AizvērtIzvēlne
Sākums
Atjaunots 2023. gada 19. septembrī
Raimonds Cerūzis

Karls Širrens

(Carl Christian Gerhard Schirren; 20.11.1826. Rīgā, Vidzemes guberņā, Krievijas Impērijā–01.12.1910. Ķīlē, Vācu Impērijā)
vācbaltiešu vēsturnieks, publicists, ievērojams Baltijas autonomijas aizstāvis

Saistītie šķirkļi

  • Krievijas Baltijas provinču vēstures un senatnes pētītāju biedrība
  • Vācu Impērija
  • vēstures zinātne Latvijā

Satura rādītājs

  • 1.
    Izcelšanās, izglītība un ģimene
  • 2.
    Profesionālā, sabiedriskā un politiskā darbība
  • 3.
    Nozīme un darbības vērtējums
  • Saistītie šķirkļi
  • Tīmekļa vietnes
  • Ieteicamā literatūra
  • Kopīgot
  • Izveidot atsauci
  • Drukāt

Satura rādītājs

  • 1.
    Izcelšanās, izglītība un ģimene
  • 2.
    Profesionālā, sabiedriskā un politiskā darbība
  • 3.
    Nozīme un darbības vērtējums
Izcelšanās, izglītība un ģimene

K. Širrens ir senas inteliģentu vācbaltiešu sīkpilsoņu dzimtas pārstāvis. Dzimtas pirmsākumi Baltijā, tostarp Krustpils apkārtnē un Rīgā, hipotētiski konstatējami kopš 17. gs. K. Širrena tēvs Karls Hieronīms Širrens (Carl Hieronymus Schirren) bija teologs, uzturēja draudzīgas attiecības ar latviešiem, kalpoja par latviešu Rīgas Svētās Jāņa draudzes mācītāju un 1838. gadā Zasumuižā (tagadējais Zasulauks) dibināja latviešu zēnu tautskolu, dedzīgi pretojās tolaik novērojamajai latviešu pāriešanai pareizticībā. K. Širrena māte – sīkpilsoņa un galma tiesas ierēdņa fon Štāla (von Stahl) meita Jūlija (Julie) arī bija rīdziniece, tādējādi jau kopš bērnības K. Širrens auga tādā vācbaltiešiem tipiskā kultūrvidē, kurā bija cieši sakari ar latviešiem. Skolas gaitas K. Širrens uzsāka Rīgas Domskolā, bet no 1835. līdz 1844. gadam mācījās Vidzemes guberņas ģimnāzijā Rīgā. Pēc ģimnāzijas beigšanas studēja filoloģiju Tērbatas Universitātē (mūsdienās Tartu Universitāte, Tartu Ülikool), kur 1858. gadā ieguva doktora grādu par antīko vēstures avotu filoloģiski salīdzinošu pētījumu. Studiju laikā Tērbatā K. Širrens kļuva par vācbaltiešu studentu korporācijas “Fraternitas Rigensis” biedru.

1851. gadā K. Širrens laulājās ar rīdzinieci, bibliotekāra meitu Antoniju Milleri (Antonie Juliane Auguste Müller), ar kuru draudzējās jau kopš bērnības. Abu laulībā dzima septiņi bērni. Viens no dēliem, kurš tradicionāli nosaukts par Karlu, aizsāka ārstu dermatologu dinastiju, kura mūsdienās aptver jau četras paaudzes.

K. Širrens apglabāts Ķīlē, Eihhofas kapsētā.

Profesionālā, sabiedriskā un politiskā darbība

Pēc studijām Tērbatas Universitātē K. Širrens īsu laiku strādāja par skolotāju Vidzemes guberņas ģimnāzijā Rīgā, kuru pats bija absolvējis. No 1849. līdz 1856. gadam vadīja paša dibinātu privātskolu, kur strikti disciplinētā mācību procesā bija uzstādījis augstas prasības. Tajā pašā laikā viņš sāka aktīvi iesaistīties dažādās Baltijas zinātniskajās biedrībās, tostarp Rīgas Vēstures un senatnes pētītāju biedrībā (Gesellschaft für Geschichte und Altertumskunde zu Riga). 1860. gadā Širrenu pieņēma darbā Tērbatas Universitātē par ģeogrāfijas un statistikas profesoru. Šajā laikā sāka saasināties vācbaltiešu sabiedrības virsslāņa attiecības ar nevāciešiem un krievu sabiedriski politisko eliti. Krievijas Impērijā kļuva novērojama izteikta vēlme mazināt vācbaltiešu muižniecības ietekmi, īstenot valsts provinču unifikāciju un rusifikāciju. Auga plašumā domstarpības starp vācbaltiešu sabiedrības eliti un slavofiliem par Baltijas autonomijas likvidēšanu. Slavofili centās savā pusē iegūt jaunlatviešu kustības pārstāvjus, kas nebija apmierināti ar vācu dominanti Baltijā.

