AizvērtIzvēlne
Sākums
Atjaunots 2022. gada 28. decembrī
Klāss Vāvere

Patsija Klaina

(Patsy Cline, īstajā vārdā Virdžīnija Patersone Henslija, Virginia Patterson Hensley, pēc laulības 1953. gadā Virdžīnija Patersone Klaina, Virginia Patterson Cline; 08.09.1932. Vinčesterā, Virdžīnijas pavalstī, Amerikas Savienotajās Valstīs, ASV–05.03.1963. Kemdenā, Tenesī pavalstī, ASV)
amerikāņu kantrī dziedātāja

Saistītie šķirkļi

  • kantrīmūzika
  • Villijs Nelsons
Patsija Klaina. ASV, ap 1957. gadu.

Patsija Klaina. ASV, ap 1957. gadu.

Avots: Michael Ochs Archives/Getty Images, 73908801.

Satura rādītājs

  • 1.
    Kopsavilkums
  • 2.
    Bērnība un jaunība, mūzikas gaitu sākums
  • 3.
    Profesionālā darbība
  • 4.
    Bojāeja un pēcnāves atzinība
  • 5.
    Mākslinieciskā savdabība un ietekme
  • 6.
    Mūzikas industrijas un sabiedrības novērtējums
  • 7.
    Atspoguļojums kino
  • 8.
    Ievērojamākās Patsijas Klainas repertuāra dziesmas
  • 9.
    Nozīmīgākie albumi
  • Multivide 3
  • Saistītie šķirkļi
  • Tīmekļa vietnes
  • Ieteicamā literatūra
  • Kopīgot
  • Izveidot atsauci
  • Drukāt

Satura rādītājs

  • 1.
    Kopsavilkums
  • 2.
    Bērnība un jaunība, mūzikas gaitu sākums
  • 3.
    Profesionālā darbība
  • 4.
    Bojāeja un pēcnāves atzinība
  • 5.
    Mākslinieciskā savdabība un ietekme
  • 6.
    Mūzikas industrijas un sabiedrības novērtējums
  • 7.
    Atspoguļojums kino
  • 8.
    Ievērojamākās Patsijas Klainas repertuāra dziesmas
  • 9.
    Nozīmīgākie albumi

Viena no ievērojamākām izpildītājām žanra vēsturē. Par spīti neilgai karjerai, būtiski veicinājusi jaunas vokālās tradīcijas rašanos un palīdzējusi mainīt priekšstatus par sieviešu lomu kantrīmūzikā.

Bērnība un jaunība, mūzikas gaitu sākums

P. Klaina uzauga trūcīgā kalēja un šuvējas ģimenē. Bērnībā kopā ar māti dziedāja baznīcas korī un pašmācībā apguva klavierspēli. Pēc vecāku šķiršanās 15 gadu vecumā pameta mācības skolā un strādāja dažādus darbus, bet vakaros dziedāja dzertuvēs, kā arī piedalījās amatierizpildītāju konkursos. 1952. gadā sāka uzstāties ar kantrīmūziķu grupu. Šajā laikā arī pieņēma skatuves vārdu Patsija (no mātes pirmslaulību uzvārda “Patersone”).

Profesionālā darbība
Agrīnais periods un 4 Star Records

1954. gadā P. Klaina noslēdza līgumu ar ierakstu kompāniju 4 Star Records. Pirmo ieskaņojumu rezonanse bija niecīga, taču, pateicoties līdzdalībai reģionālās televīzijas (TV) mūzikas konkursos, ievērību izpelnījās viņas skatuves tēls, kurā uzsvērta gan sievišķība, gan piederība laucinieciskai darba ikdienai.

1957. gada sākumā, piedaloties konkursā “Artūra Godfrija talantu skauti” (Arthur Godfrey’s Talent Scouts), P. Klaina debitēja nacionālajā TV. Viņas izpildītā Walkin’ After Midnight kļuva par konkursa uzvarētājdziesmu un pirmo hitu dziedātājas karjerā. Turklāt tās popularitāte neaprobežojās ar kantrīmūzikas vidi, bet, iezīmējot tendenci, kas dažus gadus vēlāk P. Klainai ļāva kļūt par valsts mēroga slavenību, aptvēra arī popmūzikas publiku. Arī 21. gs. Walkin’ After Midnight ir viena no pazīstamākajām P. Klainas repertuāra dziesmām, taču viņas nākamie ieraksti bija mazāk veiksmīgi. Dziedātāja šo karjeras stagnāciju saistīja ar 4 Star attieksmi un repertuāra politiku, kuras dēļ viņai bieži nācies ieskaņot otršķirīgus sacerējumus.

