AizvērtIzvēlne
Sākums
Atjaunots 2023. gada 17. augustā
Raimonds Cerūzis

Egons Krencs

(Egon Rudi Ernst Krenz, 19.03.1937. Kolbergā, Pomerānijā, Vācu Impērijā, Trešajā reihā, tagad Kolobžega, Polija)
Vācijas Demokrātiskās Republikas (VDR) vadītājs – Valsts padomes priekšsēdētājs (24.10.1989.–06.12.1989.) un austrumvācu komunistu līderis – Vācijas Sociālistiskās vienības partijas (Sozialistische Einheitspartei Deutschlands, SED) ģenerālsekretārs (18.10.1989.–06.12.1989.)

Saistītie šķirkļi

  • Ērihs Honekers
  • Vācijas Demokrātiskā Republika

Satura rādītājs

  • 1.
    Izcelšanās, izglītība un ģimene
  • 2.
    Profesionālā, sabiedriskā un politiskā darbība
  • 3.
    Uzskati un to raksturojums
  • Saistītie šķirkļi
  • Tīmekļa vietnes
  • Ieteicamā literatūra
  • Kopīgot
  • Izveidot atsauci
  • Drukāt

Satura rādītājs

  • 1.
    Izcelšanās, izglītība un ģimene
  • 2.
    Profesionālā, sabiedriskā un politiskā darbība
  • 3.
    Uzskati un to raksturojums
Izcelšanās, izglītība un ģimene

E. Krencs ir dzimis drēbnieka ģimenē Kolbergā, ostas pilsētā pie Baltijas jūras. Dzimtajā Kolbergā 1943. gadā sācis pirmās skolas gaitas. Līdzīgi kā to masveidīgi darīja citi frontes apdraudēto teritoriju iedzīvotāji, 1944. gadā māte kopā ar E. Krencu un viņa māsu bēga no tuvojošās Sarkanās armijas pa Baltijas jūras krastu uz rietumiem. E. Krenca tēvs bija iesaukts karā un krita kaujas laukā. 

Māte ar abiem bērniem apmetās vēlākajā Padomju Sociālistisko Republiku Savienības (PSRS) okupācijas zonā esošajā Damgartenē (mūsdienās Ribnica-Damgartene), kur E. Krencs 1953. gadā beidza skolu. Pēc skolas sāka apgūt atslēdznieka arodu un aizrāvās ar komunisma propagandu. 1953.–1957. gadā mācījās īpašā arodskolā (Institut für Lehrerbildung) Rīgenes salas Putbusā, kur sagatavoja komunistiskās jaunatnes organizācijas (pionieru) vadītājus. Tūlīt pēc arodskolas beigšanas tika iesaukts militārajā dienestā uz diviem gadiem. 1964.–1967. gadā mācījies Padomju Savienības Komunistiskās partijas (PSKP) Centrālās komitejas Augstākajā partijas skolā (Высшая партийная школа при ЦК КПСС) Maskavā. 

1961. gadā laulājies ar pedagoģi un augstskolas pasniedzēju Ēriku Brušu (Erika Brusch), ar kuru iepazinās arodskolas mācību laikā. Abu laulība bija stabila, un 20. gs. 70. gados piedzima dēli Karstens (Carsten Krenz) un Torstens (Thorsten Krenz), kuri publiskās aktivitātēs neiesaistās.

Profesionālā, sabiedriskā un politiskā darbība

Pēc skolas beigšanas E. Krencs īsu laiku strādājis Rostokā mašīnfabrikā, sācis interesēties par profesionālu politisko darbu, iestājies jauniešu komunistiskajā organizācijā “Brīvā vācu jaunatne” (Freie Deutsche Jugend). Šajā VDR totalitārā režīma organizācijā turpināja savu profesionālo karjeru. 1967.–1974. gadā bija tās Centrālās padomes sekretārs, vienlaikus 1971.–1974. gadā vadīja vācu komunista Ernsta Tēlmana (Ernst Johannes Fritz Thälmann) vārdā nosaukto pionieru organizāciju. E. Krenca atbildībā bija jautājumi, kas attiecās uz propagandu mācību iestādēs. Tam VDR pievērsa lielu uzmanību. 1974.–1983. gadā viņš kļuva par organizācijas “Brīvā vācu jaunatne” vadītāju. 

