Mūsdienās pasaulē ir aptuveni 200 000 aizsargājamo teritoriju, kas aptver 14,6 % no sauszemes un 2,8 % no pasaules okeāna platības. Pastiprinātās cilvēka negatīvās ietekmes dēļ uz dzīvo dabu mūsdienās īpaši aktuāls kļuvis dabas aizsardzības virziens – savvaļas sugu aizsardzība. Par apdraudētu sugu uzskata tādu sugu populāciju, kas var izmirt nepietiekama indivīdu skaita vai nelabvēlīgu vides apstākļu dēļ. Ar katru gadu savvaļas sugām piemērotu biotopu platības pasaulē samazinās. Dzīvotņu samazināšanās, degradācija un fragmentācija, neregulētas medības un populāciju pārmērīga ekspluatācija, vides piesārņojums un klimata pārmaiņas ir galvenie iemesli, kas apdraud savvaļas sugas.
Izmirstošu sugu populāciju atjaunošanā liela nozīme ir Pasaules zooloģisko dārzu un akvāriju asociācijai (World Association of Zoos and Aquariums), kuras ietvaros tiek saskaņota un organizēta plānveidīga reto dzīvnieku sugu indivīdu apmaiņa un krustošana, lai savairotu dzīvniekus tādā skaitā, lai varētu veikt pakāpenisku sugas reintrodukciju dabā. Starptautiskā dabas un dabas resursu aizsardzības savienība (International Union for Conservation of Nature and Natural Resources, IUCN) izveido un aktualizē Īpaši apdraudēto sugu sarakstu (Red List of Threatened Species), kas rezultējas valstu un reģionu Sarkano Grāmatu sastādīšanā. Pēc IUCN iniciatīvas sagatavota Starptautiskā konvencija par tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas faunas un floras sugām (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora, CITES) un Ramsāres konvencija (Ramsar Convention) par starptautiskas nozīmes mitrāju aizsardzību. IUCN, Apvienoto Nāciju Vides programma (United Nations Environment Programme, UNEP) un Pasaules dabas fonds (World Wide Fund for Nature, WWF) izstrādāja Pasaules dabas aizsardzības stratēģiju (World Conservation Strategy), kuras galvenie mērķi ir uzturēt būtiski svarīgos ekoloģiskos procesus un dzīvības atbalsta sistēmas; saglabāt ģenētisko daudzveidību; nodrošināt ilgtspējīgu sugu un ekosistēmu izmantošanu. IUCN sagatavotajā Pasaules dabas hartā (World Charter for Nature, 1982) formulēti pieci dabas aizsardzības pamatprincipi: (1) daba jārespektē un tās būtiskos procesus nedrīkst traucēt; (2) ģenētiskā daudzveidība uz Zemes nedrīkst tikt apdraudēta; visu dzīvības formu gan savvaļas, gan domestificēto populācijām jābūt pārstāvētām tādā skaitā, lai nodrošinātu to izdzīvošanu, jāaizsargā tām nepieciešamās dzīvotnes; (3) visām vietām uz Zemes gan uz sauszemes, gan jūrā jābūt pakļautām minētajiem aizsardzības principiem; īpaši jāaizsargā unikālās teritorijas un paraugteritorijas, kas pārstāv dažādus ekosistēmu tipus un apdraudētu sugu dzīvotnes; (4) ekosistēmas un dzīvie organismi, kā arī zemes, okeāna un atmosfēras resursi, ko izmanto cilvēks, ir saprātīgi jāapsaimnieko, lai uzturētu to optimālu ilgtspējīgu produktivitāti, vienlaikus neapdraudot citu ar tiem saistītu ekosistēmu vai sugu eksistenci; (5) daba jāaizsargā no degradācijas, ko izraisa karadarbība vai cita veida destruktīvas aktivitātes.
1991. gadā IUCN sadarbībā ar ANO Vides programmu (United Nations Environment Programme) un Pasaules dabas fondu publicēja dokumentu “Rūpējoties par Zemi” (Caring for the Earth), kurā formulētas vadlīnijas, kas jāievēro pasaules sabiedrībai, lai apturētu planētas tālāku degradāciju, tai skaitā bioloģiskās daudzveidības samazināšanos. 2012. gadā IUCN publicēja dokumentu “Pasaules 100 apdraudētākās sugas” (The world's 100 most threatened species). Dabas aizsardzība ir viena no ES vides politikas prioritātēm – pamatojoties uz Biotopu direktīvu (Habitats Directive, 1979) un Putnu direktīvu (Birds Directive, 1992), katrā ES dalībvalstī izveidots Eiropas īpaši aizsargājamo teritoriju (Special Areas of Conservtion) tīkls Natura 2000, kura ietvaros bez biotopiem un putniem tiek aizsargātas arī citas apdraudētas dzīvnieku un augu sugas. ES kandidātvalstis savukārt savās teritorijās izveidoja analogus dabas aizsardzības tīklus Emerald projekta ietvaros, kas īstenots, balstoties uz Bernes konvenciju par Eiropas savvaļas sugu un dabisko biotopu aizsardzību (Bern Convention on the conservation of European wildlife and natural habitats).
Mūsdienās bioloģiskās daudzveidības stāvoklis pasaulē rada bažas. Pēc ES starpvalstu vienošanās 2001. gadā tika izvirzīts mērķis līdz 2010. gadam apturēt bioloģiskās daudzveidības samazināšanos ES. Neskatoties uz veiktajiem pasākumiem, 2010. gadā Eiropas Komisijas ekspertu veiktā analīze parādīja, ka šis mērķis nav sasniegts – sugu daudzveidība Eiropā un pasaulē turpina samazināties. Pasaules Dabas fondā sadarbībā ar Apvienoto Nāciju Vides programmas Pasaules dabas aizsardzības un monitoringa centru (The United Nations Environment Programme's World Conservation Monitoring Centre, UNEP WCMC) izstrādāts dzīvās planētas indekss (Living Planet Index, LPI), kas raksturo planētas mugurkaulnieku populācijas kopējā īpatņu skaita sarukumu procentos kopš 1970. gada. Starplaikā līdz 2000. gadam tas samazinājies par 40 %, tai skaitā sauszemes sugu populācijai – par 30 %, saldūdens sugu populācijai – par 50 %, bet okeāna sugu populācijai – par 30 %.