Korporācijas “Lettonia” nosaukuma pamatā ir latinizēts Latvijas nosaukums.
Nosaukums "Lettonia"
Organizācijas tips latviešu studentu korporācija
Dibināšanas datums 19.02.1870.
Dibināšanas vieta Tērbata
Filistru biedrības dibināšanas datums 1907.
Jumta organizācija Šaržēto konvents
Devīze
Krāsas zaļš, zils, zelts
Korporācijas “Lettonia” nosaukuma pamatā ir latinizēts Latvijas nosaukums.
Korporācijas “Lettonia” mērķi, formulēti statūtu 2004. gada redakcijā: “Dot savu ieguldījumu tautiskas latviešu akadēmiskās inteliģences audzināšanā, tādējādi stiprinot Latvijas valsti. Šī mērķa realizēšanā “Lettonia” izvirza šādus uzdevumus: izglītot un audzināt savus biedru kandidātus un biedrus tautiskā garā, kopt un uzturēt akadēmiskās tradīcijas un paaudžu saikni, atbalstīt savu biedru kandidātu, biedru un vecbiedru akadēmisko un sabiedrisko darbību Latvijas valsts stiprināšanai, sekmēt saturīgu studējošās jaunatnes brīvā laika pavadīšanu, paplašināt akadēmiskās jaunatnes starptautisko sadarbību.”
Korporācijas “Lettonia” krāsas, kas kopš 1882. gada lietotas regālijās (krāsu atšķirības zīmēs): zaļš, zils, zelts. 1870.–1871. gadā lietotais krāsu salikums: sarkans, balts, sarkans. 1871.–1882. gadā lietoto organizācijas krāsu salikumu (sarkans, balts, zelts) kopš 20. gs. 50. gadiem “Lettonia” lieto kā svētku literāro vakaru krāsas. Atšķirības zīmes: karogs, vapenis (ģerbonis), krāsu vairodziņš, krāsu lentes, šarfa, cirķelis, galvas sega (deķelis), krāsu rapieris.
Korporācijas “Lettonia” devīzes ir “Vitam, salutem, veritatem!” (‘Dzīvei, labklājībai, patiesībai!’) un “Acti labores iucundi!” (‘Pabeigti darbi tīkami!’). Korporācijas “Lettonia” biedri korporācijas ikdienā un svētkos ievēro tradīcijas, kas izkoptas kopš korporācijas dibināšanas. Reglamentētajā pasākumu norisē ir dažādi atšķirīgi elementi, tostarp korporācijai “Lettonia” raksturīgās svētku dziesmas, uzsaucieni un citi.
Studentu korporācijas "Lettonia" krāsu vairodziņš un cirķelis.
Studentu korporācija “Lettonia” sastāv no konventa un filistru biedrības. Korporācijas darbību reglamentē iekšējie darbības noteikumi – komāns.
Aktīvie biedri piedalās konventā. Tā darbu vada un korporāciju reprezentē prezidijs, kas sastāv no trijām konventa vēlētām amatpersonām – I šaržētā, II šaržētā un III šaržētā. Konventa vēlēts oldermanis ir atbildīgs par korporācijas jauno biedru (zēnu) audzināšanu un dzīvi korporācijā, par noteikumu un tradīciju ievērošanu. Arī citas konventa vēlētās amatpersonas (kases priekšnieks, literāro vakaru priekšnieks, tiesneši u. c.) ir atbildīgas par noteiktām korporācijas darbības jomām.
Filistru biedrība vieno studijas pārtraukušos un beigušos korporācijas biedrus. 1885. gadā izveidota korporācijas “Lettonia” palīdzības kase, kas darbojās pēc Tērbatas Latviešu rakstniecības vakaru Aizdevu kases parauga. 1907. gadā izveidota korporācijas “Lettonia” filistru palīdzības biedrība, kas 1908. gadā reģistrēta kā korporācijas “Lettonia” studentu palīdzības un filistru savstarpējās pabalstīšanas biedrība. Latvijā tā reģistrēta 1921. gadā kā “Lettonia” filistru palīdzības biedrība. Padomju okupācijas laikā 13.07.1940. korporācijas “Lettonia” filistru biedrība slēgta; tās darbība daļēji atjaunota un norisinājās nacistiskās okupācijas laikā. 01.03.1990. atjaunota korporācijas “Lettonia” filistru palīdzības biedrības darbība Latvijā.