Našvilas skanējums un Decca Records

Pēc meitas piedzimšanas 1958. gadā P. Klaina pārcēlās uz Našvilu (Tenesī pavalsts, ASV), kur tolaik radās jauna kantrī stilistika, kas pazīstama kā Našvilas skanējums (Nashville sound).

Reaģējot uz rokenrola modes veicināto žanra popularitātes kritumu, daudzi Našvilas mūziķi atteicās no tradicionālās kantrīmūzikas “laucinieciskākajiem” parametriem (jodelēšana, specifiska vijolspēles tehnika un stīlģitāras izmantojums, arī uzsvērta sentimentalitāte, izmisīgums vai jautrība), tos aizstājot ar smalkiem stīgu un fona vokālu aranžējumiem, augsti profesionālu studijas mūziķu spēli un tehniski izkoptu solista dziedājumu bez pārspīlētas eksaltācijas.

1960. gadā, noslēdzot līgumu ar ierakstu kompāniju Decca Records, P. Klaina atjaunoja sadarbību ar tās producentu Ouenu Bredliju (Owen Bradley) – vienu no jaunā stila aizsācējiem, kurš jau iepriekš bija producējis viņas Walkin’ After Midnight ieskaņojumu. Dziedātāja arī turpmāk palika senās kantrīmūzikas cienītāja un producenta stilistiskajiem risinājumiem bieži iebilda, taču jau drīzā nākotnē viņas tradicionālā kantrī, honkītanka (honky-tonk) un rokabilī repertuāra vietā nāca komerciāli daudzsološākas, viņas balss potenciālu pilnīgāk atklājošas kantrīpopa dziesmas, savukārt agrāko t. s. govjmeiteņu (cowgirls) garderobi nomainīja kokteiļkleitas un vakartērpi. Šo pārmaiņu rezultātā P. Klaina kļuva par Našvilas skanējuma spilgtāko un pazīstamāko pārstāvi.

Viņas neilgās karjeras kulminācija pienāca 1961. gadā. Tā sākumā P. Klaina laida pasaulē dēlu, bet nedaudz vēlāk tika izdots I Fall to Pieces – viņas pirmais singls, kas sasniedza Billboard kantrī topa virsotni un beidzot pārspēja Walkin’ After Midnight panākumus. Vasarā dziedātāja guva smagus savainojumus autoavārijā, bet jau pēc sešām nedēļām, joprojām pārvietojoties ratiņkrēslā, atsāka koncertdarbību. Pēc iznākšanas no slimnīcas viņa arī ieskaņoja romantisku balādi Crazy. P. Klainai nepatika ne šī dziesma, ne O. Bredlija aranžējums, taču viņas suģestējošais dziedājums tai nodrošināja milzīgu atzinību (Nr. 2 kantrī topā, Top 10 popmūzikas tabulā). Arī mūsdienās Crazy ir populārās mūzikas standarts, kas piedzīvojis daudz interpretāciju (Linda Ronstade, Linda Ronstadt; Hulio Iglesiass, Julio Iglesias; Nīls Jangs, Neil Young;  Lianna Raimsa, LeAnn Rimes; The Kills u. c.), bet visbiežāk asociēts tieši ar P. Klainas izpildījumu; savukārt 60. gadu sākumā viņas versija pirmoreiz pievērsa plašu uzmanību arī dziesmas autoram Villijam Nelsonam (Willie Nelson). 1961. gada noslēgumā klajā nāca dziedātājas otrais albums Showcase, kurā iekļauti visi tobrīd pazīstamākie hiti – Walkin’ After Midnight (jauns ieskaņojums); I Fall to Pieces un Crazy.

Savukārt 1962. gadā P. Klaina iesaistījās ceļojošā koncertrēvijā “Džonija Keša šovs” (The Johnny Cash Show), turklāt, pateicoties singlam She’s Got You, kļuva pazīstama arī Eiropā.

Patsija Klaina. 10 ievērojamas dziesmas.

Sastādījis Klāss Vāvere. 

Bojāeja un pēcnāves atzinība

P. Klaina gāja bojā 30 gadu vecumā nelabvēlīgu laikapstākļu izraisītā lidmašīnas avārijā pēc koncerta Kanzassitijā (Kanzasas pavalsts, ASV). Starp negadījuma upuriem bija arī kantrīmūziķi Kovbojs Kopass (Cowboy Copas) un Hokšovs Hokinss (Hawkshaw Hawkins), kā arī dziedātājas menedžeris un lidmašīnas pilots Rendijs Hjūzs (Randy Hughes).

