Korporācijas nosaukuma pamatā kuršu apdzīvotās viduslaiku Kursas (Kurzemes) nosaukums; “Fraternitas Cursica” tulkojums – ‘Kuršu brālība’.
617
Nosaukums “Fraternitas Cursica”
Organizācijas tips latviešu studentu korporācija
Dibināšanas datums 07.05.1947.
Dibināšanas vieta Pinneberga
Filistru biedrības dibināšanas datums 03.12.1998.
Jumta organizācija Prezidiju konvents
Devīze
Krāsas melns, zelts, zils
Korporācijas nosaukuma pamatā kuršu apdzīvotās viduslaiku Kursas (Kurzemes) nosaukums; “Fraternitas Cursica” tulkojums – ‘Kuršu brālība’.
Korporācijas “Fraternitas Cursica” mērķi – “audzināt savus locekļus nacionālā, akadēmiskā un korporāciju tradīciju garā”.
Korporācijas “Fraternitas Cursica” devīze ir “Darbi taisnībai, uzticība draugam, zobens tēvzemei!”. Korporācijas krāsu salikums, kas lietots regālijās (krāsu atšķirības zīmēs): melns, zelts, zils. 1947. gadā īslaicīgi lietots krāsu salikums citā secībā: melns, zils, zelts. “Fraternitas Cursica” krāsas saskan ar devīzi, un to nozīme: melns un devīzes daļa “darbi taisnībai” simbolizē korporācijas biedru cīņu un ticību taisnības uzvarai; zelts un devīzes daļa “zobens tēvzemei” – tēvzemes mīlestību; zils un devīzes daļa “uzticība draugam” – kopības sajūtu un paļaušanos uz draugiem.
Atšķirības zīmes: karogs, vapenis (ģerbonis), krāsu vairodziņš, krāsu lentes, šarfa, cirķelis, galvas sega (deķelis), krāsu rapieris. Korporācijas biedri korporācijas ikdienā un svētkos ievēro tradīcijas, kas izkoptas kopš korporācijas dibināšanas. Reglamentētajā pasākumu norisē ir dažādi atšķirīgi elementi, tostarp korporācijai “Fraternitas Cursica” raksturīgās svētku dziesmas, uzsaucieni un citi.
Studentu korporācijas "Fraternitas Cursica" krāsu vairodziņš un cirķelis.
Studentu korporācija “Fraternitas Cursica” sastāv no konventa un filistru biedrības. Korporācijas darbību reglamentē iekšējie darbības noteikumi – komāns.
Aktīvie biedri darbojas konventā. Tā darbu vada un korporāciju reprezentē prezidijs, kas sastāv no trijām konventa vēlētām amatpersonām – I šaržētā, II šaržētā un III šaržētā. Konventa vēlēts oldermanis ir atbildīgs par korporācijas jauno biedru (zēnu) audzināšanu un dzīvi korporācijā, par noteikumu un tradīciju ievērošanu. Arī citas konventa vēlētas amatpersonas (kases priekšnieks, ekonoms (oikonoms), magister cantandi jeb kantu maģistrs, magister paucandi jeb pauku maģistrs, magister literarum jeb literāro vakaru priekšnieks, arhivārs, major domus, tiesneši u. c.) ir atbildīgas par noteiktām korporācijas darbības jomām.
Filistru biedrība vieno studijas pārtraukušos un beigušos korporācijas biedrus. “Fraternitas Cursica” filistru biedrība dibināta 03.12.1998.
1947. gada vasarā “Fraternitas Cursica” piedalījās pie BU dibināto latviešu korporāciju jumtorganizācijas – Baltijas Universitātes Prezidiju konventa (BU PK) – dibināšanā. Piedalījās BU PK darbā līdz tā darbības beigšanai 07.10.1949. “Fraternitas Cursica” 16.09.1949. uzņemta Latvijas Korporāciju apvienībā (LKA), kas pildīja latviešu korporāciju un to filistru biedrību funkcijas trimdā (no LKA izstājās 1996. gadā). 08.09.1992. korporācija “Fraternitas Cursica” uzņemta atjaunotajā Latvijas studentu korporāciju jumtorganizācijā – Prezidiju konventā (PK). 2005. gadā korporācijas “Fraternitas Cursica” filistru biedrība piedalījās Filistru biedrību savienības (FBS) darbības atjaunošanā.
Korporācijas “Fraternitas Cursica” komānu kā vecāka studentu korporācija ir garantējusi “Lettonia”. Kopš 16.03.2019. korporācijai “Fraternitas Cursica” pastāv sadraudzības līgums ar latviešu studentu korporāciju “Fraternitas Vanenica”.
04.1947. veikti intensīvi korporācijas izveides sagatavošanas darbi. 29.04.1947. tika ievēlēts korporācijas pagaidu prezidijs un citas amatpersonas, izvēlēs krāsas, devīze un nosaukums. Pirmajā prezidijā ievēlēti Volfgangs Šmits, Reinholds Veinbergs un Eduards Kļaviņš. Par pirmo oldermani kļuva Raimonds Sukurs.
Par “Fraternitas Cursica” dibināšanas datumu izvēlēts 07.05.1947., kad Pinnebergā norisinājās pirmais tās komeršs (korporācijas svētki). Par “Fraternitas Cursica” dibinātājiem kļuva 27 Baltijas Universitātes studenti. Starp dibinātājiem bija liels skaits akadēmisko airētāju, tādēļ izvēlēts nosaukums, godinot kuršus – drosmīgus karavīrus un krietnus airētājus.