Trimdas apstākļos nozīmīga loma korporācijas darbības nodrošināšanā bija korporācijas kopām dažādās valstīs, kur koncentrējās lielāks lielāks biedru skaits. Īpaši svarīgu jautājumu lemšanai korporācijā "Lettonia" pastāv Konventa padome, kuru veido filistru palīdzības biedrības un konventa pārstāvji.
09.05.1882. “Lettonia” uzņemta Tērbatas Universitātes (tag. Tartu Universitāte, Tartu Ülikool) studentu korporāciju jumtorganizācijā – Šaržēto konventā (ŠK; arī – Chargierten Convent, CC). 1905. gadā izslēgta no ŠK, bet drīzumā atjaunota. 1919.–1920. gadā “Lettonia” piedalījās Latvijas studentu korporāciju jumtorganizācijas – Prezidiju konventa (PK) – dibināšanā un darbojās tajā līdz tās darbības pārtraukšanai padomju okupācijas laikā 13.07.1940. Savukārt korporācijas “Lettonia” filistru palīdzības biedrība 1928. gadā piedalījās Latvijas studentu korporāciju Filistru biedrību savienības (FBS) dibināšanā. Pēc Otrā pasaules kara “Lettonia” darbojās 1948.–1949. gadā dibinātajā Latvijas Korporāciju apvienībā (LKA), kas pildīja PK un FBS funkcijas trimdā. 1989.–1990. gadā “Lettonia” piedalījās PK darbības atjaunošanā, bet 2005. gadā korporācijas “Lettonia” filistru palīdzības biedrība piedalījās FBS darbības atjaunošanā. Pēc pieaugušām domstarpībām ar PK 2014. gadā “Lettonia” apturēja savu darbību PK, bet 2016. gadā – izstājās no PK. 2016. gadā “Lettonia” kopā ar latviešu studentu korporāciju “Talavija” nodibināja jaunu jumtorganizāciju, kas pieņēma nosaukumu – ŠK.
“Lettonia” kā viena no vecākajām latviešu studentu korporācijām ir garantējusi komānu vairākām jaunākām korporācijām – “Beveronija”, “Philyronia”, “Fraternitas Academica”, “Fraternitas Lataviensis”, “Fraternitas Livonica” un “Fraternitas Cursica”. Korporācija “Lettonia” veicinājusi pirmās latviešu studenšu korporācijas “Daugaviete” izveidi.
Korporācijai “Lettonia” ir kartelis (īpašs draudzības līgums) ar latviešu studentu korporāciju “Selonija” (kopš 1907. gada), igauņu studentu korporāciju “Fraternitas Estica” (kopš 1908. gada; atkārtoti pārapstiprināts 2016. gadā) un latviešu studentu korporāciju “Talavija” (kopš 1909. gada; atkārtoti – 2009. gadā). Draudzības līgumi noslēgti ar Kauņas Universitātes (Kauno universitetas, tag. Vītauta Dižā universitāte, Vytauto Didžiojo universitetas) studentu korporāciju “Neo-Lithuania” (kopš 1937. gada) un Getingenes Universitātes (Georg-August-Universität Göttingen) vācbaltiešu tradīciju studentu korporāciju “Curonia Goettingensis” (kopš 2001. gada).
Organizācija dibināta 19.02.1870. Tērbatā ar Ata Kronvalda iniciatīvu kā Tērbatas Latviešu rakstniecības vakari (TLRV), kas darbojās, ievērojot studentu korporāciju darbības principus. 03.12.1881. TLRV pieņēma nosaukumu “Fraternitas Lettonica”, bet jau 20.02.1882. – “Lettonia”. Pirmo reizi krāsas atsedza (sāka lietot publiski) 14.05.1882.
1918. gada nogalē “Lettonia” līdz ar citām Tērbatas latviešu studentu korporācijām un studentu biedrību “Atauga” nolēma stāties Pagaidu valdības rīcībā, vairākiem korporācijas biedriem sākot dienestu Latvijas Pagaidu valdības bruņotajos spēkos. Cīņās par savu valsti Latvijas Neatkarības karā piedalījušies vairāk nekā 130 korporācijas “Lettonia” biedru, no kuriem 19 par varonību šajā karā apbalvoti ar Lāčplēša kara ordeni.
