Konstruktīvisms starptautiskajās attiecībās radās 20. gs. 80. gadu beigās un 90. gadu sākumā kā daļa no t. s. ceturtās "lielās diskusijas" par starptautisko attiecību pētniecību. Konstruktīvisms sācies kā “disidentiska” kustība Amerikas Savienotajās Valstīs pret tradicionālajām starptautisko attiecību teorijām – reālismu un neoliberālo institucionālismu.
Kad 1989. gadā Nikolass Onufs (Nicolas Onuf) ieviesa terminu “konstruktīvisms”, ar to tika apzīmētas dažādas postpozitīvismā balstītas pieejas. Konstruktīvisms izveidojās no postpozitīvisma un kritiskās teorijas uzbrukumiem tradicionālajām pieejām starptautisko attiecību pētniecībā, īpaši neoreālismam (strukturālajam reālismam) un neoliberālajam institucionālismam (neoliberālismam) un šo pieeju metodoloģiskajiem principiem, kas balstījās uz neopozitīvismu un racionālismu.
90. gados postpozitīvistiskās pieejas, starptautiskās attiecības un konstruktīvisms bieži tika uzskatīti par vienlīdzīgiem. Mūsdienās ar konstruktīvismu visbiežāk saprot konvencionālo konstruktīvismu, kurš atrodas starp tradicionālajām pieejām un poststrukturālismu. Dažkārt konvencionālo konstruktīvismu sauc arī par ontoloģisko konstruktīvismu, jo tiek uzskatīts, ka strīds ar tradicionālo pieeju atbalstītājiem ir par ontoloģisko skatījumu uz starptautisko politiku. Tradicionālo pieeju (reālisma, liberālisma un marksisma) piekritēji sociālo realitāti uztver kā objektīvi eksistējošu; konstruktīvisti to uztver kā sociālas un ideju mijiedarbības rezultātu. Tomēr epistemoloģiskā ziņā konsekventie konstruktīvisti atzīst atsevišķu neopozitīvisma un racionālisma principu pielietojamību pētniecībā (hipotēžu pārbaude, kauzalitāte, izskaidrošana). Viņi nenoliedz materiālo faktoru nozīmi starptautiskajās attiecībās, lai gan uzsver sociālo faktoru dominanci. Attiecībā uz racionālismu, konvencionālie konstruktīvisti uzskata, ka pastāv darba dalīšana, jo viņi pēta procesus, kas veido preferences, bet racionālisti pēta, kā tās tiek īstenotas. Tomēr citi konstruktīvisti uzskata, ka šāda pieeja padara konstruktīvismu pārāk mērenu jeb “plānu” (thin). Atteikšanās no radikālas epistemoloģiskās nostājas ir devusi iespēju konstruktīvismam kļūt par atzītu starptautiskās politikas pētniecības virzienu līdzās reālismam un liberālajām pieejām. Konvencionālo konstruktīvismu pārstāv Emanuels Adlers (Emanuel Adler), Maikls Barnets (Michael Barnett), Džefrijs Čekels (Jeffrey T. Checkel), Marta Finemora (Martha Finnemore), Pīters Kacenstīns (Peter Katzenstein), Katrīna Sikkinka (Kathryn Sikkink), Aleksandrs Vents (Alexander Wendt) u. c.