 1919. gada sākumā galvenais strīdu avots bija jaunā valsts simbola pamatfigūra – vai ģerbonī attēlot lauvu vai ērgli. Tāpat daudzas ietekmīgas personas savos izteikumos bija skarbas par heraldiska ģerboņa lietošanu kā tādu, uzskatot to par kaut ko arhaisku.
Tika izsludināti trīs konkursi, kā arī viens papildkonkurss, kā rezultātā, piedaloties gan māksliniekiem, gan diletantiem, tika iesniegti 138 ģerboņu varianti. Lai gan konkursu nolikumā kā attēlojamā pamatfigūra ieteikts ērglis, iesniegtajās skicēs parādās visdažādākās dzīvas un nedzīvas figūras: vikingu kuģi, enkuri, seni karavīri, lāči, gulbji, bites, rudzupuķes un citas. Konkursa rezultātā tika atlasīti septiņi darbi, taču neviens no tiem netika atzīts par labu esam, un tika izsludināts jauns konkurss. 1922. gada janvāra valdības akts, kuru iesniedza parlamentā (Rīgikogu; Riigikogu), saturēja piecus ģerboņa variantus. Trijos no tiem bija attēlotas dažādas ērgļa versijas. Savukārt visvienkāršākajā variantā zelta laukā bija novietoti trīs zili lauvas. Šis variants 19.06.1922. tika virzīts pirmajam lasījumam, taču tālāku virzību neguva, un jautājums tika atlikts. Šajā laikā raisījās diskusijas par attēlojamo simboliku, kas vislabāk raksturotu Igauniju – attēlot ozola vai kadiķa zarus, vai citus. 1923. gada izskaņā, māksliniecisko risinājumu meklējumos tika izsludināts kārtējais konkurss. Kopumā tika iesniegti ap 20 piedāvājumi, un 1924. gada aprīlī no tiem izvēlēts risinājums ar bāku vairoga galvā. Tā kā valsts jau vairākus gadus bija iztikusi bez ģerboņa, jautājums vairs nešķita tik steidzams, un par valsts ģerboņa neesamību atcerējās 1925. gadā. Tika nolemts atteikties no varianta ar bāku un atgriezties pie 1922. gada ģerboņa versijas. Neskatoties uz iebildumiem, kas izskanēja no ģerboņa dizaina pretiniekiem, piemēram, politiķa Jāna Tenisona (Jaan Tõnisson), ar 87 balsīm “par” (no 89) ģerbonis tika apstiprināts 19.06.1925.