K. Širrenam nebija vienaldzīgas draudošās pārmaiņas Baltijas provincēs. Vēstures avotu liecības viņam, līdzīgi kā daudziem citiem tā laika vācbaltiešu akadēmiskās un politiskās elites pārstāvjiem, radīja pārliecību, ka slavofili savos panslāvisma tīkojumos pārkāpj tiesiskuma principus. 1862. gadā K. Širrens Tērbatā nodibināja avīzi Dorpater Tagesblatt (“Tērbatas Dienas Lapa”), kura aktīvi apkaroja krievu sabiedriskās domas jaunās tendences – slavofilu propagandēto valsts rusifikāciju un unifikāciju. Avīze turpināja iznākt līdz 1864. gada vidum, un tajā K. Širrens gatavoja plašus ievadrakstus par Baltijas politiskajām aktualitātēm, īpaši par nevācu sabiedrības daļas attiecībām ar vāciešiem, kā arī pilsētnieku un laucinieku attiecībām ar muižniecību. K. Širrens iestājās par Baltijas nevācu iedzīvotāju iespējami drīzu ciešu sasaisti ar Rietumu kultūru.

Akadēmiskajā darbībā K. Širrens arvien vairāk koncentrējās uz vēstures avotu izpēti. Vēsture kā jauna akadēmiska disciplīna bija nostiprinājusies arī Tērbatas Universitātē, un tajā liels nopelns bija pašam K. Širrenam. 1863. gadā K. Širrens mainīja akadēmisko darbības jomu un Tērbatas Universitātē kļuva par vēstures profesoru. No 1863. līdz 1867. gadam K. Širrens bija universitātes vēstures fakultātes dekāns. Īpaši K. Širrenam padevās lekcijas par Livonijas vēsturi un Krievijas nostiprināšanās apstākļiem Baltijā 18. gs. sākumā. K. Širrens lekcijās izcēla Baltijas vācu kultūras mantojumu un identitāti un tādējādi sekmēja patriotismu vācbaltiešu akadēmiskajā jaunatnē.

1869. gadā K. Širrens Leipcigā izdeva grāmatu “Livonijas atbilde Jurija Samarina kungam” (Livländische Antwort an Herrn Juri Samarin). Grāmata bija vērsta pret Krievijas Impērijas politisko aprindu un slavofilu aktīvista Jurija Samarina (Юрий Фёдорович Самарин) nodomu likvidēt Baltijas autonomiju. J. Samarins savā 1858. gadā izdotajā publikācijā, kas bija veltīta Baltijas “nomalēm”, vācu virsslāņa pretošanos valsts unifikācijai salīdzināja ar noziegumu – valsts nodevību. Atbildē J. Samarinam K. Širrens aizstāvēja Baltijas īpašo identitāti (luterāņu baznīcu, vācu valodu, autonomo tiesu iekārtu) kā svarīgu Baltijas autonomijas sastāvdaļu, pamatojot ar Krievijas cara un vēlākā imperatora Pētera I (Пётр I) un vācbaltiešu muižniecības slēgtajiem līgumiem pēc Ziemeļu kara. Šī publikācija izsauca iekšpolitiskās situācijas saasinājumu Baltijas provincēs, un tās rezultātā K. Širrenu atstādināja no profesora amata Tērbatas Universitātē. Tā kā K. Širrenam par ilgstošo Krievijas politikas Baltijā apstrīdēšanu draudēja apcietināšana un izsūtījums, viņš steigšus devās emigrācijā uz Vācu Impēriju, līdzi ņemot tikai pašu nepieciešamāko. Baltijā atstāto īpašumu un zinātnisko iestrāžu pārvaldīšanu K. Širrens uzticēja Vidzemes bruņniecības (muižniecības) organizācijai (Livländische Ritterschaft), kuras interesēs arī bija tradicionālās iekārtas saglabāšana Baltijā. Vidzemes bruņniecības organizācija K. Širrenam turpmāk maksāja mūža pensiju. Kaut gan Vācu Impērijā K. Širrens vairs publiski neīstenoja pret panslāvismu vērstu retoriku, Krievija līdz vācu pavalstniecības pieņemšanai centās panākt K. Širrena izdošanu tiesāšanai. Krievijas diplomātiskais dienests lika arī šķēršļus viņa akadēmiskajai darbībai Vācu Impērijā, tostarp liedza kļūt par profesoru Breslavas Universitātē (Universität Breslau, mūsdienās Vroclavas Universitāte, Uniwersytet Wrocławski). Neskatoties uz Krievijas sistemātiskajām iebildēm, 1874. gadā K. Širrenam tomēr izdevās kļūt par viduslaiku un jauno laiku vēstures profesoru un vēstures semināra (nodaļas) vadītāju Ķīles Universitātē (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel), bet 1878./1879. akadēmiskajā gadā – pat par šīs vācu universitātes rektoru. Visā turpmākajā dzīvē K. Širrens vairs ne reizi neatgriezās Baltijā, arī viņa bērni to neuzdrīkstējās darīt sava tēva dzīves laikā.

