AizvērtIzvēlne
Sākums
Atjaunots 2023. gada 13. jūlijā
Jeļena Solovjova

brass

(no franču brasse; angļu breaststroke, vācu Brustschwimmen, krievu брасс)
peldēšanas veids uz krūtīm, kurā rokas veic apļveida kustības ķermeņa priekšā, kāju īriena sākuma daļā pēdas virzās nedaudz uz āru un pēc tam tuvojas viena otrai, veicot lokveida kustību; elpošana notiek katrā kustību ciklā

Saistītie šķirkļi

  • kompleksais peldējums
  • krauls uz krūtīm
  • krauls uz muguras
  • peldēšanas sports
  • peldēšanas sports Latvijā
  • peldēšanas stafete
  • tauriņstils
Dienvidāfrikas Republikas sportists Kamerons van der Burgs brasa peldējumā Pasaules čempionātā peldēšanā. Barselona, Spānija, 04.08.2013.

Dienvidāfrikas Republikas sportists Kamerons van der Burgs brasa peldējumā Pasaules čempionātā peldēšanā. Barselona, Spānija, 04.08.2013.

Fotogrāfs Bruno Rosa. Avots: Shutterstock.com.

Satura rādītājs

  • 1.
    Vēsturiskā attīstība
  • 2.
    Brass sacensībās
  • 3.
    Brasa tehnikas pamati
  • 4.
    Ievērojamākie sportisti
  • Multivide 5
  • Saistītie šķirkļi
  • Tīmekļa vietnes
  • Ieteicamā literatūra
  • Kopīgot
  • Izveidot atsauci
  • Drukāt

Satura rādītājs

  • 1.
    Vēsturiskā attīstība
  • 2.
    Brass sacensībās
  • 3.
    Brasa tehnikas pamati
  • 4.
    Ievērojamākie sportisti
Vēsturiskā attīstība

Brass ir senākais peldēšanas veids. 16.–17. gs. Eiropā brasā peldēja ar augstu paceltu galvu un to izmantoja kā lietišķās peldēšanas veidu.

Kāju atgrūdiens notika ar pēdu pacēlumu, bet ne ar izvērstu pēdu. 19. gs. sākumā sāka pielietot kāju kustības “kā varde”, bet pēdas netika izvērstas. Angļu peldētājs Čārlzs Stīdmens (Charles Steedman) 19. gs. izteica viedokli, ka, pievelkot kājas pie vēdera, rodas liela pretestība, un, visticamāk, viņš bija pirmais, kurš ieteica pirms kāju atgrūdiena izvērst ceļus uz sāniem. Britu žurnālists un peldēšanas treneris Viljams Vilsons (William Wilson) 1883. gadā rakstīja, ka pārvietošanās veikšanā galvenās ir kājas, jo tās ir spēcīgākas par rokām. Rokas, izpildot īrienu, taisnas virzījās uz sāniem. Īriens beidzās pie gurniem, rokas veidoja “cilpu” zem vēdera un tika iztaisnotas priekšā. Brasa sacensību noteikumos nebija kustību tehnikas ierobežojumu. Vēsturiski pasaules rekordi fiksēti arī jardos. Pirmo reizi olimpiskajās spēlēs brass bija 1904. gadā Sentluisā (440 jardu distancē). 1928. gada olimpiskajās spēlēs filipīniešu peldētājs Teofilo Ildefonso (Teófilo Yldefonso) 100 m distancē sasniedza lielisku rezultātu – 1:12.4, peldot brasā, rokas virzot līdz gurniem. 1956. gadā Melburnas olimpiskajās spēlēs japāņu peldētājs Masaru Furukava (古川 勝) izcīnīja zelta medaļu, daļu distances peldot zem ūdens. M. Furukava 100 metru distanci veica 1 minūtē un 8,2 sekundēs, bet 200 metru distancē viņš uzrādīja laiku 2 minūtes un 34,7 sekundes. Šis peldēšanas veids uzskatāms par ātrāko peldēšanas variantu brasā, taču 1957. gadā, izmainot sacensību noteikumus, šis variants tika aizliegts. Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem bija atļauts viens roku īriens līdz gurniem zem ūdens tikai pēc starta un pēc katra apgrieziena. Neskatoties uz to, ka patlaban brasā sasniegti augsti rezultāti, “nirstošais brass” tiek uzskatīts par ātrāko brasa paveidu, jo, šādi peldot, uz peldētāju neiedarbojas viļņa pretestība, taču mūsdienu peldēšanas sacensību noteikumi aizliedz izmantot šo brasa veidu. 1987. gadā sacensību noteikumos ieviestas būtiskas izmaiņas. Mūsdienās atļauts slīdēt zem ūdens pēc katra īriena. Meklējot efektīvus paņēmienus, brasa peldētāji izmantoja dažādu veidu tehnikas variantus: daudz īrienu ātrā tempā, izteiktas ķermeņa vilņveida kustības, augsts ķermeņa stāvoklis ieelpojot, šauras kāju kustības. Maiks Baroumens (Mike Ray Barrowman) no Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV) 1992. gadā demonstrēja brasa tehniku, kura ir populāra mūsdienās – spēcīgi roku un kāju paātrinājumi īrienu beigās un izteikts slīdējums pēc katra cikla. M. Baroumens pasaules rekordu 200 m brasā (2:10.16) sasniedza 1992. gadā. Tikai 2001. gadā to atkārtoja japānis Kosuke Kitadžima (北島 康介). 2002. gadā viņš šo rekordu laboja – 2:09.97. 2005. gadā tika atļauta arī tauriņstila kāju kustība, izpildot “garo” īrienu pēc starta un apgriezieniem.

