AizvērtIzvēlne
Sākums
Atjaunots 2023. gada 12. jūlijā
Laima Kostrica

faleristika

(angļu phaleristics, faleristics, vācu Phaleristik, Faleristik, Ordenskunde, franču faléristique, krievu фалеристика)
vēstures zinātnes palīgnozare, kas pēta ordeņu, medaļu, goda zīmju, nozīmju, žetonu vēsturi, izzinot tās avotus

Saistītie šķirkļi

  • faleristika Latvijā
  • heraldika
  • numismātika

Satura rādītājs

  • 1.
    Kopsavilkums
  • 2.
    Jēdziena etimoloģija
  • 3.
    Funkcijas, praktiskā un teorētiskā nozīme
  • 4.
    Saistība ar citām nozarēm
  • 5.
    Klasifikācija un galvenie elementi
  • 6.
    Īsa vēsture
  • 7.
    Kolekcijas un interneta resursi
  • Saistītie šķirkļi
  • Tīmekļa vietnes
  • Ieteicamā literatūra
  • Kopīgot
  • Izveidot atsauci
  • Drukāt

Satura rādītājs

  • 1.
    Kopsavilkums
  • 2.
    Jēdziena etimoloģija
  • 3.
    Funkcijas, praktiskā un teorētiskā nozīme
  • 4.
    Saistība ar citām nozarēm
  • 5.
    Klasifikācija un galvenie elementi
  • 6.
    Īsa vēsture
  • 7.
    Kolekcijas un interneta resursi

Plašākā nozīmē faleristika ir arī ordeņu, medaļu, goda zīmju, kā arī nozīmju kolekcionēšana, kas īpašu uzplaukumu daudzās valstīs sasniedza 20. gs. pirmajā pusē. Kolekcionēšana tiek veikta, grupējot priekšmetus pēc noteiktām pazīmēm, piemēram, krājot noteiktu valstu, vēsturisku periodu, dažādu organizāciju vai konkrētu notikumu priekšmetus. Plašāka faleristikas kompleksa pētīšana balstās uz vairākiem nosacījumiem: 1) jābūt pašam faleristikas priekšmetam, 2) rakstītiem avotiem (publicētiem vai nepublicētiem), 3) audio ierakstiem, 4) vizuāliem avotiem – mākslas vai grafikas darbiem, kino, fono, foto dokumentiem, kas saistīti ar apbalvošanu un apbalvojuma saņēmēju. Svarīgi ir arī dokumenti par apbalvojuma izveidi, piešķiršanu, diplomi, apliecības, protokoli, tāpat arī dokumenti, kas saistīti ar speciālajām ordeņu piešķiršanas institūcijām (ordeņa dome, kapituls).

Jēdziena etimoloģija

Nosaukums radies no vārda “falera” (latīņu falerae, phalerae), kuram ir vairākas nozīmes: 1) metāliski rotājumi, karavīru atšķirības zīmes (equites donati phaleris), 2) metāliski rotājumi uz ziloņu un zirgu krūtīm un pierēm (equus phaleris insignis), 3) sieviešu rotas, kuras nēsā uz krūtīm (matrona ornata phaleris). Visās šajās nozīmēs vārds “falera” sastopams antīkajā literatūrā, kas ļauj izsekot termina transformācijai – no metālisku rotu nosaukuma līdz apbalvojuma un atšķirības zīmēm.

Funkcijas, praktiskā un teorētiskā nozīme

Faleristikas galvenā funkcija ir priekšmeta noteikšana, sistematizēšana un pētīšana. To veic pēc šādām pazīmēm: apstiprināšanas dokuments, vieta, laiks, tehnoloģija, statuss, ziņas par piederību. Apbalvojuma kompleksa pētīšana palīdz svarīgu notikumu un faktu (piemēram, karu un kauju) izpratnē un izzināšanā, veicina zināšanu paplašināšanu par dažādiem sabiedrības dzīves notikumiem. Faleristika ir svarīgs avots politiskās vēstures pētīšanā. Faleristikas kompleksai izpētei nepieciešams izmantot dažādas zinātnes nozares.

