Socioloģiskais liberālisms attīstījās kā kritika reālismam, argumentējot, ka starptautiskās attiecības patiesībā ir attiecības starp cilvēkiem, grupām un organizācijām dažādās valstīs – valstis kā vienība nav noteicošais starptautisko attiecību aktors. Arī šis faktors tika sasaistīts ar miera veicināšanu, argumentējot, ka miermīlīga cilvēku sabiedrība ir iespējama, ja pastāv ciešāka sadarbība starp šīm grupām.
Turpinot reālisma kritiku, Džons Bērtons (John Burton) 1972. gadā attīstīja jaunu transnacionālo attiecību tīkla modeli (cobweb model), kas tika izveidots kā pretstats reālistu biljarda bumbas (billiard ball model) modelim, kur valstu sistēma ir attēlota kā neatkarīga un notikumus tajā vada konflikts. Pretēji tam, Dž. Bērtona modelis piedāvāja skatījumu par to, ka nācijvalstis sastāv no daudzām dažādām cilvēku grupām, kurām piemīt dažādas ārējas saites un intereses: reliģiskas, biznesa un citas. Turklāt pasauli vada savstarpēji izdevīga sadarbība, kur līdzdalība vienās un tajās pašās organizācijās mazina nopietna konflikta risku starp šīm grupām.
Diplomāts Džeimss Rozens (James Rosenau) uzskatīja, ka attiecības starp cilvēkiem ir vairāk balstītas uz sadarbību un veicina mieru, salīdzinot ar attiecībām starp valstīm. Autors koncentrējās uz transnacionālām attiecībām no cilvēku populācijas un individuālā līmeņa pētniecības puses. Uzskatīja, ka valsts centrēta anarhiska sistēma nav izzudusi, taču vienlaicīgi ir pārādījusies jauna multicentriska pasaule, kura sastāv no dažādiem kolektīviem, kuriem nepiemīt suverenitāte. Vienlaicīgi tā ir daudz nestabilāka, lai arī konflikti notiek ļoti reti.
Kopenhāgenas skolas (Copenhagen School) pārstāvis Karls Doičs (Karl W. Deutsch) uzskatīja, ka transnacionālās saites veicina miermīlīgu attiecību veidošanos, kuras noved pie drošības kopienu izveides.
Socioloģiskajā liberālismā attīstījās arī integrācijas teorijas, funkcionālisms un neofunkcionālisms. 50. un 60. gados Eiropas integrācijas teorijas, īpaši neofunkcionālisms, liberālismā apskatīja politiku reģionālos ietvaros.