P. Klainas dzīves laikā tika izdoti vien trīs albumi (vairums ierakstu kompāniju tolaik primāri orientējās uz singlu formātu), bet pēc nāves klajā nākuši daudzi viņas ieraksti (t. sk. iepriekš neizdoti studijas un koncertu ieskaņojumi), kas guvuši panākumus ne tikai ASV. Dziedātājas populārāko ieskaņojumu izlase Greatest Hits (1967, pazīstama arī kā 12 Greatest Hits) ilgstoši bija komerciāli veiksmīgākais kantrīmūzikas albums sieviešu konkurencē – tikai 90. gadu otrajā pusē tā pārdošanas rezultātus pārspēja Šenaias Tveinas (Shania Twain) albums The Woman in Me (1995).

Veltījumalbumā Remembering Patsy Cline (2003) viņas repertuāru interpretē Nora Džounsa (Norah Jones), Daiena Krāla (Diana Krall), k. d. lenga (k. d. lang) un citas pazīstamas dziedātājas. 1977. gadā līdzīgu albumu I Remember Patsy iedziedājusi Loreta Linna (Loretta Lynn).

Mākslinieciskā savdabība un ietekme

Neraugoties uz atbilstošas izglītības trūkumu (dziedātāja neprata lasīt notis), P. Klaina ar savu emocionāli nosvērto, bagātīgi niansēto kontralta dziedājumu aizsāka turpmāk plaši izplatītu izpildījuma tradīciju, kurā kantrīmūzikas vitalitāte apvienota ar precīzu psiholoģisko izjūtu un izsmalcinātu vokālo tehniku, kas tuvāka popmūzikas tradīcijām.

Būdama starp žanra pirmajām plaši iecienītajām dziedātājām (vienīgā soloizpildītāja, kura baudīja noturīgus panākumus, pirms viņas bija Kitija Velsa, Kitty Wells), P. Klaina mainīja priekšstatus par sieviešu nozīmi kantrīmūzikā, kur vēsturiski dominējuši vīrieši.

Izmantojot savu autoritāti, P. Klaina atbalstīja arī citu talantīgu izpildītāju (L. Linna; Dotija Vesta, Dottie West; Džena Hovarda, Jan Howard) iekļaušanos kantrī industrijā. Tāpat viņa veicinājusi žanra popularitāti ar lauku vidi nesaistītā publikā (1962. gadā kļuva par pirmo Našvilas dziedātāju, kura sniegusi ilgstošu koncertsēriju Lasvegasā).

Rezumējot P. Klainas (un L. Linnas) ietekmi uz sieviešu lomu nākamo paaudžu kantrīmūzikā, ievērojamā dziedātāja un dziesmu autore Dollija Pārtone (Dolly Parton) atzinusi, ka “Patsija Klaina un Loreta Linna pavēra ceļu mums visām” (Lynn, L., Me & Patsy Kickin’ Up Dust, 2021).

Mūzikas industrijas un sabiedrības novērtējums

1960. gadā P. Klaina piedzīvoja vienu no lielākajām atzinībām kantrīmūzikas apritē, tiekot uzņemta par žanra nozīmīgāko institūciju dēvētās radiopārraides un koncertsērijas Grand Ole Opry pastāvīgās dalībnieces statusā. 1973. gadā viņa kļuva pirmo sievieti–soloizpildītāju, kura uzņemta Kantrīmūzikas slavas zālē (Country Music Hall of Fame), bet 1995. gadā tika godināta ar Grammy balvu par mūža sasniegumiem (Grammy Lifetime Achievement Award).

Žurnāla Rolling Stone 500 visu laiku ievērojamāko albumu sarakstā (500 Greatest Albums of All Time, 2020) iekļauta P. Klainas izlase The Ultimate Collection (2000).

Vinčesteras pilsētas ēka, kurā aizritējusi dziedātājas bērnība, iekļauta ASV Nacionālajā vēsturisko piemiņas vietu reģistrā (National Register of Historic Places) un kopš 2011. gada pieejama publiskai apskatei. 2017. gadā Našvilā tika atklāts Patsijas Klainas muzejs (Patsy Cline Museum).

ASV Pasts laidis klajā P. Klainas piemiņas pastmarku (1993).

Patsijas Klainas goda plāksne Kantrīmūzikas slavas zālē. Našvila, ASV, 11.2018.

Patsijas Klainas goda plāksne Kantrīmūzikas slavas zālē. Našvila, ASV, 11.2018.

Fotogrāfs Klāss Vāvere.

Patsijas Klainas muzejs. Našvila, ASV, 11.2018.

Patsijas Klainas muzejs. Našvila, ASV, 11.2018.

Fotogrāfs Klāss Vāvere.

