Tiesības uz īpašumu pieder cilvēktiesību pirmajai paaudzei jeb pilsoniskajām un politiskajām tiesībām, kaut gan noteiktos aspektos tās saistītas arī ar cilvēktiesību otro paaudzi jeb ekonomiskajām un sociālajām tiesībām. Šīs tiesības piemīt gan fiziskām, gan juridiskām personām.
Atbilstoši cilvēktiesību teorijas un prakses atziņām ar jēdzienu “īpašums” saprotamas gan materiālas kustamas un nekustamas lietas, piemēram, ēkas, zeme, transportlīdzekļi, dažādi priekšmeti, gan arī nemateriāli labumi, kuriem ir ekonomiska vērtība, piemēram, darba alga, sociālie pabalsti un pensijas, komercsabiedrību kapitāla daļas, licences, patenti un intelektuālais īpašums. Nākotnes ienākumi uzskatāmi par īpašumu vienīgi tad, ja tie jau ir nopelnīti vai pastāv prasība, kuru var apmierināt. Nākotnes peļņa nav uzskatāma par īpašumu, ja vēl nav nopelnīta, un līdz ar to nepastāv prasība, kuru varētu apmierināt.
Jēdziena “īpašums” saturā ietilpst arī dažādas mantiski novērtējamas tiesības, piemēram, prasījuma tiesības, tiesības uz licences pamata nodarboties ar noteiktu komercdarbību vai arodu, īpašuma tiesības uz kustamām un nekustamām lietām, ķīlas tiesības, servitūtu tiesības, mantojuma tiesības, autortiesības, tiesības uz izgudrojumiem un preču zīmēm, tiesības, kas izriet no vērtspapīriem, tiesības uz pensijas un pabalsta izmaksu, nozvejas tiesības un medību tiesības.
Īpašums galvenokārt kalpo kādas konkrētas personas eksistences nodrošināšanai, dažādu labumu baudīšanai un personības pilnveidei, arī peļņas gūšanai. Tomēr īpašumam ir arī svarīga loma visas sabiedrības un valsts labklājības nodrošināšanā un tirgus ekonomikas pastāvēšanā.
Personai ir tiesības netraucēti baudīt savu īpašumu, kā arī tiesības gūt no tā iespējami lielāku ekonomisko labumu. Tiesību uz īpašumu negatīvais aspekts ietver valsts pienākumu atturēties no nepamatotas iejaukšanās šo personas tiesību netraucētā baudīšanā. Savukārt tiesību uz īpašumu pozitīvais aspekts paredz valsts pienākumu rīkoties, lai noteiktās situācijās aizsargātu personas privātīpašumu pret citu personu iejaukšanos, piemēram, pieņemt tādus likumus, kas nodrošinātu šo tiesību aizsardzību.