Korporācijas “Beveronija” nosaukuma pamatā viduslaiku Beverīnas pils nosaukums.
Nosaukums "Beveronija"
Organizācijas tips latviešu studentu korporācija
Dibināšanas datums 09.03.1922.
Dibināšanas vieta Rīga
Filistru biedrības dibināšanas datums 1926.
Filistru biedrības darbības pārtraukšanas datums 13.07.1940.
Jumta organizācija Prezidiju konvents
Devīze
Krāsas violets, zelts, zils
Korporācijas “Beveronija” nosaukuma pamatā viduslaiku Beverīnas pils nosaukums.
Korporācijas “Beveronija” mērķi, formulēti 1922. gadā: “Izkopt savos biedros nacionāli valstisku apziņu, goda prātu un tautas cieņu, izkopt līdz iespējamai pilnībai īstas draudzības saites, kuras vienotu korporācijas “Beveronija” biedrus, arī beidzot universitātes akadēmisko dzīvi. Biedrība centīsies ap sevi pulcināt labāko un spējīgāko latvju studējošo jaunatni, lai sekmīgi un moži varētu veicināt nacionālo kultūru, iztirzāt zinātniskus, sabiedriskus un mākslas jautājumus – lai viņas biedri būtu krietni tautas dēli, godīgi un centīgi darbinieki, kas, pabeigdami studijas, būtu kā morāliski, tā materiāli atbalsti un spoži paraugi biedrībā sastāvošiem jaunākiem biedriem, kā arī izvirzījušies no biedru vidus zinātniskie spēki, lai turētos pie savas alma mater, lietu gaismas kvēli par tautu un savu biedrību.”
Vienā teikumā formulēts mērķis: “Lai spīd tautas gods darbā, tikumā un patiesībā!”
Studentu korporācijas “Beveronija” krāsas, kas lietotas regālijās (krāsu atšķirības zīmēs): violets, zelts, zils (gaiši zils); galvas segā krāsas ir atšķirīgā secībā: violets, zils, zelts. Korporācijas krāsu nozīme: violets – raženums; zelts – cildenums; zils – skaidrums. Atšķirības zīmes: karogs, vapenis (ģerbonis), krāsu vairodziņš, krāsu lentes, šarfa, cirķelis, galvas sega (deķelis), krāsu rapieris.
Korporācijas devīze ir “Zinātne zīmē pilnības augstumus! Brālība veido tautas spēkus!”. Korporācijas biedri tās ikdienā un svētkos ievēro tradīcijas, kas izkoptas kopš korporācijas dibināšanas. Reglamentētajā pasākumu norisē ir dažādi atšķirīgi elementi, tostarp korporācijai “Beveronija” raksturīgās svētku dziesmas, uzsaucieni un citi.
Studentu korporācijas "Beveronija" krāsu vairodziņš un cirķelis.
Studentu korporācijas “Beveronija” darbību reglamentē iekšējie darbības noteikumi – komāns.
Aktīvie biedri piedalās konventā. Tā darbu vada un korporāciju reprezentē prezidijs, kas sastāv no trijām konventa vēlētām amatpersonām – seniora, viceseniora un sekretāra. Konventa vēlēts oldermanis ir atbildīgs par korporācijas jauno biedru (fukšu) audzināšanu un dzīvi korporācijā, par noteikumu un tradīciju ievērošanu. Arī citas konventa vēlētas amatpersonas (kasieris, ekonoms, majordoms, magister cantandi jeb kantu maģistrs u. c.) ir atbildīgas par noteiktām korporācijas darbības jomām.
Filistru biedrība vienoja studijas pārtraukušos un beigušos korporācijas biedrus. Studentu korporācijas “Beveronija” filistru biedrība dibināta 1926. gadā (līdz 1929. gadam tās nosaukums – Korporācijas “Beveronija” palīdzības biedrība). Padomju okupācijas laikā, 13.07.1940., “Beveronijas” filistru biedrība slēgta; tās darbība daļēji atjaunota un norisinājās nacistiskās okupācijas laikā. Korporācijas “Beveronija” filistru biedrība darbību nav atjaunojusi.
23.10.1923. “Beveronija” uzņemta Latvijas studentu korporāciju jumtorganizācijā – Prezidiju konventā (PK). Tā sastāvā darbojās līdz PK darbības pārtraukšanai padomju okupācijas laikā 13.07.1940. Savukārt “Beveronijas” filistru biedrība 1929. gadā uzņemta Latvijas studentu korporāciju Filistru biedrību savienībā (FBS). Pēc Otrā pasaules kara “Beveronija” darbojās 1948.–1949. gadā dibinātajā Latvijas Korporāciju apvienībā (LKA), kas pildīja PK un FBS funkcijas trimdā. 1989.–1990. gadā “Beveronija” piedalījās PK darbības atjaunošanā.
