Antīkajā dzejas teorijā regulāru mazāku un lielāku ritma vienību, piemēram, pēdu vai pēdu savienojumu jeb kolu atkārtojumu sauc par metru (no sengrieķu μέτρον, métron ‘mērs’). Metrus, kas sastāv no viena veida pēdām, sauc par vienkāršiem vai tīriem metriem. Tādus, kuros viens kols sastāv no viena veida pēdām, bet otrs no cita, sauc par saliktiem metriem. Savukārt, metrus, kur vienā kolā ir dažāda veida pēdas, sauc par jauktiem. Jauktus metrus, kas sastāv no trohajiem un daktiliem vai jambiem un anapestiem sauc par logaēdiem. Vienkāršos jeb tīros metrus pēc to pēdu veida iedala trohaju, daktilu, jambu, anapestu, joniku, horijambu un paionu metros.
Laika gaitā termins "metrs" tika attiecināts arī uz dzejas rindām ar noteiktu metrisko elementu, piemēram, pēdu vai divpēdu skaitu. Dzejas rindu, kuru veido viena pēda vai dipodija sauc par monometru, divas – dimetru, trīs – trimetru, četras – tetrametru, piecas – pentametru, sešas – heksametru. Līdzīgi termins tika attiecināts arī uz panta formām, piemēram, Sapfo strofa – Sapfo metrs.
Mūsdienu dzejas teorijās termins var tikt lietots visās uzskaitītajās nozīmēs, tomēr visbiežāk to attiecina uz dzejas rindu ar noteiktu struktūru.