Brass sacensībās

Olimpiskajās spēlēs iekļautas 100 m un 200 m distances, cita mēroga sacensībās – arī 50 m. Brasa distance sacensībās iekļauta arī kompleksajā peldējumā un kompleksajā stafetē.

Brasa tehnikas pamati
Brasa tehnika senatnē.

Brasa tehnika senatnē.

Avots: Latvijas Sporta federāciju padome/sia "DUE". 

Latvijas izlases peldētājs un rekordists Daniils Bobrovs demonstrē peldējumu brasā. Ķīpsalas peldbaseins, Rīga, 07.07.2023.

Latvijas izlases peldētājs un rekordists Daniils Bobrovs demonstrē peldējumu brasā. Ķīpsalas peldbaseins, Rīga, 07.07.2023.

Video operators: Germans Jakubovskis. Avots: Latvijas Peldēšanas federācija.

Ķermeņa stāvoklis

Brass ir vienīgais sporta peldēšanas veids, kurā kustības ar rokām un kājām tiek izpildītas zem ūdens. Visas kustības ir simetriskas. Roku un kāju kustības brasā tiek izpildītas secīgi viena pēc otras ar nelielu pauzi starp tām.

Peldot brasā, ķermeņa svārstības notiek ap horizontālo asi. Svārstības rodas, veicot ieelpu, kad plecu josla un galva tiek paceltas augšup. Slīdējuma laikā gurniem, plecu joslai un galvai jābūt līdzsvarotā stāvoklī.

Peldēšana brasā.

Peldēšana brasā.

Avots: Latvijas Sporta federāciju padome/sia "DUE". 

Roku darbība

Roku kustības iedala šādās fāzēs:

  • satvēriena fāze. Sākuma stāvoklis: rokas – iztaisnotas, izstieptas uz augšu, atrodas paralēli viena otrai, ar delnām uz priekšu;
  • īriena sākuma daļa – sākas ar plaukstu un apakšdelmu virzīšanu sānis–lejup, atpakaļ. Īriena sākumā pleci tiek nedaudz virzīti uz priekšu, līdz ar to rokas ieņem izdevīgu stāvokli īriena izpildei. Īriena sākuma daļa tajā brīdī beidzas;
  • īriena beigu daļa – pleci ar lokveida kustību uz iekšu pārvietojas virzienā uz ķermeņa garenisko asi, iesaistot kustībā arī apakšdelmus, kuri tuvojas viens otram ar paātrinājumu. Roku īriena rezultātā ķermenim jāpārvietojas uz priekšu;
  • roku virzīšana uz augšu notiek ar ķermeņa palīdzību – it kā plecu josla stumj rokas. Plecu joslu nedrīkst pacelt augstu, jo tas var izraisīt gurnu nolaišanos un frontālās pretestības palielināšanos. Pēc roku iztaisnošanas – slīdējums.

Kustību saskaņošana brasā.

Kustību saskaņošana brasā.

Avots: Latvijas Sporta federāciju padome/sia "DUE". 

