Pēc neatkarības atjaunošanas Latvijas partiju sistēmu nacionālajā līmenī strukturē divas nozīmīgākās šķirtnes – etniskā un sociāli ekonomiskā. Saeimas sastāvos ir labi saskatāmi divi noturīgi bloki: labēji centriskās partijas, kas vienlaikus sakās aizstāvam latviešu identitātes intereses, un kreisās partijas, kas sevi pozicionē arī kā austrumslāvu minoritāšu interešu aizstāves.
Labēji centriskā bloka ideoloģiskais stūrakmens ir sociālais konservatīvisms, kas labi redzams Tautas partijas, “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK, Nacionālās apvienības, Latvijas Pirmās partijas, kā arī Latvijas Zemnieku savienības programmās. Šī bloka partijām bieži raksturīga pragmatiska attieksme pret Latvijas dalību Eiropas Savienībā (ES) un atturīgums pret dziļāku ES integrāciju. Pēc triumfa gājiena 20. gs. 90. gados pievilcību zaudējis liberālisms, kas plašāko un vēlētāju atbalstītāko izvērsumu guvis “Latvijas ceļa”, sākotnējā “Jaunā laika” un Zatlera Reformu partijas programmās. Latviešu nacionālisma redzamākie pārstāvji ir Nacionālā apvienība un tās organizatoriskie priekšteči (LNNK, “Tēvzemei un Brīvībai”, “Visu Latvijai!” un citi). Latvijas neatkarības atjaunošanas procesā svarīgās rūpes par apkārtējo vidi sekmēja Latvijas Zaļās partijas izveidi, taču šīs partijas idejiskā platforma ietver “zaļajiem” mazāk tipisko nacionālisma, konservatīvisma un individuālisma komponentus. Dažādu nokrāsu populismu ir veicinājušas kā sociāli ekonomiskās attīstības grūtības, tā arī politiskā korupcija. Tomēr populisms nav nodrošinājis ilgstošus politiskos panākumus kādai no partijām. Kopš 21. gs. sākuma nozīmīgu atbalstu guvušas partijas, kuru programmas pamatā bijuši centieni nodrošināt godīgāku, caurskatāmāku politikas procesu (“Jaunais laiks”, Pilsoniskā savienība, “Vienotība”, Zatlera Reformu partija, Jaunā konservatīvā partija).
Kreisā bloka (t. sk. Tautas saskaņas partija, partija “Līdztiesība”, Latvijas Sociālistiskā partija, apvienība “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā”, partija “Saskaņa”, Latvijas Krievu savienība) vienojošais idejiskais pamats ir austrumslāvu minoritāšu politisko un kultūras tiesību aizstāvība, kas bijusi cieši saistīta ar pastiprinātu attiecību veidošanu ar Krieviju, ko simbolizē partijas “Saskaņa” līgums ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu atbalstošo partiju “Vienotā Krievija” (Единая Россия). Absolūtais vairākums šī bloka partiju sociāli ekonomiskajos jautājumos ir izvēlējušās kreisu vai kreisi centrisku pozicionējumu, izņemot partiju “Līdztiesība” tās 2003. gada programmā.
Ideoloģisko piedāvājumu vēl vairāk paplašina nacionālā līmeņa partijas, kas nav iekļuvušas Saeimā, piedāvājot ksenofobiskas, reliģiskas, sociāli liberālas un citu ieviržu programmas. Tomēr partijas ārpus diviem iepriekšminētajiem blokiem nav spējušas pierādīt savu ilgtspēju. Savukārt ārpusparlamentāro partiju panākumus vēlēšanās ietekmēja ne vien ideoloģiskie faktori, bet arī to darbība Saeimā, Ministru kabinetā un pašvaldībās.