Organismu daudzveidība un evolūcija Perma sauszemes florā, salīdzinot ar karbonu, notika ievērojamas pārmaiņas kopējās klimata aridizācijas dēļ. Kalamīti, stabkoki, zīmogkoki un paparžveidīgie nespēja konkurēt ar kailsēkļiem, kas bija labāk pielāgoti sausākam klimatam. Bez kordaītiem, kas radās karbonā, perma nogulumos lielākā skaitā sastopami arī citi kailsēkļi, piemēram, ginkveidīgie, gigantonomijas ar daudzkārt saliktām lapām un sēklām gar lapu malām, arbērijas, pie kurām pieder perma periodam īpaši raksturīgie mēļlapji Glossopteris. Pēdējie dzīvoja tuvu ledāju malām, un tiem raksturīgas mēlei līdzīgas formas lapas; bieži sastopami bijušās Gondvanas teritorijā. Permā turpinājās arī kūdras uzkrāšanās procesi, par ko liecina ogļu krājumi galvenokārt Gondvanā.
Perma nogulumos sauszemes bezmugurkaulnieku atliekas sastopamas daudz retāk nekā karbona vai triasa nogulumos. Perma kukaiņi ir labāk zināmi nekā citi bezmugurkaulnieki. Starp tiem dominēja prusaki, kas bija labi pielāgojušies pārtikt no augu valsts barības un kuru sugas veidoja 90 % no visām perma kukaiņu formām. Radās vai turpināja eksistēt senspārņi, vaboles, blaktis un taisnspārņi.
Sauszemes mugurkaulnieku atliekas arī sastopamas retāk, tikai vietām, galvenokārt tās atrod Rietumeiropā, Ziemeļamerikā, Dienvidāfrikā (Karū baseinā) un uz rietumiem no Urālu kalniem. Rāpuļi permā ieņēma to stāvokli, kas karbonā piederēja abiniekiem. Rāpuļi ar sauso ādu, ko klāja ragvielas zvīņas, vieglāk pārcieta sausumu; vairošanās ar olām, nevis nēršot ikrus, sekmēja rāpuļu izplatību. Agrā perma (Pieurālu epohas) sauszemes mugurkaulnieku faunā dominēja primitīvie sinapsīdi (grupa, kas apvieno zīdītājus un to rāpuļu senčus), kurus dažkārt neformāli dēvē par pelikozauriem: augēdāji edafozauri, plēsīgie sfenakodonti, diadekti, kā arī ne tik daudzveidīgie abinieki. Daži liela izmēra sinapsīdi (Dimetrodon) apguva ķermeņa temperatūras regulāciju, jo tiem bija muguras “bura” no mugurkaula skriemeļu augšējiem izaugumiem, ko klāja bieza āda ar daudziem asinsvadiem. Šāda bura ļāva ātrāk sasilt austošas Saules staros un paaugstināt vielmaiņas intensitāti, nodrošinot labākus medību apstākļus. Dienvidāfrikas un Krievijas vidējā perma (Gvadalupes epohas) faunā sāka dominēt primitīvie zvērrāpuļi, starp kuriem īpaši daudzveidīgi kļuva dinocefāli – grupa ar samērā īsu vēsturi, jo dinocefāli izmira Gvadalupes epohas beigās. Sinapsīdiem raksturīgi pēc funkcijām un morfoloģijas diferencēti zobi: plakani priekšzobi nokošanai, lieli un asi ilkņi upura nonāvēšanai un sānu zobi gaļas gabalu sakošļāšanai. Vēlajā permā (Lopingas epohā) progresēja zvērrāpuļi, starp tiem spēcīgie, plēsīgie liela auguma gorgonopši (Gorgonopsis, Inostrancevia).

Perma perioda zvērrāpuļa Inostrancevia skelets izstādē Bratislavā. Slovākija, 2014. gads.
Fotogrāfs Jaroslav Moravcik. Avots: Shutterstock.com.
Pirmo reizi starp rāpuļiem parādījās tipiskie augēdāji ar nedaudziem zobiem vai vispār bez zobiem, bet ar knābim līdzīgu žokļu uzbūvi – tādi kā dicinodonti. Tiem līdzās eksistēja īpatnējie vaiguzauri (Pareiasaurus un citi). Daži rāpuļi turpināja medīt zivis. Pašās perma beigās radās gan pirmie cinodonti, no kuriem triasā radās zīdītāji, gan pirmie arhozauromorfi, no kuriem vēlāk, triasā un jurā, evolucionēja dinozauri, lidojošie pterozauri, krokodili un tiem radniecīgie rāpuļi. Augšējā perma (Lopingas) nogulumos bieži sastopamas plaušzivju jeb divējādi elpojošo zivju atliekas, kas spēja elpot atmosfēras gaisu un pārciest sausumu no māliem un gļotām veidotās kapsulās.