Studentu korporācija “Lettonia” 1920. gadā pārcēlās no Tērbatas uz Rīgu, 22.09.1920. reģistrēta pie Latvijas Augstskolas (vēlāk – Latvijas Universitāte, LU). Padomju okupācijas laikā slēgta 13.07.1940. ar sabiedrisko lietu ministra lēmumu. Padomju varas iestādes atsavināja korporācijas kustamo un nekustamo īpašumu, bet daudzi korporācijas “Lettonia” biedri pakļauti okupācijas varas iestāžu represijām un zaudēja dzīvību. Nacistiskās okupācijas laikā korporācija faktiski darbojās neoficiāli, jo oficiāli tika atzīta tikai “Lettonia” filistru palīdzības biedrība.
Korporācijas “Lettonia” darbība atjaunota pēc Otrā pasaules kara trimdā. 1947. gadā Eslingenē (Vācijā) tika sākta vienota konventa darbība. No 1950. gada trimdā darbojās korporācijas “Lettonia” Globālais konvents. 1989. gadā korporācijai bija 22 kopas ārpus Latvijas – Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV), Austrālijā, Kanādā, Lielbritānijā, Vācijā un Zviedrijā.
18.05.1989. atjaunota korporācijas “Lettonia” darbība Latvijā. Kopš 2007. gada “Lettonia” Globālais konvents darbojas Latvijā. Kopš 2003. gada korporācijas “Lettonia” konventa dzīvoklis ir Rūpniecības ielā 4a (Rīgā).
Korporācijā “Lettonia” uzņem vismaz 18 gadus vecus Latvijas augstskolu studentus, kuri vienlaikus nav pretvalstisku, pretnacionālu vai pretreliģisku organizāciju biedri. “Lettonia” rīko viesu vakarus, kuros studentiem ir iespēja viesoties korporācijā. Pēc tam, kad interesenti ir viesojušies korporācijas “Lettonia” konventa dzīvoklī un izrādījuši vēlmi iestāties korporācijā, “Lettonia” konvents lemj par jauno biedru uzņemšanu. Korporācijas biedru gradācija: filistri, komilitoņi (arī – tautieši), zēni. Korporāciju vidē studentu korporācijas “Lettonia” biedri tiek saukti – letoņi (tradicionāli tiek rakstīts – "lettoņi").
1929. gadā studentu korporācijā “Lettonia” bija 400 biedri, 1971. gadā – 621, 1988. gadā – 537. 2009. gadā korporācijā “Lettonia” bija 460 biedri, no kuriem 160 – Latvijā. 2020. gada augustā korporācijā “Lettonia” bija 388 biedri, no kuriem 186 – Latvijā, 202 – citviet pasaulē.
Starp korporācijas “Lettonia” biedriem ir daudzi ievērojami Latvijas sabiedriskie un kultūras darbinieki, politiķi, augstskolu mācībspēki, virsnieki, mediķi, juristi, sportisti. Ievērojamāko ieguldījumu korporācijas "Lettonia" darbībā snieguši Tērbatas Literāro raksniecības vakaru biedri Jānis Dīriķis, Atis Kronvalds, korporācijas filistri: Jānis Aperāns, Arveds Bergs, Ivars Bērziņš, Nikolajs Bulders, Gunārs Cimbulis, Nikolajs Dzelzgalvis, Kārlis Dzirkalis, Jānis Endzelīns, Ādolfs Ferliņš, Mārtiņš Galiņš, Aleksandrs Gārša, jaunākais, Uldis Grava, Pēteris Grots, Aleksandrs Grunts, Mārtiņš Kreitus, Pēteris Lejiņš, Valdis Liepiņš, Pēteris Ločmelis, Juris Mednis, Pēteris Meisters, Fricis Mīlenbahs, Kārlis Mīlenbahs, Viktors Otlāns, Jānis Pārstrauts, Roberts Rūsis, Uldis Simsons.
Kopš 1953. gada tiek izdots žurnāls “Vita Nostra” (2020. gada pavasara semestrī iznācis jaunākais – Nr. 69; izdoti arī seši žurnāla dubultnumuri). 20. gs. 90. gados, kad bija pārtraukums “Vita Nostra” izdošanā, tā vietā ASV izdoti “Mazā Vita Nostra” 1994. gadā (iznāca divi numuri) un “Vox Lettonorum” 1995.–1998. gadā (iznāca seši numuri).
No 1871. gada tiek veidots zēnu internais (iekšējais) satīriskais izdevums “Šis un tas”, vēlāk nosaukumi “Zobu gals” un “Spindzele” (ar šādu nosaukumu kopš 19. gs. nogales tiek izdots joprojām).