Peldēšanā atklātos ūdeņos peldētāji ir pakļauti dabas stihijām, cīnoties ar laikapstākļiem un viļņiem. Sacensības nav noteikts konkrēts peldēšanas veids, tomēr lielākā daļa peldētāju izmanto kraulu uz krūtīm kā ātrāko peldēšanas veidu.
617
Peldēšanā atklātos ūdeņos peldētāji ir pakļauti dabas stihijām, cīnoties ar laikapstākļiem un viļņiem. Sacensības nav noteikts konkrēts peldēšanas veids, tomēr lielākā daļa peldētāju izmanto kraulu uz krūtīm kā ātrāko peldēšanas veidu.
2023. gadā pasaules čempionātu programma sastāv no 5 km (kopš 1998. gada) un 10 km (kopš 2000. gada) gara peldējuma gan vīriešiem, gan sievietēm (no 1991. līdz 2023. gadam pastāvēja arī 25 km gara distance) un jauktās stafetes 4x1500 m. Komandas sastāvā jābūt divām sievietēm un diviem vīriešiem no vienas valsts. Katram peldētājam jāveic 1,5 km garš aplis. Visas komandas startē vienlaicīgi. Peldētāji var peldēt jebkurā secībā, bet katrs tikai vienu reizi. Starta kārtību uz platformas nosaka ar izlozi. Stafetes nodošana jāveic ūdenī, nākamais peldētājs atrodas ūdenī savā starta pozīcijā, turoties pie platformas, izņemot gadījumus, kad izmanto stafešu maiņas platformu. Pieskārienam starp peldētājiem, kas veic maiņu, jānotiek virs ūdens jebkurā vietā starp elkoni un roku, tam jābūt redzamam. Ja tiek izmantota stafešu maiņas platforma, nākamais peldētājs var sākt startu no platformas pretējās puses uzreiz pēc tam, kad peldētājs, kurš nodod stafeti, pieskaras platformai. Peldētājiem atļauts ienākt maiņas zonā, kad tai tuvojas iepriekšējais peldētājs, un atstāt ūdeni uzreiz pēc sava apļa noslēgšanas. Vienas komandas peldētājiem jābūt vienādas krāsas un stila cepurēm. Individuālajos peldējumos, lai ūdenī atšķirtu sacensību dalībniekus vienu no otra, katram peldētajam tiek piešķirts numurs, kas jānovieto uz rokām, muguras augšdaļas vai plaukstām. Uz rokām numurus izvieto vertikāli. Uz muguras augšdaļas un plaukstām numuri ir horizontāli. Uz rokām un muguras numura izmēram jābūt 100 mm augstumā x 60 mm platumā. Sacensību dalībnieku rokas atļauts numurēt ar marķēšanas pildspalvām.
Pirmsākumi sacensībām atklātos ūdeņos ir seni – jau Senajā Ēģiptē. Arī Senajā Romā notika peldēšanas sacensības Tibrā. Tāpat ir ziņas par organizētām sacensībām Japānā ap 36. gadu p. m. ē. Peldēšana ar bruņām bija viena no septiņām iemaņām, kuras bija nepieciešams apgūt bruņiniekam.
1810. gadā angļu dzejnieks Bairons (George Gordon Byron) 22 gadu vecumā pārpeldēja no Eiropas uz Āziju pāri Dardaneļu jūras šaurumam; viņš ar šo sasniegumu lepojies vairāk nekā ar saviem sasniegumiem dzejā, politikā vai retorikā. 1875. gadā Metjū Vebs (Matthew Webb) kļuva par pirmo cilvēku, kuram izdevās pārpeldēt Lamanša jūras šaurumu, tādējādi tika popularizēta peldēšana atklātos ūdeņos.
Līdz 1908. gada Londonas olimpiskajām spēlēm olimpiskās peldēšanas sacensības notika tikai atklātos ūdeņos.
1908. gadā Bostonas ostā Masačūsetsas pavalstī Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) notika pirmais Boston Light Swim peldējums. 1915. gadā tika sarīkots pirmais peldējums apkārt Manhetenas salai Ņujorkā, ASV. 1916. gadā tika organizēts pirmais ikgadējais peldējums La Jolla Cove Rough Water Swim Sandjego Kalifornijas pavalstī, ASV – tas ir viens no senākajiem peldēšanas sarīkojumiem okeānā.
1926. gadā Ģertrūde Ederle (Gertrude Ederle) kļuva par pirmo sievieti, kas pārpeldēja Lamanša jūras šaurumu.
1950. gadā tika veikts pirmais zināmais Kubas peldētāju kvarteta mēģinājums aizpeldēt no Kubas uz Floridas pavalsti ASV.
1954. gadā Atlantiksitijā, Ņūdžersijas pavalstī ASV tika rīkotas pirmās profesionālās peldēšanas maratona sacensības Around-the-Island.
