Nozīmīgākie nozares sasniegumi, uzņēmumi, personas Bioekonomikas nozarē starp uzņēmumie ir lielas atšķirības gan uzņēmumu lielumā, gan biznesa attīstības apmēros: ir uzņēmumi, kas labprāt investē inovācijās, bet citi strādā, lai izdzīvotu. Latvijā bioekonomikas attīstība ir iespējama, iesaistoties visām ieinteresētajām personām no citām tautsaimniecības nozarēm – lauksaimniekiem, zivsaimniekiem, mežsaimniekiem, atkritumu apsaimniekotājiem, inovatīvu produktu ražotājiem, zinātniekiem, politiķiem, kā arī nevalstiskajām organizācijām.
Latvijā uzņēmumi, kas izmanto bioresursus, ir dažādi. Meža resursu viszemākās pievienotās vērtības bioprodukts ir šķelda, kuru izmanto eksportam uz Eiropas valstīm. Neliela pievienotā vērtība ir šķeldai, izmantojot to Latvijas siltumapgādes sistēmu katlumājās un koģenerācijas stacijās, ražojot enerģiju. Augstāka pievienotā vērtība un ilgtspēja ir biomasas izmantošanai granulu un kokogļu ražotnēs. Kokogļu ražošanas uzņēmumu produkcijai ir augsts pieprasījums Eiropas valstīs. Vēl augstāka pievienotā vērtība ir plātņu ražotņu a/s “Latvijas Finieris” un SIA “KRONOSPAN Riga” produkcijai. Koka konstrukciju ražotājs SIA “WoodCon” ieguvis tiesības marķēt savu produktu ar CE zīmi, sertificējot savu produkciju pēc Eiropas standarta. 2017. gadā ekskluzīvu mēbeļu ražotājs SIA “Rīgas krēslu fabrika”, kas produkciju eksportē uz Eiropu, Amerikas Savienotajām Valstīm un Austrāliju, ražoja produktus ar visaugstāko pievienoto vērtību.
Lauksaimniecības resursi tiek izmantoti, lai ražotu produktus ar dažādu pievienoto vērtību. Produkti ar zemu pievienoto vērtību saistīti ar resursiem, kuri pēc ražas novākšanas tiek eksportēti bez apstrādes un pārstrādes, piemēram, graudi, dārzeņi, augļi u. c. Produkti ar augstāku pievienoto vērtību tiek ražoti lauksaimniecības resursu pārstrādes uzņēmumos, piemēram, biodegvielu ražo SIA “Jaunpagasts Plus” un SIA “Bio-Venta”, pārstrādājot graudus un sēklas. Piena pārstrādes uzņēmumi a/s “Smiltenes piens”, SIA “Latvijas piens”, a/s “Preiļu siers” u. c. ražo piena produktus ar augstāku pievienoto vērtību (nekā pārdodot pienu kā resursu).
Bioekonomikas nozarē nozīmīgākie uzņēmumi ir SIA “Aloja Starkelsen”, SIA “Iecavnieks & Co”, SIA “Lat Eko Food” ražotne “Rūdolfs”, SIA “Duo AG” un SIA “Rāmkalni”, kas nodrošina ilgtspējīgu attīstību jaunu un inovatīvu produktu ar augstu pievienotu vērtību izstrādē un ražošanā, piemēram, ekskluzīvas pārtikas piedevas iekšējam un eksporta tirgum.
Zivsaimniecības nozare mūsdienās attīsta pārtikas produktu ražotnes, mazāku uzmanību veltot zivju pārpalikumiem kā resursam, no kura var ražot augstas pievienotās vērtības produktus, piemēram, zivju eļļu, proteīnu, farmācijas, kosmētikas u. c. produktus.
Organisko atkritumu izmantošanas jomā mūsdienās lielāka uzmanība pievērsta biogāzes ražošanai poligonu krātuvēs. Biogāzi izmanto enerģijas ražošanai ar salīdzinoši zemu lietderības koeficientu siltumenerģijas patērētāja trūkuma dēļ. Vislabākie panākumi energoefektīvas biogāzes izmantošanā atkritumu saimniecībā ir SIA “Getliņi”, kur siltumenerģiju pēc koģenerācijas stacijas izmanto siltumnīcu apsildei.
Pētniecība un inovācijas ir nozīmīgas konkurētspējas paaugstināšanā, bez kuras nav iespējama vienotas Eiropas energosistēmas izveide. Latvijas viedās specializācijas jomā – bioekonomikā – iesaistītas dažādu nozaru pētnieciskās institūcijas. Zinātnieku aktivitātes vērstas trīs virzienos: bioekonomikas attīstības prognozēšana, bioresursu ieguve un inovatīvu bioproduktu izstrāde.
Bioresursu ieguves iespējas pēta Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU), a/s “Latvijas Valsts Meži” institūts “SILAVA”, Latvijas Universitāte, RTU, Daugavpils Universitate, Pūres dārzkopības pētījumu centrs, Latgales Lauksaimniecības zinātnes centrs, Latvijas Augu aizsardzības pētniecības centrs, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR”, Dārzkopības institūts, Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūts, Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūts, Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts u. c. Inovatīvu bioproduktu izstrādē zinātnisko izpēti veic pētnieki Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtā, RTU, LLU, institūtā “SILAVA”, Organiskās sintēzes institūtā u. c. Uz zināšanām balstītu bioekonomikas ilgtspējīgas attīstības modelēšanu un prognozēšanu trijos (valsts, nozaru un uzņēmumu) līmeņos veic LLU (ekonometriska modelēšana) un RTU (sistēmdinamikas modelēšana).

Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava", Salaspils, 22.07.2020.
Fotogrāfs Vladislavs Proškins. Avots: F/64 Photo Agency.
Par bioekonomikas pamatlicēju Latvijā tiek uzskatīta Kristīne Sirmā, kura pārstāv Latvijas bioekonomikas nozari ES līmenī un atbild par Latvijas bioekonomikas nozari valsts makroekonomikas ilgtspējīgas attīstības kontekstā. LLU rektore Irina Pilvere strādā pie lauksaimniecības ekonomikas integrēšanas bioekonomikā un vada Latvijas bioekonomikas stratēģijas izstrādes darba grupu. Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta direktors Uģis Cābulis vada inovatīvu bioproduktu ar augstu pievienotu vērtību zinātniskās izpētes virziena attīstību. RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta direktore Dagnija Blumberga attīstījusi bioekonomikas attīstības analīzes virzienus, vadot dažādu izpētes un analīzes metodiku izstrādi, lai apzinātu valstī pieejamo dabas resursu kvalitāti un pieejamību, meklētu risinājumus inovatīvu produktu ražošanai valstī un prognozētu Latvijas bioekonomikas ilgtspējīgas attīstības scenārijus.