Vācu valodā ir 16 patskaņu fonēmas un 20 līdzskaņu fonēmas, kurām pieskaitāmas arī vēl trīs afrikātas /pf/, /ts/ un /tʃ/, kuru statuss nozares literatūrā tiek diskutēts, bet līdzskanis /ʒ/ ir salīdzinoši jauna parādība, kas ieviesusies saistībā ar aizguvumiem no franču un angļu valodas. Fonēmu realizācija jeb izruna vācu valodā ir pozicionāli nosacīta, piemēram, morfēmas izskaņā balsīgie slēdzeņi kļūst nebalsīgi, bet morfēmas sākuma patskanis tiek izrunāts ar piedvesumu. Garo šauro patskaņu izrunai uzsvērtā pozīcijā ir raksturīgs apakšlūpas nostiepums, bet neuzsvērtā pozīcijā /e/ tiek ļoti reducēts. Tāpat vācu valodā ir vairāki divskaņi, piemēram, [aɪ̯], [aʊ̯], [ɔʏ̯], kuri kā atsevišķas fonēmas netiek izdalīti.
Ģermāniskas cilmes vārdos parasti tiek uzsvērta vārda sakne, taču salikteņos parādās arī sekundārais uzsvars, bet priedēkļu atvasinājumos uzsvara pārvietojums ir saistīts ar vārda nozīmes maiņu.
Fonēmu atspoguļošanai rakstībā tiek izmantoti latīņu alfabētā balstīti deviņu patskaņu burti (a, e, i, y, o, u, ä, ö, ü) un 20 līdzskaņu burti (b, c, d, f, g, h, j, k, l, m, n, p, q, r, s, ß, v, w, x, z) un to kombinācijas (piemēram, sch [ʃ], ng [ŋ]). Vācu valodas ortogrāfijā galvenokārt tiek izmantots morfoloģiskais princips, arī fonētiskais princips, taču daļēji saglabāts arī vēsturiskais pieraksts un līdz ar to, piemēram, vairāki atšķirīgi patskaņa garuma marķējumi. Lietvārdus marķē ar lielajiem sākuma burtiem.
Vienota mūsdienu vācu valodas rakstība tika ieviesta 1901. gadā II ortogrāfijas konferencē un kodificēta Konrāda Dūdena (Konrad Duden) kopš 1880. gada izstrādāto ortogrāfijas vārdnīcu atkārtotajos izdevumos. Lai atvieglotu pareizrakstību, pēdējā nozīmīgā reforma notika 1996. gadā. Atsevišķi principi mainīti arī vēlāk, piemēram, kopš 2017. gada īpašais ß ieviests arī kā lielais burts (līdz tam tikai kā mazais burts). Vāciski runājošo valstu ortogrāfijas jautājumi tiek risināti starptautiskā Vācu pareizrakstības padomē (Rat der deutschen Rechtschreibung).

Uzraksts pie Berlīnes mūra "Uzmanību! Jūs tagad pametat Rietumberlīni", 1962. gads.
Avots: Central Press/Getty Images, 2673100.