Līdztekus komunisma propagandas darbam jaunatnes organizācijā 1955. gadā iestājies SED. 1971.–1990. gadā bija komunistu kontrolētā VDR parlamenta – Tautas kameras (Volkskammer) – deputāts, 1971.–1981. gadā – tās prezidija loceklis. Kopš 1973. gada E. Krencs bija režīma nozīmīgākās varas institūcijas – SED Centrālkomitejas – biedrs. E. Krenca pārziņā dažādos laikos atradās valsts drošības jautājumi, jaunatnes un sporta lietas. 1984. gadā E. Krencs kļuva par Valsts padomes priekšsēdētāja (tolaik valsts vadītāja amata nosaukums) vietnieku. Tādējādi E. Krencs ieņēma otru nozīmīgāko politisko posteni valstī aiz Ēriha Honekera (Erich Ernst Paul Honecker). 

PSRS satelītvalstu demokratizācijas spiediena un pirmo plašāko pašmāju antikomunistisko demonstrāciju rezultātā E. Krencs 18.10.1989. izveidoja komunistu partijas domubiedru grupu, kas panāca ilggadējā VDR līdera Ē. Honekera atstādināšanu no SED ģenerālsekretāra amata un 24.10.1989. – Ē. Honekera atstādināšanu no Valsts padomes priekšsēdētāja amata. Abus amatus pārņēma E. Krencs. 

1989. gada decembra sākumā plašo sabiedrības un arī partijas iekšējo protestu iespaidā E. Krencs zaudēja visus ieņemtos amatus partijā un valstī. Par SED jauno līderi 08.12.1989. ievēlēja Gregoru Gīzi (Gregor Florian Gysi); viņa vadībā liela daļa austrumvācu vadošo komunistu sāka totalitārisma perioda partijas SED pielāgošanu jaunajam daudzpartiju demokrātijas laikmetam, kas noslēdzās 04.02.1990. Uz SED kadru bāzes nodibināja Demokrātiskā sociālisma partiju (Partei des Demokratischen Sozialismus). 21.01.1990. no pārveides procesā esošās SED E. Krencu izslēdza un viņš nolika savu Tautas kameras mandātu. Pēc politiskās karjeras noslēguma E. Krencs kļuva par bezdarbnieku, pievērsās publicistikai, īslaicīgi strādāja algotu darbu privātā protēžu izgatavošanas uzņēmumā. 

Drīz pēc Vācijas atkalapvienošanās pret E. Krencu uzsāka izmeklēšanu par noziegumiem, ko viņš bija izdarījis komunistiskā režīma laikā. Kopš 1991. gada viņu vairākas reizes aizturēja un noteica izbraukšanas aizliegumu. 1995. gadā sākās tiesas prāva pret SED vadību par pavēļu došanu nogalināt cilvēkus, kas mēģinājuši šķērsot Berlīnes mūri. 08.1997. stājās spēkā notiesājošs spriedums, kas E. Krencam paredzēja 6,5 gadu ieslodzījumu. Cietumsodu E. Krencs izcieta Berlīnes cietumos. Ieslodzījuma laikā vairākas reizes sūdzējies par cilvēktiesību pārkāpumu pret sevi, pieprasījis atbrīvošanu, tostarp 2001. gadā vērsies arī Eiropas Cilvēktiesību tiesā, bet saņēmis atteikumu. 

Sodu izcieta viegla režīma veidā. Dienas laikā strādāja par tulku – tulkoja krievu tekstus vācu valodā Berlīnes Tēgeles lidostā, vakaros atgriezās cietumā. 2003. gadā viņu priekšlaicīgi atbrīvoja no ieslodzījuma, un E. Krencs atgriezās savā dzīvesvietā Baltijas jūras piekrastes Dīrhāgenes ciemā pie sievas Ērikas, kura nomira 2017. gadā. Sievas nāvi E. Krencs smagi pārdzīvoja, jo abi laulātie dzīves gaitā vienmēr bija cieši kopā. 

Kopš 1990. gada E. Krencs sarakstījis vairākus biogrāfiskus un politiskas ievirzes darbus, kas atspoguļo viņa personīgos uzskatus par komunismu, vācu jautājuma attīstību pēc Otrā pasaules kara, vācu apvienošanos, Berlīnes mūra krišanu, pret viņu vērstajām apsūdzībām un citām tēmām. E. Krenca darbus, tostarp 2022. gadā klajā laisto pēdējo autobiogrāfisko grāmatu “Došanās ceļā un kāpums” (Aufbruch und Aufstieg), kopš 1999. gada publicējusi Berlīnes izdevniecība Edition Ost, kuras apgādā publicēti komunistu režīma bijušo pārstāvju darbi, arī ilgstoši valdījušā Ē. Honekera atmiņas. Izdevniecība pazīstama kā VDR režīma nekritiska apoloģēte.

