Mežkopība kā zinātne sāka veidoties Rietumeiropā, galvenokārt Vācijā 18. un 19. gs., kad zemes īpašnieki sāka apzināties mežu resursu noplicināmību un nepieciešamību pēc to atjaunošanas. Georgs Ludvigs Hartigs (Georg Ludwig Hartig) 1791. gadā pirmais apkopoja sistemātiskas zināšanas par koku sugām un to mežsaimniecisku pielietojumu darbā "Pamācība koku izaudzēšanā mežziņiem un tiem, kas vēlas par tādiem kļūt” (Anweisung zur Holzzucht für Förster und die es werden wollen), vispārinot dižskābaržu mežu apsaimniekošanas vadlīnijas. G. L. Hartigs ieteica plašu dižskābaržu tīraudžu audzēšanu un kopšanu no apakšas (sausokņu izņemšanu) un izstrādāja klasiskās vienlaidus pakāpeniskās cirtes principus. Karaliskās Saksijas Meža akadēmijas (Königliche-Sächsische Forstakademie) profesors Heinrihs Kota (Heinrich Cotta) 1817. gadā publicēja pirmo visaptverošo mežkopības grāmatu "Pamācība mežkopībā” jeb "Mežkopības pamati” (Anweisung zum Waldbau). Karls Gajers (Karl Gayer) darbā "Mistrots mežs, tā izveide un kopšana” (Der gemischte Wald, seine Begründung und Pflege, 1895) lika pamatus 20. un 21. gs. mežkopībai, parādot meža funkciju daudzveidību, meža augšanas apstākļu ražīguma saglabāšanos un mistrota meža nozīmi mežsaimniecisko risku samazināšanā. Izmantojot ekoloģijā balstītus argumentus, K. Gaiers iestājās pret egļu tīraudžu saimniecību un augsnes noplicināšanu. Eilhards Vīdemans (Eilhard Wiedemann) darbā “Audžu ražības un mežkopības pamati mežsaimniecībā” (Ertragskundlichen und waldbaulichen Grundlagen der Forstwirtschaft) lika pamatus mācībai par meža augšanas gaitu un atsevišķu koku sugu krājas pieaugumu. Arnolds Englers (Arnold Engler), balstoties uz K. Gaiera darbiem, turpināja darbu modernās mežkopības izveidē, definējot grupu izlases cirtes (Femelschlag) un regulētās izlases cirtes jeb mūžīgā meža (Plenterung) jēdzienus. A. Englera popularizēto franču metodi – kokaudzes retināšanu no augšas – tālāk attīstīja Valters Šēdelins (Walter Schädelin), izstrādājot izlases cirtes veidu, kas balstījās uz labāko koku izņemšanu no audzes.
Klasiskās mežkopības atzaru turpināja Krievijas mežzinātnieki, kas bija izglītojušies Vācijas meža augstskolās. 1811. gadā izveidots Pēterburgas Meža institūts (Санкт-Петербургский Форст-институт). Īpaši liela ietekme uz mežkopības attīstību pasaulē bija Georgijam Morozovam (Георгий Фёдорович Морозов), kurš pirmais radīja vienotu mācību par mežu un tā tipiem (1903) un bija ekosistēmiskā meža tipoloģijas virziena pamatlicējs. G. Morozova darbā "Mācība par mežu" (Учение о лесе, 1912) apskatīti jautājumi par koku sugu un stādījumu bioloģiju, izstrādāta mācība par meža tipiem, pamatota ciršu un meža atjaunošanas teorija, dots pamatojums lauksaimniecības zemju aizsargstādījumiem un meža kopšanas cirtēm. G. Morozova mācību par meža tipiem attīstīja un pilnveidoja somu botāniķis Aimo Karlo Kajanders (Aimo Kaarlo Cajander), Vladimirs Sukačovs (Владимир Николаевич Сукачёв) un agrīnās ukraiņu skolas pārstāvji, profesori Jevgēņijs Aleksejevs (Євген Венедиктович Алексєєв) un Pjotrs Pogrebņaks (Петрo Степанович Погребня́к), kuri meža tipoloģijā attīstīja edafisko jeb augsnes virzienu. V. Sukačovs attīstīja fitocenotisko virzienu meža tipoloģijā un pirmais ieviesa jēdzienu bioģeocenoze (1942). Krievijā attīstījās īpaša meža kopšanas ciršu klasifikācija, kurā izdalīta atēnošana, smalctīre, retināšana un skrajcirte atkarībā no mērķa, ko vēlas sasniegt ar kopšanas cirti. Bijušās cariskās Krievijas Baltijas provincē, Rīgas pilsētas mežos, veikti pirmie zinātniskie pētījumi mežu hidrotehniskās meliorācijas jomā. Pasaulē pirmais zinātniskais darbs par nosusināšanas ietekmi uz koku augšanu pieder baltvācu mežzinātniekam, Rīgas mežu pārvaldniekam un Rīgas Politehniskā institūta docentam Eiženam Heinriham Ostvaldam (Eugen Heinrich Ostwald), kurš 1878. gadā Baltijas nedēļas izdevumā (Baltische Wochenschrift) publicēja darbu "Purvainu vietu nosusināšanas ietekme uz koku augšanu" (Über den Einfluß der Entwässerung versumpfter Orte auf den Baumwuchs). E. H. Ostvalds izstrādāja arī meža rentes teoriju darbā “Meža rentes teorijas pamati” (Grundlinien einer Waldrententheorie, 1931).
Anglijā un ASV mežkopība un mežzinātne attīstījās ciešā saistībā ar ekoloģiju un vides zinātnēm. Lieli nopelni ekosistēmas koncepcijas attīstībā ir angļu botāniķim un ekologam Oksfordas universitātes (University of Oxford) profesoram Artūram Tenslijam (Arthur George Tansley), kurš 1935. gadā pirmais definēja ekosistēmas jēdzienu, savukārt skotu botāniķis Deivids Daglass (David Douglas) 19. gs. pirmajā pusē, laikā, kad Eiropā auga nepilnas desmit skuju koku sugas, introducēja vairāk nekā 200 sugas no Ziemeļamerikas.
20. gs. beigās ievērojamas izmaiņas mežu politikā ieviesa Riodežaneiro ANO konvencija "Par bioloģisko daudzveidību” (The Convention on Biological Diversity, 1992), kas mainīja paradigmu pasaules meža apsaimniekošanā. Mežs vairs netika uzskatīts tikai par koksnes resursu avotu, bet arī par sugu un biotopu daudzveidības mājvietu, kam ir liela nozīme planētas bioloģiskā līdzsvara uzturēšanā. Konvenciju ratificējušas lielākā daļa pasaules valstu.