Saistība ar citām nozarēm

Faleristika kā vēstures palīgnozare balstās uz apbalvojuma kompleksa izpēti vēstures avotos, tā ir saistīta ar avotu mācību, filozofiju, socioloģiju un citām zinātnēm. Tā saistās arī ar tehnikas attīstības vēsturi un mākslas vēsturi, jo daudzi faleristikas priekšmeti ir dekoratīvi lietišķās mākslas izstrādājumi. Visciešāk faleristika ir saistīta ar tādām vēstures palīgnozarēm kā numismātika, heraldika (uz ordeņiem bieži sastopami valstu ģerboņi), veksikololoģija (apbalvojumi bieži nēsājami lentēs, kas darinātas valsts karoga krāsā) un emblemātika (pieņemtu simbolu izmantošana apbalvojumiem un nozīmēm).

Klasifikācija un galvenie elementi

Faleristikas priekšmetus var iedalīt divās lielākās grupās. Pirmajā grupā ietilpst apbalvojumi: ordeņi, apbalvojuma medaļas, goda zīmes. Tie parasti ir augstas kvalitātes juvelierizstrādājumi, kas var būt papildināti ar dārgakmeņiem, pusdārgakmeņiem, stiklu, tie galvenokārt gatavoti no zelta, sudraba, apsudrabotas vai apzeltītas bronzas, izmantojot karsto vai auksto emaljēšanas metodi. Mūsdienās dārgmetālus aizstāj ar dažādu metālu sakausējumiem – jaunsudrabu, tompaku un citiem. Dārgmetālus atpazīt palīdz metāla raudzes zīmes, kas mēdz būt novietotas reversā, iestrādātas rotājuma elementos, uz cilpiņām, kas savieno faleristikas priekšmetu ar lenti. Faleristikas priekšmetu izgatavotāju (meistaru vai darbnīcu un fabriku) zīmes atrodas reversā, retāk aversā labajā pusē pie lejas malas vai arī paslēptas zem emaljas (daļai Krievijas Impērijas ordeņu).

Ordeņi ir katras valsts augstākais apbalvojums, ko piešķir par nopelniem militārajā vai civilajā jomā. Goda zīmes un medaļas – priekšmeti, kas tāpat kā ordeņi domāti militāru vai civilu nopelnu atzīmēšanai, bet statusā zemāki par ordeni; mēdz būt apaļi, ovāli, vairoga vai daudzstūru formas, nēsājamas lentē kaklā vai dažādos tās salocījumos pie krūtīm, tās var pasniegt komplektos. Populāras ir sabiedrisko organizāciju apbalvojuma medaļas un goda zīmes, tās ir civilo nopelnu atzīmēšanas līdzeklis, kuras joprojām dibina un pasniedz gan valsts iestādes, nozaru ministrijas, gan nevalstiskās organizācijas un biedrības. Daudzi sabiedrisko organizāciju apbalvojumi ir reti vai pat ļoti reti.

Otrajā grupā ietilpst amata un dienesta zīmes, nozīmes, žetoni. Tiem parasti ir augsta vai vidēji augsta izgatavošanas kvalitāte, tie gatavoti no materiāla, kas nav dārgmetāls. Ņemot vērā nozīmju lielo daudzveidību un skaitu, tās ir ļoti populārs kolekcionēšanas objekts. Daudzās valstīs faleristikas priekšmetu skaitā ietilpst arī formas tērpu kokardes un atšķirības zīmes.

Amata zīme kā priekšmets parasti ir medaļa vai nozīme, kas apliecina kādas personas pilnvarojumu atrasties noteiktā amatā. Tās var būt greznākas, “ceremoniālākas” – apaļas, ovālas, daudzstūra vai vairoga formas medaļas, ko nēsā greznā ķēdē vai lentē. Ja tās paredzētas lietošanai ikdienā, tās mēdz būt dažādas formas: piespraužamas vai ar skrūvi piestiprināmas nozīmes veidā. Kopējā pazīme – informācija uz tām uzrakstu vai attēlu veidā liecina par noteiktu amata pienākumu pildīšanu.

Izdienas zīmes piešķir par noteiktu nostrādātu vai nodienētu laiku civilās vai militārās iestādēs un organizācijās. Tās var būt gan nozīmes, gan medaļas. Kopējā pazīme – atzinība par noteiktu nostrādātu gadu skaitu parādās uz priekšmeta kā gadu skaita apzīmējums ar romiešu vai arābu cipariem.