Korporācijas “Beveronija” komānu kā vecāka studentu korporācija ir garantējusi “Lettonia”. Īslaicīgi pastāvēja “Beveronijas” un Kauņas Vītauta Dižā universitātes (Vytauto Didžiojo universitetas) korporācijas “Romuva” draudzības līgums (noslēgts 27.10.1934.).
Studentu korporācijas “Beveronija” dibināšanas konvents notika 09.03.1922., kad korporācijai izvēlētas krāsas un nosaukums. Pirmajā korporācijas prezidijā tika ievēlēti – seniors Helmūts Lielmanis, viceseniors Voldemārs Seglenieks, sekretārs Jānis Prūsis, bet par oldermani kļuva Kārlis Zītars. Par korporācijas dibināšanas datumu pieņemts 04.05.1922., kad notika pirmais tās komeršs (tradicionāls korporācijas svētku pasākums). 18.10.1922. LU reģistrēti korporācijas “Beveronija” statūti. Korporācijas dibinātāji bija 16 studenti no dažādām LU fakultātēm.
Padomju okupācijas laikā “Beveronija” slēgta 13.07.1940. ar sabiedrisko lietu ministra lēmumu. Padomju varas iestādes atsavināja korporācijas īpašumu, bet vairāki korporācijas “Beveronija” biedri bija pakļauti okupācijas varas iestāžu represijām un zaudēja dzīvību. Nacistiskās okupācijas laikā korporācija faktiski darbojās neoficiāli, jo oficiāli tika atzīta tikai filistru biedrība.
Korporācijas “Beveronija” darbība atjaunota pēc Otrā pasaules kara bēgļu gaitās Eslingenē, Vācijā. No 1950. gada korporācijas “Beveronija” prezidijs ārzemēs darbojās Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV). Trimdā darbojās vairākas korporācijas kopas ASV, Austrālijā, Kanādā un Vācijā.
Latvijā darbību “Beveronija” atjaunoja 02.10.1989. pie LU. Kopš 1997. gada “Beveronijas” konventa dzīvoklis ir namā Ģertrūdes ielā 30 (Rīgā).
Korporācijā “Beveronija” uzņem vismaz 18 gadu vecumu sasniegušus Latvijas augstskolu studentus, kuri nav noskaņoti pretvalstiski, pretnacionāli vai pretreliģiski un kuru darbības nav pretrunā ar korporācijas “Beveronija” nostādnēm un vērtībām. “Beveronija” rīko viesu vakarus, kuros studentiem ir iespēja viesoties korporācijā. Pēc tam, kad interesenti ir viesojušies “Beveronijas” konventa dzīvoklī un izrādījuši vēlmi iestāties korporācijā, “Beveronijas” konvents lemj par jauno biedru uzņemšanu. Korporācijas biedru gradācija: filistri, komilitoņi, fukši (arī – krustdēli). Korporāciju vidē korporācijas “Beveronija” biedri tiek saukti par beveroņiem.
1922. gadā korporācijai “Beveronija” bija 16 dibinātāji. 1929. gadā korporācijā bija 68 biedri, 1971. gadā – 215 biedri. 2008. gadā korporācijā bija 120 biedri, no kuriem 35 – Latvijā. 2020. gada oktobrī korporācijā ir 108 biedri, no kuriem 41 Latvijā un 67 citviet pasaulē.
Starp korporācijas “Beveronija” biedriem ir daudzi ievērojami Latvijas valsts un sabiedriskie darbinieki, tautsaimnieki, augstskolu mācībspēki, sportisti un sporta darbinieki. Vairāki vēlākie “Beveronijas” biedri piedalījušies Latvijas Neatkarības karā, par ko trīs no viņiem apbalvoti ar Lāčplēša kara ordeni. Ievērojamu ieguldījumu korporācijas “Beveronija” darbībā snieguši daudzi tās biedri, kuru vidū Bernhards Epermanis, Jānis Karols, Arvīds Ķivuls, Jānis Kreicbergs, Ēriks Pētersons, Juris Plāķis, Vilis Porietis, Jānis Riekstiņš, Rūdolfs Slavišens, Elmārs Zirnis, K. Zītars.
50. gadu sākumā korporācija “Beveronija” trimdā sāka izdot divus internos (iekšējos) izdevumus: “Beveronijas Ziņotājs” un “Beveronijas Apkārtraksts”. “Beveronijas Ziņotājs” tika izdots no 1951. gada līdz 2002. gadam, kad iznāca tā pēdējais numurs – Nr. 44. “Beveronijas Apkārtraksts” joprojām tiek izdots (visu izdoto numuru uzskaite nav saglabājusies). Korporācijas “Beveronija” fukši gatavo humorisko izdevumu “Fukšu Avīze”.