Īles meža senkapu uzkalniņi izvietoti aptuveni 80 x 120 m lielā teritorijā, kur vēlajā neolītā atradusies auklas keramikas kultūrai piederīga apmetne. Uzbērumu formas ir apaļas vai ovālas. Atsevišķos gadījumos tie saskaras, veidojot dubultuzkalniņus. Caurmērā uzkalniņi ir 3–7 m lieli, bet to augstums sasniedz 0,25–0,95 m.
Pēc pētītajiem kapu uzkalniņiem spriežot, to uzbūve un apbedīšanas tradīcijas kopumā raksturīgas agrā dzelzs laikmeta uzkalniņu ar akmeņu riņķi izplatības areālam. Uzkalniņu uzbērumi Īles meža senkapos veidoti no pelēki dzeltenas smilts ar atsevišķu nelielu oglīšu piejaukumu. Raksturīga uzkalniņu pazīme bija to pamatnēs konstatētie, domājams, ar ugunsrituāliem saistāmie, pelnu slāņi un ogļainie laukumi. Lielāko daļu uzkalniņu pie pamatnes ieskāva koncentriski likti akmeņi, kas gan nevienā gadījumā neveidoja šim pieminekļu veidam raksturīgo noslēgto riņķi. Piemēram, divos uzkalniņos tika atklāts no akmeņiem veidots pusloks, bet viena uzkalniņa pakājē – tikai divi lielāki akmeņi. Tas, visticamāk, saistāms ar vēlākā laika postījumiem, un sākotnēji arī Īles meža senkapos pie uzkalniņu pamatnēm, domājams, bija veidoti akmeņu riņķi vai ovālas formas iežogi. Vairākiem uzkalniņiem virspusē, iespējams, bijuši no mazākiem akmeņiem veidoti klājumi.
No astoņiem pētītajiem uzkalniņiem apbedījumi konstatēti septiņos. Četros gadījumos katrā uzkalniņā apbedīts tikai viens mirušais, bet trijos gadījumos atklāti divi apbedījumi. Uzkalniņos apbedīti gan vīrieši, gan sievietes. Tie nededzināti likti uzkalniņu pamatnēs no akmeņiem veidoto iežogu ietvaros un pēc tam pārklāti ar gaišu smilšu uzbērumu. Gadījumos, kad uzkalniņā apbedīts viens mirušais, tā kapa vieta ierīkota uzkalniņa centrālajā daļā. Mirušie guldīti uz muguras izstieptā stāvoklī dažādos virzienos. Gandrīz visiem apbedītajiem līdzi doti kādi priekšmeti. Piemēram, vienā sievietes kapā atklāts kaklariņķis, četras aproces, rotadata ar važiņu un gredzens, taču pārējos gadījumos pie apbedītā lielākoties likts viens vai divi priekšmeti. Pēc formas visas senlietas raksturīgas Baltijas reģiona agrā dzelzs laikmeta arheoloģiskajam materiālam. No rotām Īles meža senkapos pārsvarā atklāti bronzas darinājumi: kaklariņķis ar taurveida galiem, skārda caurulīšu un spirālīšu kaklarota, plakanspirāles deniņriņķi, acusaktas, dažādas rotadatas (ripadata ar dzelzs adatu, spieķadata) un aproces (ar pumpurveida galiem, ar griezumā apaļu un taisnstūrveida loku), kā arī spirālgredzens. No ieročiem un darba rīkiem atklāti dzelzs uzmavas šķēpa uzgaļi un uzmavas cirvji, kā arī viens dzelzs īlens. Raksturīga kapa iekārtojuma sastāvdaļa bija mirušā galvgalī un kājgalī novietotie atsevišķie akmeņi, kas nereti dēvēti par kapa stūru akmeņiem.

Senlietas no vīrieša apbedījuma: bronzas sakta, dzelzs cirvis. Īles mežs, 2. gs.
Fotogrāfs Roberts Kaniņš. Avots: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs.
Kā liecina senlietu tipoloģija un kaulu materiāla radioaktīvā oglekļa analīzes, Īles meža senkapos mirušie apbedīti no 1. gs. vidus līdz 3. gs., un līdz ar to šis piemineklis uzskatāms par vienu no agrākajiem pašreiz zināmajiem agrā dzelzs laikmeta uzkalniņu ar akmeņu riņķi kapulaukiem Latvijas teritorijā. Tuvākajā apkārtnē jābūt arī Īles meža senkapu hronoloģijai atbilstošai dzīvesvietai, taču tā pagaidām nav atklāta.