Nozīmes ir visplašākā faleristikas avotu grupa, tās gatavo no metāla vai polimēru materiāliem, tām var būt piederības, piemiņas vai apbalvojuma funkcija.

Piederību apliecinošas nozīmes raksturīgas sporta un cita rakstura biedrībām, darba kolektīviem (firmām, iestādēm), mācību iestādēm. Tās var būt numurētas. Mācību iestāžu beigšanas nozīmes tradicionāli dēvē par žetoniem.

Piemiņas funkcija ir galvenā tām nozīmēm, ko izgatavo un izplata noteiktu notikumu vai personu atcerei, kā arī iegādājas par atmiņu kādas vietas apmeklējumam. Apbalvojuma funkciju nozīme iegūst, ja to piešķir kā noteiktu sasniegumu apliecinājumu vai pateicību par ilggadēju darbu vai kalpošanu kādā nozarē. Tās bieži vien ir numurētas un tiek pasniegtas kopā ar dokumentiem.

Ar vārdu “žetons” sākotnēji apzīmēja metāla diskus, kas tika lietoti summu atzīmēšanai, skaitot ar rēķināšanas galdiņa (abaka) palīdzību Eiropā laikā no 13. līdz pat 18. gs. Skaitīšanas žetoni līdzinās monētām, parasti ir nelieli, divpusēji, ar leģendu, gatavoti no materiāla, kas nav dārgmetāls. Ir arī valdnieku kronēšanas, laulību, bērnu dzimšanas, militāru uzvaru vai bēru gadījumos gatavoti žetoni, ko dalīja pūlim un gatavoja lielos daudzumos. Mūsdienās tie ir telefona, naudas aizstājēju, dzīvnieku atpazīšanas zīmju un citādi sadzīviski žetoni.

Īsa vēsture

Termins “faleristka” pirmo reizi lietots 1937. gadā Čehoslovākijā. To ieviesa kolekcionārs un pētnieks Oldržihs Pilcs (Oldřich Pilc), bet drīz pēc tam sekojošā Čehoslovākijas okupācija un Otrais pasaules karš nedeva iespēju šim terminam nostiprināties zinātniskajā terminoloģijā. Tālāka termina pielietošana jau saistās ar pēckara gadu publikācijām izdevumā Ordenskunde, kuru Rietumberlīnē izdeva Ordeņu pētniecības institūts Kurta Gerharda Klītmana (Kurt Gerhard Klietmann) vadībā, ar franču žurnālu Journal Européen du Collectionneur des Ordes et des Décorations. 20. gs. 60.–70. gados termina nostiprināšanā daudz paveicis Žižkovas Armijas muzeja (Armádní muzeum Žižkov) Prāgā zinātniskais līdzstrādnieks Zbišeks Svoboda (Zbišek Svoboda), Plzeņas Faleristikas studijas vadītājs Mihals Zdeneks (Michal Zdeněk), īpaši izceļams apbalvojumu pētnieks Vāclavs Mēržička (Václav Měřička), kurš 1976. gadā izdotajā monogrāfijā “Faleristik” definēja jautājumu loku, ar kuriem nodarbojas faleristika kā zinātniska disciplīna, kā arī norādīja uz tās saistību ar citām vēstures palīgdisciplīnām un sniedza apbalvojumu klasifikācijas izklāstu. 20. gs. 70. gados faleristika atdalījās no numismātikas un nostiprinājās kā patstāvīga vēstures palīgdisciplīna.

Vienlaikus plašu izplatību ieguva arī šī vārda otrā, šaurākā nozīme – nozīmju kolekcionēšana.

Kolekcijas un interneta resursi

Faleristikas priekšmetu vākšana bijusi populāra visos laikos. Senākās un lielākās faleristikas kolekcijas ir veidojušās numismātikas kabinetu ietvaros un glabājas lielākajos nacionālajos muzejos. Daudzām no tām par pamatu kalpo bagātas privātkolekcijas. Lielākās kolekcijas glabājas Drēzdenes Valsts Mākslas muzeja (Staatliche Kunstsammlungen Dresden) Numismātikas kabinetā, Britu muzejā (The British Museum) Londonā, Bodes muzejā (Bode Museum) Berlīnē, Impērijas dārgumu glabātuvē Topkapi pilī (Topkapı Sarayı) Stambulā, Valsts Ermitāžā (Государственный Эрмитаж) Sanktpēterburgā un citur. Vēl bez muzeju kolekcijām pastāv arī ļoti labas privātkolekcijas.