Perma jūrās uzkrājušos nogulumos, kas sastopami daudz mazākā teritorijā nekā devona vai karbona ieži, var atrast bagātīgus gliemežu, gliemeņu un galvkāju, adatādaiņu un brahiopodu atlieku sakopojumus. Galvenā rifu veidotāju grupa joprojām bija četrstarkoraļļi, tiem līdzās rifu veidošanā piedalījās sūneņi un daudzveidīgi brahiopodi. Joprojām raksturīgi bija fuzulinīdi – foraminīferas ar lielām sarežģītas uzbūves čaulām. Starp mugurkaulniekiem perma jūrās, tāpat kā karbonā, turpināja dominēt skrimšļzivis (haizivis un to radinieki) un kaulzivis.
Perma perioda beigās notika lielākā organismu masveida izmiršanas epizode fanerozojā; ne velti robeža starp permu un triasu vienlaicīgi ir robeža starp paleozoja un mezozoja eratēmām. Perma beigu izmiršanas epizodes upuru saraksts ir ļoti garš; starp bezmugurkaulniekiem ir vairākas tādas grupas, kuras eksistēja visu paleozoju vai vismaz lielu paleozoja daļu, bet tuvu perma un triasa robežai izmirušas pilnīgi. Izmiršanas mērogi ir dramatiski: izmira 51 % dzimtu, 82 % ģinšu un 95 % sugu. Izmira visa trilobītu klase, jūras pumpuri no adatādaiņu klases un dažas jūras liliju kārtas; tabulātu koraļļi un četrstarkoraļļi; ortīdu un produktīdu brahiopodi; trīs sūneņu kārtas; vēžskorpioni, 10 gliemeņvēžu dzimtas, 10 galvkāju virsdzimtas. Cietušas arī gliemenes, gliemeži un gliemeņvēži. Starp vienšūņiem izmira fuzulinīdu foraminīferas. Izmira daudz zivju: piecas haizivju dzimtas un astoņas kaulzivju dzimtas. Starp sauszemes dzīvniekiem pelikozaurus (ar “burām” uz muguras) perma vidū nomainīja zvērrāpuļi (terapsīdi), tomēr pašās perma beigās izmira 20 terapsīdu dzimtas. Cieta pat kukaiņi, izmira septiņas to kārtas. Izmiršana mazāk skāra augus, izzuda tikai kordaīti. Acīmredzami, ka izmiršanas epizode skāra galvenokārt seklo jūru iemītniekus.
Uzskata, ka izmiršana turpinājās ilgstoši divās fāzēs, kas aptvēra Kapitanas laikmetu (pirms 265 līdz 259 miljoniem gadu) un Čangsingas laikmetu (pirms 254 līdz 251,9 miljoniem gadu). Izmiršanas iemesli ir saistīti ar vairāku ģeoloģisko un ģeogrāfisko faktoru vienlaicīgu ietekmi. Dižkontinenta Pangejas izveide, seno okeānu padziļināšanās un perma sākuma apledojums Gondvanas teritorijā veicināja būtisku regresiju, šelfa zonu platību samazināšanos un barjeru izzušanu sakarā ar visu kontinentu konsolidēšanos, kas noveda pie faunu sajaukšanās. Apledojuma izzušana perma vidū izsauca globālās temperatūras pieaugumu. Spredinga zonas pārvietojās zem kontinentiem, un pieauga vulkānu izmešu daudzums atmosfērā; rezultātā ogļskābās gāzes (CO2) saturs atmosfērā pieauga līdz apmēram 900 ppm. Tas izraisīja palielinātu siltumnīcas efektu, un notika visai krass temperatūras pieaugums, virsmas temperatūra bija vidēji par 2℃ augstāka nekā mūsdienās. Vienlaicīgi atmosfērā lielā apjomā nonāca sēra savienojumi, kas izraisīja skābos lietus, no kuriem cieta sauszemes organismi. Okeānu temperatūras un ogļskābās gāzes satura celšanās negatīvi iespaidoja jūras organismus – karbonātu skeletu veidotājus; augstākā temperatūrā ūdenī ar augstu CO2 koncentrāciju karbonāti vieglāk šķīst, nevis izgulsnējas biomineralizācijas procesos. Daži pētnieki pieļauj domu par to, ka okeānu temperatūras pieaugums sekmēja metāna hidrāta atbrīvošanos no okeāna gultnes. Metāns ir spēcīga siltumnīcas gāze; tās koncentrācijai palielinoties, pašās perma perioda beigās siltumnīcas efekts pieauga tiktāl, ka planētas virsmas temperatūra pieauga vēl par dažiem grādiem un iestājās ļoti karsts klimats. Iespējams, metāns nokļuva atmosfērā nevis no metāna hidrāta, bet pateicoties baktēriju darbībai, kas masveidā savairojās okeānos, jūrās un saldūdens baseinos pēc daudzu vienšūņu, augu un dzīvnieku izmiršanas pirmajā fāzē.