Hronoloģija Naktī uz 13. janvāri, pēc vairāku militāru un civilu objektu bruņotas ieņemšanas Lietuvā, Padomju armija ar smagās militārās tehnikas iesaisti uzbruka civiliedzīvotājiem, kas bija sapulcējušies Viļņas televīzijas torņa aizstāvībai. Uzbrukumā Viļņas televīzijas tornim gāja bojā (nošauti un tanku sabraukti) 14 tā aizstāvji, vairāk nekā 100 tika ievainoti. Plkst. 4.45 no rīta LTF priekšsēdētājs un LR AP priekšsēdētāja vietnieks Dainis Īvāns uzrunāja tautu Latvijas Radio, informējot par notikušo Viļņā un aicinot pulcēties Doma laukumā AP aizstāvībai. No rīta Latvijas Radio atkārtoja LTF paziņojumu, kas nosacīja, pie kuriem objektiem kura novada ļaudīm jāpaliek pēc manifestācijas. Plkst. 6.00 Doma laukumā sāka ierasties cilvēki. Plkst. 14.00 11. novembra krastmalā notika iepriekš LTF izziņotā manifestācija, kurā piedalījās ap 500 000 cilvēku. Jau no rīta Rīgā sāka ierasties smagā lauksaimniecības tehnika un sāka celt barikādes. Nav identificējams konkrēts barikāžu celšanas idejas autors – dažādos formātos un sastāvos par Vecrīgas bloķēšanu, izmantojot kā demonstrācijas, tā arī fiziskus šķēršļus, tika runāts jau, gatavojot reakcijas plānus, vismaz kopš 1990. gada novembra. Barikāžu veidošanu vadīja LTF, tomēr to organizēšanā aktīvi līdzdarbojās arī AP Aizsardzības un iekšlietu komisija un Ministru padome. AP priekšsēdētāja vietnieks Dainis Īvāns un LTF priekšsēdētājs Romualds Ražuks aicināja sargāt stratēģiski svarīgos objektus, AP aizsardzības štābu vadīja Andrejs Krastiņš un viņa vietnieki Odisejs Kostanda un Tālavs Jundzis. LR lauksaimniecības ministrs Dainis Ģēģeris kopā ar autotransporta un šoseju ministru Jāni Janovski un arhitektūras un celtniecības ministru Aivaru Prūsi deva rīkojumus organizēt smago lauksaimniecības un celtniecības tehniku un kravas automašīnas barikāžu veidošanai. Nozīmīgu lomu barikāžu veidošanā ieņēma arī īpašo brīvprātīgo vienību sargi un Latviešu strēlnieku savienības biedri (atvaļinātie karavīri) un pieredzējušie virsnieki: Voldemārs Jaronis, Auseklis Pļaviņš, Andris Bunka, Jānis Baškers, Latvijas Nacionālās neatkarības kustības (LNNK) pārstāvji Mirdza Vītola un Voldemārs Markuss, LTF reģionālie koordinatori Ilze Cīrule, Roberts Milergs, Juris Strīpnieks un daudzi citi.

Smagā lauksaimniecības tehnika uz Vanšu tilta. Rīga, 14.01.1991.
Fotogrāfs Uldis Briedis.
No 13. līdz 27. janvārim Latvijas iedzīvotāji apsargāja AP un Ministru padomes ēkas, Latvijas Radio namu Vecrīgā, Latvijas Valsts radio un televīzijas centru Zaķusalā, Rīgas telefona un telegrāfa centrāles ēkas Rīgā, Rīgas tiltus, kā arī pastu un raidstaciju Kuldīgā, Ulbrokas radiotorni un vairākus objektus Liepājā – pilsētas domi, pastu, televīzijas torni un LTF mītni.
14. janvārī M. Gorbačovs paziņoja, ka, viņaprāt, PSRS armija Viļņā rīkojusies pareizi. OMON uzbruka Vecmīlgrāvja tilta (Vecmīlgrāvī atradās OMON bāze) sargiem, atklāja uguni pa barikāžu aizstāvju automašīnām un piekāva cilvēkus. Pie Brasas tilta OMON apmētāja automašīnas ar degmaisījuma pudelēm, vakarā notika vēl viens OMON uzbrukums Vecmīlgrāvī. Dienas laikā tika nodedzinātas 17 automašīnas.