Elpošana

Peldot brasā, ieelpu var veikt gan roku īriena sākumā, gan roku īriena beigās. Sporta peldēšanā ieelpa tiek veikta īriena beigās, bet lietišķajā peldēšanā ieelpu ieteicams veikt īriena sākumā. Pirmajā variantā ieelpas sākums sakrīt ar roku īriena beigām; tā turpinās laikā, kad rokas gatavojas pārvietoties sākuma stāvoklī. Seja tiek iegremdēta ūdenī, elpa tiek aizturēta. Rokas atgriežas sākuma stāvoklī – iztaisnotas, augšā. Sākot roku kustību sānis–lejup, elpa joprojām ir aizturēta. Izelpa notiek pēc kāju atgrūdiena vai kāju atgrūdiena laikā. Otrajā variantā ieelpa tiek veikta roku īriena sākumā, līdz ar to arī ķermeņa svārstību amplitūda ir mazāka. Izelpa beidzas roku īriena beigās, notiek neliela elpas aizture, un, rokām pārvietojoties sākuma stāvoklī, seja tiek mierīgi iegremdēta ūdenī tā, lai galvas pakauša daļa nenokļūtu zem ūdens; tiek veikta vienmērīga izelpa.

Kāju darbība

Kāju darbība brasā iedalāma fāzēs:

  • sākuma stāvoklis: kājas ‒ taisnas, paralēli.
  • sagatavošanas kustības – sākas kāju pievilkšana, saliecot tās gurnu un ceļu locītavās.

Ar ceļu kustību uz leju un uz āru sākas kāju darbību sagatavojošās kustības. Ceļu izvēršanas platums atkarīgs no peldētāja kāju locītavu saišu elastības. Optimāli ceļiem jābūt izvērstiem ne vairāk kā plecu platumā. Pēdas – atbrīvotas. Pirmsīriena fāze – apakšstilbi un pēdas tiek virzītas sānis no ķermeņa gareniskās ass. Šajā brīdī pēdas – izvērstas uz āru, pagriežot apakšstilbus un novietojot tos perpendikulāri peldētāja kustību virzienam. Īriena fāze tiek izpildīta ar apakšstilba un pēdas iekšpusi, virzienā atpakaļ un nedaudz uz leju. Īriena sākuma daļā pēdas virzās nedaudz uz āru un pēc tam tuvojas viena otrai, veicot lokveida kustību. Visefektīvāk izpildīts kāju īriens ir, ja kāju iztaisnošana sākas gurnos un kustība turpinās ceļu locītavās.

Kustību saskaņošana

Sākuma stāvoklī peldētājs slīd ar iztaisnotām rokām un kājām; seja – ūdenī. Sākot īrienu ar rokām, kājas – iztaisnotas, gurni – vienā (horizontālā) līnijā ar kājām. Roku īriena otrajā daļā kājas sāk nedaudz saliekties ceļu locītavās. Roku īriena beigu daļa un sagatavojošās kustības sākums roku virzīšanai uz augšu sakrīt ar aktīvu kāju pievilkšanu; notiek ieelpa. Laikā, kad rokas tiek virzītas uz augšu, – neliela elpas aizture, seja virzās lejup, apakšstilbi un pēdas tiek izvērstas sānis. Roku kustības uz augšu otrā daļa sakrīt ar kāju īrienu un pilnīgu izelpu. Pēc izelpas – neliela pauze kāju un roku darbībā, kuras laikā peldētājs turpina slīdējumu. Nedrīkst sākt roku īrienu, pirms kājas nepabeidz īrienu. Peldot īsas distances – 50 m, šīs pauzes var arī nebūt, jo pēc roku izvirzīšanas uz augšu tūlīt sākas īrienu sagatavojošās kustības.

Ievērojamākie sportisti

Ievērojamākie brasisti: kanādietis Viktors Deiviss (Victor Davis), brits Ādams Pītijs (Adam George Peaty), M. Baroumens, K. Kitadžima, amerikāniete Rebeka Soni (Rebecca Soni), Dienvidāfrikas Republikas (DĀR) sportiste Penelope Heinsa (Penelope Heyns), lietuviete Rūta Meilutīte (Rūta Meilutytė).

2008. gada olimpiskajās spēlēs 100 m brasā čempioni: vīriešiem K. Kitadžima un sievietēm Laisela Džonsa (Leisel Marie Jones). Londonā 2012. gadā olimpiskā čempiona titulu izcīnījuši vīriešiem Kamerons van der Burgs (Cameron Van Der Burgh) no DĀR, sievietēm ‒ R. Meilutīte. 2016. gada olimpiskajās spēlēs 100 m brasā vīriešiem uzvarējis Ā. Pītijs, sievietēm ‒ Lilija Kinga (Lilly King) no ASV. 2020. gada olimpiskajās spēlēs 100 m brasā čempioni: vīriešiem A. Pītijs un sievietēm Lidija Džeikobī (Lydia Jacoby), 200 m ‒ vīriešiem Zaks Stabletijs-Kuks (Zac Stubblety-Cook) un sievietēm Tatjana Šoinmakere (Tatjana Schoenmaker) no DĀR.