Nozīme un darbības vērtējums

Baltijas īpašās identitātes un kultūrvēsturiskā mantojuma iedvesmots, K. Širrens 19. gs. vidū bija pirmais, kas mērķtiecīgi sāka apzināt un pētīt seno grieķu un seno romiešu rakstītos avotus par baltu tautām un Baltijas jūras austrumu piekrasti. Šos avotus pieskaita pie senākajām rakstītajām liecībām par Baltiju un tās iedzīvotājiem. K. Širrena biogrāfija un grāmata “Livonijas atbilde Jurija Samarina kungam” padarīja viņu par vācbaltiešu nacionālo varoni. Vācu okupācijas vara 1941. gadā Karla Širrena vārdā pārdēvēja Lāčplēša ielu Rīgā, kas ar šādu nosaukumu pastāvēja līdz 1944. gada rudenim. Mūsdienās pasaulē izkaisītajā vācbaltiešu kopienā K. Širrena vārdam joprojām ir ļoti liela nozīme. Līneburgā, Vācijā, darbojas 1932. gadā dibinātā viena no nozīmīgākajām vācbaltiešu biedrībām – Karla Širrena biedrība (Carl-Schirren-Gesellschaft), kuras mērķis ir vācbaltiešu kultūrvēsturiskā mantojuma meklēšana, saglabāšana un izpēte; biedrība organizē dažādus regulārus vācbaltiešu kultūras un akadēmiskus pasākumus.

Saistītie šķirkļi

  • Krievijas Baltijas provinču vēstures un senatnes pētītāju biedrība
  • Vācu Impērija
  • vēstures zinātne Latvijā

Autora ieteiktie papildu resursi

Tīmekļa vietnes

  • Karla Širrena biedrības (Carl-Schirren-Gesellschaft e.V.) tīmekļa vietne

Ieteicamā literatūra

  • Garleff, M., (Hrsg.), Carl Schirren als Gelehrter im Spannungsfeld von Wissenschaft und politischer Publizistik, Lüneburg, Verlag Carl-Schirren-Gesellschaft, 2013.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Schirren, C., Nachrichten der Griechen und Römer über die östlichen Küstenländer des Baltischen Meeres: als Programm einer historischen Topographie Livlands und seiner Grenzen im Mittelalter, Riga, N.Kymmel, 1852.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Schirren, C., Livländische Antwort an Herrn Juri Samarin, Leipzig, Duncker & Humblot, 1869, https://archive.org/details/livlndischeant00schi, (Zugriff am 15 Oktober 2021).
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Schirren, C., Die Recesse der livländischen Landtage aus den Jahren 1681 bis 1711, Dorpat, E. J. Karow, 1865.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Schirren, C., Vorlesungen über livländische Geschichte. Nachschrift von Johannes Lossius, Lüneburg, Verlag Carl-Schirren-Gesellschaft, 2013.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Schirren, C. G., ‘Erinnerungen an meinen Großvater Carl Schirren’, in Jahrbuch des baltischen Deutschtums, 1960, S. 15–19.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Wittram, R., Das Nationale als europäisches Problem. Beiträge zur Geschichte des Nationalitätsprinzips vornehmlich im 19. Jahrhundert, Göttingen, Vandenhoeck & Ruprecht, 1954.
  • Wulffius, W., ‘Carl Schirren’, in Baltische Monatsschrift, Rīga, E. Plates, 1927, S. 1–35.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā

Raimonds Cerūzis "Karls Širrens". Nacionālā enciklopēdija. (skatīts 25.09.2023)

Kopīgot


Kopīgot sociālajos tīklos


URL

Šobrīd enciklopēdijā ir 4033 šķirkļi,
un darbs turpinās.
  • Par enciklopēdiju
  • Padome
  • Nozaru redakcijas kolēģija
  • Ilustrāciju redakcijas kolēģija
  • Redakcija
  • Sadarbības partneri
  • Atbalstītāji
  • Sazināties ar redakciju

© Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2023. © Tilde, izstrāde, 2023. © Orians Anvari, dizains, 2023. Autortiesības, datu aizsardzība un izmantošana