Studentu korporācijas "Fraternitas Cursica" konventa locekļi. Baltijas Universitāte, Pinneberga, Vācija, 1947.–1948. gads.
No 10.1949. “Fraternitas Cursica” pārtrauca darbību pie slēgtās BU, un uz laiku tika ieviests pārstrādāts komāns korporācijas darbībai trimdā. Pēc korporācijas biedru izceļošanas no Vācijas uz citām valstīm trimdā tika izveidotas organizētas korporācijas kopas Sidnejā (Austrālijā) un Toronto (Kanādā); abas pilsētas kļuva par nozīmīgākajiem darbības centriem, abās pārmaiņus ir darbojies korporācijas Globālais prezidijs. Savulaik pastāvēja korporācijas biedru grupas arī Melburnā (Austrālijā), Ņujorkā (Amerikas Savienotajās Valstīs) un Vācijā (vēlāk dēvēta par Eiropas kopu).
“Fraternitas Cursica” darbību Latvijā uzsāka 12.06.1992., kad Rīgā norisinājās korporācijas pirmais komeršs Latvijā. “Fraternitas Cursica” tika reģistrēta pie Latvijas Universitātes (LU). 90. gadu vidū korporācijas Globālā prezidija funkcijas pārņēma konvents Latvijā. Mūsdienās ārpus Latvijas pastāv korporācijas kopas Ziemeļamerikā (2020. gadā uzsākts tās likvidācijas process) un Austrālijā; abās kopās vairs netiek ievēlēts prezidijs, un tās pārstāv vēlēti pilnvarnieki. Korporācijā pastāv Leonīda Zariņa fonds un Arvīda Kalna fonds. No L. Zariņa fonda līdzekļiem tiek piešķirtas stipendijas korporācijas biedriem. A. Kalna fonds paredzēts galvenokārt kapitālizdevumiem korporācijas telpu iegādei un remontam, stipendiju izmaksai un regāliju iegādei. Kopš 2001. gada korporācijas “Fraternitas Cursica” konventa dzīvoklis atrodas namā Ausekļa ielā 3 (Rīgā).
Korporācijā “Fraternitas Cursica” uzņem latviešus, kuri studē akreditētās Latvijas augstākajās izglītības iestādēs vai jau ir ieguvuši augstāko izglītību. Par korporācijas biedriem nevar kļūt pretnacionālu organizāciju biedri un citu studējošo mūža organizāciju (t. sk. korporāciju) esošie biedri. “Fraternitas Cursica” rīko viesu vakarus, kuros studentiem ir iespēja viesoties korporācijā. Pēc tam, kad interesenti ir viesojušies “Fraternitas Cursica” konventa dzīvoklī un ir izrādījuši vēlmi iestāties korporācijā, “Fraternitas Cursica” konvents intervē potenciālos biedrus un lemj par jauno biedru uzņemšanu. Korporācijas biedru gradācija: filistri, tautieši (arī – komilitoņi), zēni (arī – fukši). Korporāciju vidē korporācijas “Fraternitas Cursica” biedri tiek saukti par kuršiem.
05.1947. korporācijai “Fraternitas Cursica” bija 27 dibinātāji. 1949. gadā korporācijā bija 77 biedri, 1954. gadā – 76, 1965. gadā – 106, 1978. gadā – 117, 1998. gadā – 101. 2009. gadā korporācijā bija 84 biedri, no kuriem 47 – Latvijā. 2020. gada rudens semestrī korporācijā “Fraternitas Cursica” bija 97 biedri, no kuriem 69 – Latvijā, 28 – citviet pasaulē.
Starp korporācijas “Fraternitas Cursica” biedriem ir daudzi ievērojami sabiedriskie darbinieki, zinātnieki, augstskolu mācībspēki, virsnieki, medicīnas darbinieki, inženieri, tautsaimnieki. Ievērojamu ieguldījumu korporācijas “Fraternitas Cursica” darbībā snieguši daudzi tās biedri, kuru vidū Osvalds Aizstrauts, Guntis Bērziņš, Visvaldis Bišs, Gunārs Gruzdiņš, Juris Krūmiņš, Ervīns Lavrinovičs, Uldis Matīss, Valters Mednis, Uldis Siliņš, Valters Ščerbinskis, Volfgangs Šmits, Artis Tirzmalis, Arvīds Upesleja, Visvaldis Vilciņš.
No 40. gadu beigām Pinnebergā līdz 2003. gadam Rīgā iznāca korporācijas internais (iekšējais) izdevums “Kuršu vēstis”. Tas sākumā iznāca ar nosaukumu “Vēstis kuršiem”, 50.–90. gados pastāvēja arī dažādu korporācijas kopu izdevumu atšķirīgas nosaukuma versijas – “Vēstis Austrālijas kuršiem”, “Kuršu vēstis Amerikā”, “Vēstis Vācijas kuršiem”, “Vēstis Eiropas kuršiem”, “Kuršu vēstis Austrālijā”. Korporācijas arhīvā Rīgā izdevumu skaits saglabājies nepilnīgi – 49 dažādi numuri; pēdējais izdots 2003. gadā. 90. gados īslaicīgi iznāca internais izdevums “Kuršu laiks”. Kopš 40. gadiem Pinnebergā tiek izdots zēnu satīriskais izdevums “Sprigulis”.