Atspoguļojums kino

1985. gadā tika pirmizrādīta dziedātājas dzīvesstāstam un karjerai veltīta spēlfilma “Skaistie sapņi” (Sweet Dreams, režisors Karels Raiss, Karel Reisz), kurā galveno lomu tēlo Džesika Lenga (Jessica Lange). Savukārt 2019. gadā uzņemtā televīzijas drāma “Patsija & Loreta” (Patsy & Loretta, režisore Kellija Kurī, Callie Khouri) stāsta par P. Klainas un L. Linnas draudzību. Abu attiecības aplūkotas arī L. Linnai veltītā spēlfilmā “Ogļrača meita” (Coal Miner’s Daughter, režisors Maikls Epteds, Michael Apted, 1980).

Par P. Klainu uzņemtas arī dokumentālās filmas, t. sk. režisora Marka Hola (Mark Hall) “Īstā Patsija Klaina” (The Real Patsy Cline, 1989) un “Atceroties Patsiju” (Remembering Patsy, 1994).

Ievērojamākās Patsijas Klainas repertuāra dziesmas

Back in Baby’s Arms; Crazy; I Fall to Pieces; You’re Stronger Than Me; She’s Got You; So Wrong; Strange; Sweet Dreams (Of You); The Wayward Wind; Three Cigarettes in an Ashtray; Walkin’ After Midnight; Why Can’t He Be You.

Nozīmīgākie albumi

Patsy Cline (Decca, 1957); Showcase (1961, Decca); Sentimentally Yours (Decca, 1962); A Portrait of Patsy Cline (Decca, 1964); That’s How a Heartache Begins (Decca, 1964); Live at the Opry* (MCA, 1988); Live at the Cimarron Ballroom* (MCA Nashville, 1997).

* koncertieraksti

Multivide

Patsija Klaina. ASV, ap 1957. gadu.

Patsija Klaina. ASV, ap 1957. gadu.

Avots: Michael Ochs Archives/Getty Images, 73908801.

Patsijas Klainas goda plāksne Kantrīmūzikas slavas zālē. Našvila, ASV, 11.2018.

Patsijas Klainas goda plāksne Kantrīmūzikas slavas zālē. Našvila, ASV, 11.2018.

Fotogrāfs Klāss Vāvere.

Patsijas Klainas muzejs. Našvila, ASV, 11.2018.

Patsijas Klainas muzejs. Našvila, ASV, 11.2018.

Fotogrāfs Klāss Vāvere.

Patsija Klaina. ASV, ap 1957. gadu.

Avots: Michael Ochs Archives/Getty Images, 73908801.

Izmantošanas tiesības
Skatīt oriģinālu

Saistītie šķirkļi

  • kantrīmūzika
  • Villijs Nelsons

Autora ieteiktie papildu resursi

Tīmekļa vietnes

  • Patsijas Klainas muzeja tīmekļa vietne
  • Verthaimere, L., NPR, Petsijas Klainas ‘Crazy’ izmainīja kantrīmūziku, Wertheimer, L., Patsy Cline’s ‘Crazy’ Changed the Sound of Country Music, 04.09.2000.
  • Taste of Country, Patsijas Klainas 10 labākās dziesmas, 10 Best Patsy Cline Songs, 08.09.2018.
  • Kvaina, K., Grand Ole Opry, 10 ievērojamas sievietes Opry vēsturē, Quine, K., 10 Times Women of the Opry Made History, 10.03.2020.

Ieteicamā literatūra

  • Bego, M., I Fall to Pieces: The Music and the Life of Patsy Cline, Adams Media Corp., 1995.
  • Neal, J.R., Country Music: A Cultural and Stylistic History, Oxford University Press, 2018.
  • Lynn., L., Me & Patsy Kickin’ Up Dust: My Friendship with Patsy Cline, Grand Central Publishing, 2021.
  • Malone, B.C. and J.R. Neal, Country Music, U.S.A., 3rd edn., University of Texas Press, 2010.
  • Nassour, E., Honky Tonk Angel: The Intimate Story of Patsy Cline, Chicago Review Press, 2008.
  • Jones, M., Patsy: The Life and Times of Patsy Cline, Da Capo Press, 1999.

Klāss Vāvere "Patsija Klaina". Nacionālā enciklopēdija. (skatīts 04.10.2023)

Kopīgot


Kopīgot sociālajos tīklos


URL

Šobrīd enciklopēdijā ir 4071 šķirklis,
un darbs turpinās.
  • Par enciklopēdiju
  • Padome
  • Nozaru redakcijas kolēģija
  • Ilustrāciju redakcijas kolēģija
  • Redakcija
  • Sadarbības partneri
  • Atbalstītāji
  • Sazināties ar redakciju

© Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2023. © Tilde, izstrāde, 2023. © Orians Anvari, dizains, 2023. Autortiesības, datu aizsardzība un izmantošana