Naktī uz 15. janvārī notika OMON uzbrukums Minskas Augstākās milicijas skolas Rīgas filiālei Zeļļu ielā, tika piekauti kursanti un nolaupīti ieroči. Rīgā Armijas sporta kluba (ASK) stadionā pulcējās Interfrontes veidotā Vislatvijas glābšanas komiteja, kas pasludināja varas pārņemšanu.
16. janvārī Vecmīlgrāvī pie tilta OMON uzbrukumā tika nošauts Satiksmes ministrijas šoferis Roberts Mūrnieks, divi cilvēki ievainoti (Andrejs Dreimanis, Andris Podnieks). Viens ievainotais bija OMON uzbrukumā pie Brasas tilta (Jānis Gudrais).
17. janvārī Rīgā ieradās PSRS AP deputātu delegācija Anatolija Deņisova (Анатолий Алексеевич Денисов) vadībā, kas, atgriežoties Maskavā, paziņoja, ka Latvija atbalstot tiešas PSRS prezidenta pārvaldes ieviešanu.
18. janvārī LR AP izveidoja vienotu Valsts pašaizsardzības komisiju.
19. janvāra naktī OMON aizturēja un piekāva piecus īpašo kārtības sargu vienības dalībniekus.
20. janvārī Maskavā notika 100 000 cilvēku liela manifestācija Baltijas aizstāvībai.
20. janvārī plkst. 21.07 notika OMON un neidentificētas kaujinieku grupas (historiogrāfijā pazīstama kā “trešais spēks”) uzbrukums Iekšlietu ministrijai, ko aizstāvēja astoņi milicijas Bauskas rajona milicijas pārvaldes darbiniekiem. Apšaudē gāja bojā Rīgas Kirova (tagad Centra) rajona iecirkņa inspektors leitnants Sergejs Konoņenko un Valdības apsardzes dienesta vada komandieris vecākais milicijas leitnants Vladimirs Gomanovičs, kā arī kinooperators Andris Slapiņš un skolnieks Edijs Riekstiņš, nāvīgi ievainots kinooperators Gvido Zvaigzne. Bija vairāki, tostarp smagi, ievainotie gan Iekšlietu ministriju sargājošo Bauskas rajona milicijas darbinieku (Jānis Jasevičs, Valerijs Markuns, Aļģis Simanavičus, Renārs Zaļais), gan Vecrīgas barikāžu aizstāvju rindās (Boriss Dmitrenko, Jānis Zelčs, Andrejs Senčenko, Aivis Petrovskis, Juris Mezaks, Dagnis Ozols); tika ievainoti arī ārzemju žurnālisti (Jānošs Todors, János Tódor; Hannu Veisenens, Hannu Väisänen; Vladimirs Brežņevs, Владимир Владимирович Брежнев). Vismaz viens kritušais bija arī uzbrucēju rindās.
22. janvārī pie AP ēkas barikādēs negadījumā gāja bojā Ilgvars Grieziņš.
24. janvārī tika izveidots Sabiedrības drošības departaments Jāņa Baškera vadībā, lai pārņemtu barikāžu aizstāvību.
25. janvārī Ministru padomes priekšsēdētājs Ivars Godmanis pieņēma lēmumu izbeigt cilvēku un tehnikas sūtīšanu stratēģisko objektu sargāšanai. 27. janvārī barikāžu apsardzība tika izbeigta. Īpašās kārtības sargu vienības turpināja Latvijas Valsts radio un televīzijas centra apsardzību Zaķusalā līdz pat 18. augustam. Dzelzsbetona barikādes pie AP ēkas demontēja tikai 1992. gada vasarā. Arī saspīlējums ar vardarbības uzliesmojumiem no PSRS varas struktūru puses nebeidzās līdz pat Augusta puča apspiešanai, tostarp arī vardarbīgi uzbrukumi LR muitas posteņiem un Iekšlietu ministrijas struktūrām. 19. augustā Rīgā Aspazijas un 13. janvāra ielu krustojumā pie Rīgas pilsētas Iekšlietu pārvaldes tika nošauts Jūrmalas Jaunrades nama mikroautobusa “Latvija” šoferis Raimonds Salmiņš. 19. augusta vakarā uz Salu tilta mikroautobuss “Latvija” ietriecās armijas bruņutransportierī, nākamajā dienā mikroautobusa šoferis apsardzes daļas vecākais leitnants Staņislavs Skroderis no gūtajām traumām mira. Izmeklējot PSRS varas iestāžu uzbrukumus 1991. gadā LR iestādēm un pilsoņiem, kopumā tika apzināti 318 cietušie, 9 cilvēki bija gājuši bojā.