Helebardes pamatfunkcija bija cirtiens. To bija iespējams veikt ar cirvja asmeni, kas piestiprināts kaujas daļas kreisajā pusē. 15. gs. gaitā helebaržu cērtamie asmeņi kļuva šaurāki, bet asmens līnijas – vairāk izliektas. Virs cirvja asmens tika piestiprināta ieroča durami-griezošā daļa. Agrākajiem eksemplāriem 14. gs. sākumā to veidoja dzelzs smailis, kas caur cirvja pietu iedzīts koka kātā. Šāds veidojums, visticamāk, aizgūts no cita kombinēto funkciju ieroča – godendaga. Nedaudz vēlākiem eksemplāriem duramā daļa veidota kā cirvja asmens muguras augšdaļas pagarinājums trīsstūra formā, vēlāk šo detaļu aizvietoja šķēpa gals. Kopš 15. gs. beigām par helebardes duramo daļu aizvien biežāk sāka kalpot pīķa smaile. Ieroča otra cērtamā daļa, kas tika izmantota arī ķeksēšanai, bija āķis jeb ķeksis. Tas veidots trīsstūra formā un raksturojis helebardi kopš tās attīstības pirmsākumiem. Āķa smaile nedaudz paliekta kāta virzienā, tas vērsts uz labo pusi un izvietots perpendikulāri cirvja asmenim. Jau 15. gs. beigās kaujas āķa jeb ķekša mugura veidota ar uzasinājumu, paredzot šai daļai arī cērtošu funkciju. Helebardes pie koka kāta piestiprinātas ar uzmavu, kam kopš 16. gs. beigām papildu stiprības nodrošināšanai veidoti divi pagarinājumi.

Pāvesta Aleksandra III tikšanās ar dodžu Sebastiāno Ziani Basano (Sebastiano Ziani Bassano), Frančesko (Francesco, 1549-1592). Dodžu pils (Palazzo Ducale), Venēcija.
Avots: Scanpix/akg-images/Cameraphoto.
Izteiktākas atšķirības helebaržu formās iezīmējās 15. gs. Tāpēc kopš 15. gs. otrās puses izgatavotos ieročus iespējams tipoloģiski sadalīt sīkāk. Atšķirību pamatā bija dažādu ieroču darbnīcu rokraksti. Līdzīgi kā zobenu, arī helebaržu izgatavošanā dominēja vācu un itāļu meistari. Vācu ieroču darbnīcās izgatavotajām helebardēm raksturīga masivitāte, kas bija pamanāma cērtamās daļas lielajos izmēros. Savukārt itāļu meistaru izgatavotie ieroči izcēlās ar slaidām formām un lielāku dekoratīvismu jau 15. gs., nereti helebardē apvienojot šķēpu jeb pīķi, cirvi, ķeksi un glēvi. 16. gs. dekoratīvisms parādījās arī vācu tipa helebardēs, tomēr to asmeņi joprojām saglabāja masivitāti. Itāļu tipa helebaržu kaujas daļas tika aprīkotas jau ar vairākiem ķekšiem, tādējādi vēl vairāk uzsverot šī tipa dekoratīvismu.