Dažādās valstīs to atzīmē atšķirīgos datumos, taču vienojoša ir ideja godināt tēva lomu ģimenē un sabiedrībā – līdzīgi kā tiek atzīmēta Mātes diena. Latvijā Tēva dienu atzīmē septembra otrajā svētdienā.
Dažādās valstīs to atzīmē atšķirīgos datumos, taču vienojoša ir ideja godināt tēva lomu ģimenē un sabiedrībā – līdzīgi kā tiek atzīmēta Mātes diena. Latvijā Tēva dienu atzīmē septembra otrajā svētdienā.
Nosaukumā ir ietverts vārds “tēvs”, skaidri definējot sabiedrības grupu un lomu ģimenē, kuras īpašai godināšanai paredzēta šī diena.
Tēva dienas aizsākumi sakņojas Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV), kur sākotnējais dienas mērķis bija pievērst uzmanību tēva lomai bērnu audzināšanā. ASV tā pirmoreiz tika svinēta pāris gadus pēc Mātes dienas pirmās publiskās atzīmēšanas jeb 1910. gadā. 1966. gadā Tēva diena kļuva par valsts svētkiem ASV. Līdzīgi kā Mātes dienas arī Tēva dienas svinēšanas datumi dažādās valstīs ir atšķirīgi. Latvijā Tēva dienu par oficiāli atzīmējamu dienu noteica 2009. gadā. To ierosināja toreizējais Latvijas Republikas Bērnu, ģimenes un sabiedrības integrācijas lietu ministrs Ainars Baštiks. Sabiedrībā sākotnēji pret to bija pretestība – tostarp no to cilvēku puses, kuriem tēvi bija vardarbīgi vai bija pametuši ģimeni, argumentējot, ka “Tēva diena ir jānopelna”. Svētku dienas iedibināšana Latvijā bija kā aicinājums saskatīt tos gādīgos tēvus, kas rūpējas ar saviem bērniem un piedalās to personības veidošanā, un par to pateikties.
Viena no tradīcijām ir Tēva dienas gājiens no Brīvības pieminekļa līdz Vērmanes dārzam Rīgā, kur ar daudzveidīgām aktivitātēm notiek Tēva dienas festivāls. Gājienu un festivālu rīko Latvijas vecāku organizācija “Mammamuntetiem.lv”. Viņi norāda, ka Tēva dienas festivāls un gājiens tiek organizēts ar mērķi pateikties tēviem un turpināt sabiedrībā vairot domu, ka ģimenē vienlīdz svarīgu un vērtīgu lomu pilda gan mamma, gan tētis.
Gājiena sākumā Brīvības pieminekļa laukumā tiek uzņemta gājiena dalībnieku fotogrāfija no augšpuses, kurā redzams, ka dalībnieki ir sastājušies ūsu formā. Gājiena laikā tēvi mēdz nest bērnus uz rokām vai pleciem; to pavada orķestra un citu mūziķu priekšnesumi, Vērmanes dārzā uzstājas ģimenes, mūziķi, tiek rādītas īsas teātra izrādes, notiek daudzveidīgas aktivitātes un darbnīcas pieaugušajiem un bērniem. 2022. gadā, kad sākās Krievijas karš pret Ukrainu, starp festivāla atklāšanas runu teicējiem bija Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis un tā brīža Ukrainas vēstnieks Latvijā Oleksandrs Miščenko (Олександр Павлович Міщенко, jo 2022. gadā Tēva dienas festivāls un gājiens bija veltīts ne tikai tēviem Latvijā, bet arī Ukrainā). Pēc organizatoru statistikas datiem – pasākums pēdējos gados ir piesaistījis vairāk nekā 10 000 apmeklētāju.
Atzīmēšana notiek arī reģionos, kur tiek organizēts Tēva dienas pārgājiens, sacensības, koncerti un dažādas eksperimentu un radošās darbnīcas, kur vecāki var darboties kopā ar bērniem.
No valsts prezidentiem Tēva dienas iedzīvināšanā sevišķi aktīvs bija Raimonds Vējonis, regulāri publicējot tēviem un vectēviem veltītas uzrunas. Apsveikumu svētkos velta arī Labklājības ministrs. Sveicienus Tēva dienā sociālajos medijos un citur publicē arī valsts institūcijas (piemēram, Latvijas Republikas Tiesībsargs) un uzņēmumi. Lai gan Latvijā šī diena vēl nav tik ļoti komercializējusies kā ārvalstīs, tomēr arī Latvijā daļa uzņēmumu piedāvā īpašas Tēva dienas atlaides.
Līdzīgi kā Mātes dienas gaidās, arī pirms Tēva dienas valsts akciju sabiedrība “Latvijas Pasts” sniedz iespēju nosūtīt tēviem īpaša dizaina apsveikuma kartītes bez maksas, adresāta adresi aizpildot uzņēmuma tīmekļa vietnē.
Tēva dienas publiskās atzīmēšanas norises Rīgas iedzīvotājiem un viesiem sniedz iespēju piedzīvot kopības sajūtu Tēva dienas gājienā un kopā ar bērniem apmeklēt bezmaksas aktivitātes Tēva dienas festivālā Vērmanes dārzā. Arī reģionos ģimenēm ir iespēja piedalīties plašāka mēroga un mazākos bezmaksas pasākumos pilsētās un pagastos. Uzmanību Tēva dienai pievērš arī izglītības iestādēs, piemēram, radot tētiem apsveikuma kartītes. Arī ģimenēs tiek veidotas savas tradīcijas tēva, vectēva sumināšanai, tomēr sabiedrībā kopumā šīs dienas atzīmēšana vēl nav plaši iesakņojusies.
Līdzīgi kā Mātes dienā tiek aktualizēti dažādi mātes lomas un labbūtības jautājumi, sabiedrībā notiek diskusijas par to, cik nozīmīga ir tēva iesaiste bērna dzīvē, tostarp, rosinot atteikties no vārdiem, ka “tētis palīdz mammai bērna audzināšanā”, jo tēvam ir sava pilnvērtīga loma. Tiek arī diskutēts par tēva lomu un pienākumu sadali šķirtās ģimenēs.
Tēva dienas kontekstā plašsaziņas līdzekļos tiek atgādināts, piemēram, par Darba likumā noteiktajām tiesībām, kas ļauj tēviem vairāk laika veltīt bērniem dažādos bērna vecuma posmos.