1973. gadā 154 cilvēki piedalījās Midmar jūdzes peldējumā Pietermaricburgā, Dienvidāfrikā, kas vēlāk, 20. gs. 90. gados kļuva par lielāko peldējumu pasaulē.
1978. gadā Penijs Dīns (Penny Dean) par vairāk nekā vienu stundu pārspēj Lamanša jūras šauruma vienvirziena peldējuma rekordu.
1987. gadā Linija Koksa (Lynne Cox) pārpeldēja Beringa jūras šaurumu Ziemeļu Ledus okeānā.
1991. gadā Starptautiskā Peldēšanas federācija (Fédération Internationale de Natation, FINA, tagad – World Acquatics) iekļāva peldēšanu atklātajos ūdeņos savu pārstāvēto disciplīnu klāstā.
Pēc 2005. gada Starptautiskās Olimpiskās komitejas (franču Comité international olympique, CIO, angļu International Olympic Committee, IOC ) ierosinājuma 2008. gada olimpiskajās spēlēs tika iekļauts 10 km peldējums atklātos ūdeņos gan vīriešiem, gan sievietēm.
Ēģiptietis Abdellatifs Abūheifs (Abdellatief Abouheif, عبد اللطيف أبوهيف) tiek uzskatīts par visu laiku izcilāko garo distanču peldētāju. Ēģiptē viņš ir nacionālais varonis, kura vārdā ir nosauktas ielas un ēkas. 1991. gadā Starptautiskā Peldēšanas Slavas zāle (International Swimming Hall of Fame and Museum, ISHOF) atzina viņu par gadsimta labāko maratona peldētāju. A. Abūheifs dzimis 1929. gadā. Viņa vēlmi peldēt izraisīja 1932. gadā Vudbridža van Daika (Woodbridge Strong Van Dyke II) uzņemtā spēlfilma “Tarzāns, pērtiķu cilvēks” (Tarzan the Ape Man). A. Abūheifu iedvesmoja ievērojamais peldētājs Džonijs Veismillers (Johnny Weissmuller), kurš atveidoja Tarzānu. 1953. gadā A. Abūheifs tika uzaicināts piedalīties sacensībās peldējumā pāri Lamanša jūras šaurumam. Tolaik maratona peldējumos bija ievērojamas naudas balvas – 1955. gadā tā bija 1000 sterliņu mārciņu, kas bija pietiekami, lai iegādātos māju. A. Abūheifs un amerikāņu atklāto ūdeņu peldējumu čempions Toms Pārks (Tom Park) 12 stundas peldēja plecu pie pleca. Kad līdz beigām bija atlikuši daži kilometri, A. Abūheifs atrāvās un uzvarēja ar 17 minūšu pārsvaru. Sacensības izdevās pabeigt tikai trim cilvēkiem. A. Abūheifs savu iegūto naudas balvu ziedoja kāda peldētāja ģimenei, kurš gāja bojā, mēģinot pārvarēt šo distanci.
Slovēņu peldētājs Martins Strels (Martin Strel) piecas reizes ir uzstādījis Ginesa pasaules rekordus (Guinness World Records) – par Misisipi, Jandzi, Donavas un Amazones nopeldēšanu no iztekas līdz grīvai, kā arī par 84 stundu un 10 minūšu nepārtrauktu peldējumu.
Lielbritānijas peldētāja Alisone Strītere (Alison Streeter) ir visvairāk reižu pārpeldējusi Lamanša jūras šaurumam – 43 reizes. 1990. gadā viņa kļuva par pirmo sievieti, kura trīs reizes pēc kārtas 34 stundās un 40 minūtēs pārpeldēja šo šaurumu. 1992. gadā viņa septiņas reizes sezonā pārpeldēja Lamanša jūras šaurumu – vidēji reizi desmit dienās.
Daiena Naieda (Diana Nyad) bija pirmais cilvēks, kas aizpeldēja no Kubas uz Floridas pavalsti ASV bez sprosta, kas aizsargā pret haizivīm. 2013. gadā 64 gadus vecā amerikāniete nepilnus 180 kilometrus pieveica 53 stundās.
Franču peldētājs Aksels Reimons (Axel Reymond) ir uzvarējis 25 km distancē divos pasaules čempionātos (2017, 2019). Trīs reizes šādu panākumu ir guvuši Jurijs Kudinovs (Юрий Владимирович Кудинов), Dāvids Meka (David Meca) un Petars Stojčevs (Петър Стойчев).
Latviešu peldētājs Valērijs Kalmikovs ir pirmais Latvijas pārstāvis, kurš pārpeldējis Lamanša jūras šaurumu no Lielbritānijas uz Franciju. Viņš finišu sasniedza 09.09.2019. 4.50 no rīta un distancē pavadīja 11 stundas un 13 minūtes.