Organismu daudzveidība un evolūcija Silūra periodā pēc ordovika beigu masveida izmiršanas epizodes, kad izmira vairāk nekā 60 % no jūras dzīvnieku ģintīm, dažādu dzīvo organismu bioloģiskā daudzveidība atkal pieauga. Atšķirībā no ordovika lielā biodiversifikācijas notikuma, kad radās jaunas organismu grupas, silūrā atkārtoti uzplauka galvenokārt tās pašas augsta ranga sistemātiskās grupas, bet nomainījās to sastāvs. Pēc brahiopodu, konodontu, trilobītu un citu organismu masveida izmiršanas epizodes ordovika beigās silūra periodā parādījās jaunas sugas to organismu grupās, kas radušās ordovikā un galvenokārt turpina eksistēt vēl mūsdienās. Augstais okeāna līmenis un siltas, seklas epikontinentālas jūras nodrošināja labvēlīgus apstākļus visu veidu jūras organismiem. Kopumā, salīdzinot ar ordoviku, biotā nav notikušas būtiskas izmaiņas, tomēr ievērojami pieaugusi bioloģiskā daudzveidība.
Starp izplatītākajiem jūras iemītniekiem, pirmkārt, jāmin brahiopodi, kas veido līdz 80 % no visām čaulaino organismu sugām. Brahiopodi, kas dominēja ordovikā, ātri atguvās pēc izmiršanas un atkārtoti sasniedza uzplaukumu, turklāt starp tiem pirmoreiz parādījās jauna kārta – pentamerīdi; daudzveidīgāki kļuva rinhonellīdi, atirīdi un atripīdi. Seklajās silūra jūrās attīsījās rifi, kuru veidošanā piedalījās tabulāti un četrstarkoraļļi, stromatoporātu sūkļi, sūneņi un sārtaļģes ar karbonāta skeletiem.
Palielinājās gliemeņu un gliemežu daudzveidība. Gliemenēm mīksto ķermeni aizsargā divu vāku bilaterāli simetriska čaula, bieži ar slēdzeni, kas sastāv no diviem vai trīs kalcīta vai aragonīta slāņiem. Liela daļa gliemeņu ir filtrētājas vai (nedaudzas) detritēdājas, kas ierokas gultnē, brīvi guļ, cementējas vai stiprinās pie substrāta (gultnes) ar bisusa pavedieniem. Gliemežiem ir asimetrisks ķermenis koniskā spirālē savītā čaulā bez kamerām. Silūrā, tāpat kā tagad, tie bija lielākoties plēsīgi dzīvnieki, daži vācēji vai līķu ēdāji; silūrā gan tie vēl nebija tik daudzveidīgi kā mūsdienās.
Graptolīti, kas ir izmirusī pushordaiņu grupa – koloniālie dzīvnieki filtrētāji ar kopīgu organiskās vielas (hitīnveida) skeletu, silūrā sasniedza savu evolūcijas virsotni: tiem bija liela daudzveidība un milzīga nozīme biostratigrāfijā, īpaši planktona formām. Galvenokārt tie stiprinājās pie peldošiem objektiem vai brīvi peldēja; raksturīgas zarainas, krūmveida, spirāliskas kolonijas. Sevišķi plaši sastopamas graptolītu formas ar vienkāršu vienzara tipa kolonijas uzbūvi (Monograptus).
Gigantiskos galvkājus ekoloģiski nomainīja liela izmēra posmkāji, mūsdienu zirnekļu un skorpionu attāli radinieki – vēžskorpioni. Daži no tiem sasniedza pat 3 m garumu. Vēžskorpioniem bija seši ekstremitāšu pāri: heliceras, pāris ar spīlēm, staigājamās kājas un pēdējais pāris ar airveida paplašinātiem galiem. Uzskata, ka lielākā daļa bija plēsēji. Šķiet, ka daudzi peldēja, pie tam īpatnējā stilā – ar vēderu uz augšu. Iespējams, daži vēžskorpioni varēja īsu laiku pavadīt sauszemē.