Līdz ar digitālo tehnoloģiju attīstību ir vienkāršojies faleristikas priekšmetu atributēšanas process. Pastāv dažādi tematiskie forumi, muzeju veidotās virtuālas programmas, e-veikali un izsoles, tiek izdoti dažādi apbalvojumiem veltīti katalogi, kuros ir atrodami attēli un apraksti par katru apbalvojumu. Tā kā faleristikas priekšmeti bieži ir mākslas paraugi un augstvērtīgi juvelierizstrādājumi, tad tie kļūst par investīciju objektiem, un saistībā ar šo faktu attīstās viltojumu un kopiju izgatavošanas apjomi.

Saistītie šķirkļi

  • faleristika Latvijā
  • heraldika
  • numismātika

Autora ieteiktie papildu resursi

Tīmekļa vietnes

  • Austrijas Reliģisko ordeņu biedrība (Österreichische Gesellschaft für Ordenskunde)
  • Izsoļu nams Tietjen+Co (Auktionshaus Tietjen+Co)
  • "Künker" Monētu izsoles un zelta tirdzniecība (Künker Münzauktionen und Goldhandel)
  • Medaļas PSRS (Медали СССР)
  • “Monētas un medaļas”, tirdzniecība ar numismātikas, faleristikas, bonistikas un medaļu mākslas priekšmetiem (Монеты и Медали)
  • Numismātikas izsoļu nams “Lanz” Minhenē (Numismatik Lanz München)
  • Ordeņi un medaļas Krievijā (Ордена и медали России)

Ieteicamā literatūra

  • Duckers, P., British military medals. A guide for the collector and family historian, Barnsley, South Yorkshire, Pen & Sword Family History, 2013.
  • Duckers, P., European orders an decorations to 1945, Botley, Oxford, UK, Shire Publications, 2008.
  • Eihe, M., Faleristika iesācējiem, Rīga, Avots, 1989.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Grīnberga, L. un Ozoliņa, A. Ceļvedis ordeņu vēsturē, Rīga, Zvaigzne ABC, 1999.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Henning, E. und Herfurth, D., Orden und Ehrenzeichen: Handbuch der Phaleristik, Böhlau-Verlag GmbH, 2010.
  • Klietmann, K. G., Phaleristik, Berlin, Verlag Die Ordenssammlung, 1975.
  • Merička, V., Faleristik, Praga, Artia, 1976.
  • Nimmergut, J., Orden Europas Sammlerträume, Regenstauf, Battenberg 2007.
  • Purves, A. A., Collecting medals and decorations, Polstead, J. B. Hayward & Son, 1983.
  • Scharfenberg, G. und Thiede, G., Lexikon der Ordenskunde, Regensstauf, Battenberg 2010.
  • Vernon, S. B., The medal collectors companion. Collecting and identifying orders, medals and decorations, Temecula, CA, S. B. Vernon, 1995.
  • Бурков, В., Фалеристика, Москва, Рос. гос. гуманитар. ун-т, 2000.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Всеволодов, И. В., Беседа о фалеристике. Из истории наградных систем, Москва, Наука, 1990.
  • Kaрпов, С., П., Наградная система мира. Фалеристика, Москва, АГАМАК-медиа, 2014.

Laima Kostrica "Faleristika". Nacionālā enciklopēdija. (skatīts 30.11.2023)

Kopīgot


Kopīgot sociālajos tīklos


URL

Šobrīd enciklopēdijā ir 4169 šķirkļi,
un darbs turpinās.
  • Par enciklopēdiju
  • Padome
  • Nozaru redakcijas kolēģija
  • Ilustrāciju redakcijas kolēģija
  • Redakcija
  • Sadarbības partneri
  • Atbalstītāji
  • Sazināties ar redakciju

© Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2023. © Tilde, izstrāde, 2023. © Orians Anvari, dizains, 2023. Autortiesības, datu aizsardzība un izmantošana