Kopš atbrīvošanas no ieslodzījuma E. Krencs vairākkārt uzstājies publiskos pasākumos, sniedzis intervijas, kurās nav slēpis uzticību komunisma idejām, tomēr vairs nekad nav iesaistījies lielākās politiskās iniciatīvās.

2022. gadā dzīvo Dīrhāgenē, Vācijā. 

Uzskati un to raksturojums

E. Krenca personība un profesionālā karjera ir tipisks piemērs Aukstā kara laika sociālistiskās valstu nometnes komunistiskā režīma kadru karjerai. Atšķirībā no austrumvācu komunistu partijas bijušo biedru absolūtā vairākuma, E. Krencs nemainīja komunista pārliecību, neatzina VDR totalitārā režīma veiktos noziegumus un savu vainu to īstenošanā. Viņš uzskata, ka politiskie spēki, kas uzvarēja 1990. gadā, viņu vajājuši politiskās atriebības dēļ. 

E. Krencs tekoši pārvalda krievu valodu un ir Krievijas un krievu kultūras atbalstītājs – izteikts rusofils. Viņš ir slavējis Krievijas Federācijas prezidentu Vladimiru Putinu (Владимир Владимирович Путин) par tā spēju būt stingram valsts vadonim pretēji tādiem krievu līderiem kā Mihails Gorbačovs (Михаил Сергеевич Горбачёв) un Boriss Jeļcins (Борис Николаевич Ельцин), kuri abi esot bijuši vāji un pametuši VDR likteņa varā. E. Krencs uzskata, ka Aukstais karš nekad nav beidzies, bet joprojām turpinās – tikai ar citām metodēm. Rietumvalstu politikai, viņaprāt, piemīt kaitīga vēlme pasaules procesus skatīt caur eirocentrisku prizmu. E. Krencam simpātiska šķiet Ķīnas politiskā attīstība, kurā komunisms esot apvienots ar veiksmīgu saimniecisko modeli. Viņš nav atbalstījis kādreizējo VDR arsenāla ieroču nodošanu Ukrainas rīcībā 2022. gadā, uzskatot, ka šāda rīcība ir pretrunā vācu miera ideālam.

Saistītie šķirkļi

  • Ērihs Honekers
  • Vācijas Demokrātiskā Republika

Autora ieteiktie papildu resursi

Tīmekļa vietnes

  • 'Egons Krencs: viņš turpina sapņot savu sociālistisko sapni' (Egon Krenz: Er träumt weiter seinen sozialistischen Traum), Vācu sabiedriskā raidītāja MDR veidots biogrāfiskais materiāls, 21.07.2022.
  • Krenz, E., Aufbruch und Aufstieg. Erinnerungen, Eulenspiegel Verlagsgruppe Buchverlage GmbH (Izdevniecība “Edition Ost”)
  • 'Krenz, Egon', Die Bundesstiftung zur Aufarbeitung der SED-Diktatur (Federālais fonds Vācijas Sociālistiskās vienības partijas vēsturiskā mantojuma izpētei)

Ieteicamā literatūra

  • Fulbrook, M., The People's State: East German Society from Hitler to Honecker, New Haven, Yale University Press, 2005.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Kowalczuk, l.-S., Endspiel. Die Revolution von 1989 in der DDR, München, C. H. Beck Verlag, 2009.
  • Krenz, E., Aufbruch und Auftieg. Erinnerungen, Berlin, Verlag Edition Ost, 2022.
  • Krenz, E., Gefängnis-Notizen, Berlin, Verlag Edition Ost, 2009.
  • Krenz, E., Herbst ’89. Mit einem aktuellen Text, Berlin, Edition Ost, 2009.
  • Krenz, E., Wenn Mauern fallen. Die friedliche Revolution. Vorgeschichte – Ablauf – Auswirkungen. Unter Mitarbeit von Hartmut König und Gunter Rettner, Wien, Paul Neff Verlag, 1990.
  • Šulce, H., Vācijas vēsture, Rīga, Jumava, 2012.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Weber, H., Die DDR 1945–1990, München, De Gruyter Oldenbourg, 2012.

Raimonds Cerūzis "Egons Krencs". Nacionālā enciklopēdija. (skatīts 23.09.2023)

Kopīgot


Kopīgot sociālajos tīklos


URL

Šobrīd enciklopēdijā ir 4033 šķirkļi,
un darbs turpinās.
  • Par enciklopēdiju
  • Padome
  • Nozaru redakcijas kolēģija
  • Ilustrāciju redakcijas kolēģija
  • Redakcija
  • Sadarbības partneri
  • Atbalstītāji
  • Sazināties ar redakciju

© Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2023. © Tilde, izstrāde, 2023. © Orians Anvari, dizains, 2023. Autortiesības, datu aizsardzība un izmantošana