Citām bezmugurkaulnieku grupām bija pakārtota loma. Trilobīti bija īpaši daudzveidīgi kembrijā un ordovikā; silūrā to kārtu un sugu skaits samazinājās. Samērā daudzveidīgi bija koraļļi, vēžveidīgie, galvkāji, sūneņi un adatādaiņi.
Nav tiešo pierādījumu un liecību, kas norādītu, kad dzīvība pirmo reizi sāka iekarot sauszemi. Iespējams, tās ir bijušas baktērijas, ieskaitot ciānbaktērijas (zilaļģes). Pirmie augi sauszemē parādījās vēlāk, kas varētu būt bijis saistīts ar atmosfēras evolūciju: uzskata, ka efektīvs ozona ekrāns radās tikai ap ordovika–silūra robežu. Silūra augšējā daļā ir atrastas pirmās fosiliju liecības – vaskulāro (augstāko) augu atliekas ar vadaudiem ūdens un minerālvielu transportam no augsnes – riniofīti jeb rīnijas. Tie bija ļoti primitīvi augi ar īsiem, taisni stāvošiem, dihotomiski zarotiem stublājiem (vasām) bez lapām un saknēm, ar sporangijiem vasu galos. Domājams, tie bijuši amfibiotiski augi, kam vasas apakšdaļa mirka ūdenī, bet augšējā daļa gozējās saulē. Senākās fosilijas atrastas Skotijā, bet līdzīgu augu atliekas sastop arī Baltijā; riniofīti bija izplatīti tikai silūrā un devonā, kad tos nomainīja progresīvākas augu grupas.
Pateicoties augu eksistencei, sauszemē parādījās pagaidām primitīvas augu un dzīvnieku sabiedrības ar vienkāršas uzbūves augiem kā producentiem, daudzkājiem kā augēdājiem, simtkājiem un zirnekļiem kā plēsoņām, tārpiem kā detrītēdājiem un sēnēm, kas sadalīja organisko vielu. Vidējā silūra nogulumos sastopamas gan augu, gan posmkāju, piemēram, trigonotarbīdu (ērcēm līdzīgie helicerāti), gan daudzkāju fosilijas. Domājams, tajā laikā eksistēja arī sēnes, apaļtārpi un posmtārpi, bet to fosilijas ir ļoti reti sastopamas.

Jūras lilijas Periechinocrinus fosilija no Anglijas silūra sistēmas slāņiem.
Avots: CM Dixon/Print Collector/Getty Images, 501582521.
Silūra jūrās un lagūnās attīstījās un sākotnēji starp mugurkaulniekiem dominēja bezžokleņi – dažādvairodži, kaulvairodži un telodonti. Dažādvairodžiem ķermeņa priekšējo daļu sedza bruņas no dažādām plātnēm, bet asti sedza lielas zvīņas; tiem bija vienīgi astes spura. Kaulvairodžiem bruņas sastāvēja no nepārtraukta vairoga, acis bija satuvinātas un vienīgā nāss atradās galvas–krūšu vairoga centrā, kā arī bija pāra krūšu spuras, kas gan nav homoloģiskas zivju krūšu spurām. Telodontiem vairoga bruņu nebija, bet visu ķermeni klājuši dentikli – zobiem līdzīgi pauguriņi; pāra spuru tiem nebija.
Silūrā parādījās pirmie mugurkaulnieki ar žokļiem: skrimšļzivis, attālas mūsdienu haizivju radinieces, un akantodes – izmirusī zivju grupa, kas bija līdzīgas gan skrimšļzivīm, gan primitīvām kaulzivīm. Redzamākā akantožu īpatnība – katras spuras pamatnē bija dzelksnis, bet starp krūšu un vēdera spurām mēdza būt vairākas starpspuras un papildus dzelkšņi. Spriežot pēc atradumiem Ķīnā, pašās silūra beigās radušās arī pārējās zivju klases – bruņuzivis un kaulzivis.