Latvijas sportisti brasā sacentušies sešās olimpiskajās spēlēs. Padomju Sociālistisko Republiku Savienības (PSRS) izlases sastāvā 1980. gada olimpiskajās spēlēs divas medaļas izcīnījis Arsens Miskarovs.  

Latvijas peldētāji brasa distancē olimpiskajās spēlēs

Autores veidota.

Gads

Vārds, uzvārds

Distance

Laiks

Vieta

1976

Aigars Kudis

200 m brass

2:23,45

9

1980

Arsens Miskarovs

100 m brass

1:03,82

2

   

200 m brass

2:17,28

3

1996

Margarita Kalmikova

200 m brass

2:39,63

34

1996

Valerijs Kalmikovs

200 m brass

2:16,23

13

2000

Margarita Kalmikova

200 m brass

2:35,69

28

2000

Valerijs Kalmikovs

100 m brass

1:04,02

34

200 m brass

2:16,21

19

2004

Pāvels Murāns

100 m brass

1:06,45

51

2016

Aļona Ribakova

200 m brass

2:30,82

27

Multivide

Dienvidāfrikas Republikas sportists Kamerons van der Burgs brasa peldējumā Pasaules čempionātā peldēšanā. Barselona, Spānija, 04.08.2013.

Dienvidāfrikas Republikas sportists Kamerons van der Burgs brasa peldējumā Pasaules čempionātā peldēšanā. Barselona, Spānija, 04.08.2013.

Fotogrāfs Bruno Rosa. Avots: Shutterstock.com.

Brasa tehnika senatnē.

Brasa tehnika senatnē.

Avots: Latvijas Sporta federāciju padome/sia "DUE". 

Peldēšana brasā.

Peldēšana brasā.

Avots: Latvijas Sporta federāciju padome/sia "DUE". 

Kustību saskaņošana brasā.

Kustību saskaņošana brasā.

Avots: Latvijas Sporta federāciju padome/sia "DUE". 

Latvijas izlases peldētājs un rekordists Daniils Bobrovs demonstrē peldējumu brasā. Ķīpsalas peldbaseins, Rīga, 07.07.2023.

Latvijas izlases peldētājs un rekordists Daniils Bobrovs demonstrē peldējumu brasā. Ķīpsalas peldbaseins, Rīga, 07.07.2023.

Video operators: Germans Jakubovskis. Avots: Latvijas Peldēšanas federācija.

Dienvidāfrikas Republikas sportists Kamerons van der Burgs brasa peldējumā Pasaules čempionātā peldēšanā. Barselona, Spānija, 04.08.2013.

Fotogrāfs Bruno Rosa. Avots: Shutterstock.com.

Izmantošanas tiesības
Skatīt oriģinālu

Saistītie šķirkļi

  • kompleksais peldējums
  • krauls uz krūtīm
  • krauls uz muguras
  • peldēšanas sports
  • peldēšanas sports Latvijā
  • peldēšanas stafete
  • tauriņstils

Autora ieteiktie papildu resursi

Tīmekļa vietnes

  • Pasaules labāko peldētāju peldēšanas tehnika

Ieteicamā literatūra

  • Colwin, C.M., Breakthrough Swimming, Champaign, Human Kinetics, 2002.
  • Laughlin, T., Butterfly and Breaststroke the Total Immersion Way: Waterproof Drill Guide, New Paltz, NY, Total Immersion Inc, 2002.
  • Maglischo, E.W., Swimming Fastest: A Comprehensive Guide to the Science of Swimming, Champaign, Human Kinetics, 3rd edn., 2002.
  • Solovjova, J., Peldēšana, Rīga, Latvijas Sporta federāciju padome, 2017.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Young, M., The Complete Guide to Swimming Breaststroke, Hertfordshire, UK, Educate & Learn Publishing, 2011.

Jeļena Solovjova "Brass ". Nacionālā enciklopēdija. (skatīts 25.09.2023)

Kopīgot


Kopīgot sociālajos tīklos


URL

Šobrīd enciklopēdijā ir 4034 šķirkļi,
un darbs turpinās.
  • Par enciklopēdiju
  • Padome
  • Nozaru redakcijas kolēģija
  • Ilustrāciju redakcijas kolēģija
  • Redakcija
  • Sadarbības partneri
  • Atbalstītāji
  • Sazināties ar redakciju

© Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2023. © Tilde, izstrāde, 2023. © Orians Anvari, dizains, 2023. Autortiesības, datu aizsardzība un izmantošana