Ainavu ekoloģija integrē biofizikālo un sistēmu analītisko pieeju ar humānisma un holistisko perspektīvu. Galvenās pētniecības metodes ir ainavu attālā izpēte, ainavu struktūras un tās izmaiņu novērtēšana jeb ainavas mērīšana, izmantojot ainavu telpiskās struktūras indikatorus, fraktālās ģeometrijas analīzes metodes, ģeogrāfiskās informācijas sistēmas un modelēšana. Vielu un enerģijas plūsmas izpētē tiek izmantotas tradicionālās augsnes zinātnes un ekoloģijas metodes, piemēram, augsnes un augsnes ūdens ķīmiskās analīzes metodes; dzīvnieku populācijas raksturošanai – zooloģijā lietotās metodes, piemēram, dzīvnieku uzskaite. Vērtējot un prognozējot cilvēku darbības iespējamo ietekmi uz ainavām, izmanto sociālo zinātņu kvalitatīvās un kvantitatīvās metodes, piemēram, anketēšanu.

Zemes seguma un ainavas raksta izmaiņas Burtnieku drumlinu āru apvidū ar Sedas mežaini no 1927. (A) līdz 2003. (B) gadam.
Autors: Aivars Tērauds. Avots: Promocijas darbs: "Ainavas struktūras izmaiņu ainavekoloģiska analīze un vērtējums Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā", Rīga, 2011. gads.