1987.–1988. gads Otrais perestroikas posms bija 1987.–1988. gads, kad ārpolitikā un iekšpolitikā aizsākās reālas politiskas un ekonomiskas reformas. Tas bija arī lūzuma posms valsts un sabiedrības attiecībās. PSKP joprojām kontrolēja visus procesus, taču aktīvi sāka veidoties pilsoniskā sabiedrība. Baltijas republikās izveidojās Tautas frontes kā pilsoņu politiskās aktivitātes centrs, kas bija sava veida modelis arī citām republikām. Ārpolitikā M. Gorbačovs izvirzīja “jaunās domāšanas” doktrīnu. Tās pamatpostulātus M. Gorbačovs bija formulējis jau 1986. gadā, bet termins “jaunā domāšana” parādījās 10.1987. publicētajā grāmatā “Pārkārtošanās un jaunā domāšana mūsu valstij un visai pasaulei” (Перестройка и новое мышление для нашей страны и для всего мира). Doktrīnas pamatā bija atteikšanās no šķiru cīņas principiem ārpolitikā un vispārcilvēcisko vērtību prioritāte. Tā bija kardināla PSRS ārpolitikas principu maiņa. 07.12.1988. M. Gorbačovs, uzstājoties Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Ģenerālajā Asamblejā, paziņoja, ka nekas neattaisno spēka pielietošanu starptautiskajā politikā. Būtībā tā bija atteikšanās no t. s. Brežņeva doktrīnas, principa, saskaņā ar kuru PSRS bija uzurpējusi tiesības iejaukties sociālistisko valstu iekšējās lietās gadījumos, kad pastāvēja iespēja pie varas nākt antisociālistiskiem spēkiem.
Sarunās ar ASV prezidentiem – Ronaldu Reiganu (Ronald Wilson Reagan) un Džordžu Bušu (George Herbert Walker Bush) vecāko, tika panāktas svarīgas vienošanās par vidējā darbības rādiusa raķešu likvidāciju. Konfrontāciju PSRS attiecībās ar Rietumiem nomainīja partnerattiecības. Šai politikai atbilda arī PSRS bruņoto spēku izvešana no Afganistānas, kas tika pabeigta 02.1989.

PSRS bruņoto spēku izvešana no Afganistānas, 1989. gads.
Avots: Sovfoto/UIG via Getty Images, 170981451.
Atteikšanās no t. s. Brežņeva doktrīnas izraisīja lavīnveidīgu komunistisko režīmu sabrukumu Austrumeiropā, kas 1988. gadā sākās Polijā, Ungārijā un Čehoslovākijā, bet 1989. gadā Vācijas Demokrātiskajā Republikā, Rumānijā, Bulgārijā. Paralēli šiem notikumiem sākās Dienvidslāvijas Sociālistiskās Federatīvās Republikas dezintegrācija, kā arī studentu prasības Ķīnā demokratizēt politisko sistēmu.
Iekšpolitikā 25.06.1987. PSKP CK plēnums faktiski atzina, ka ekonomikas “paātrinājuma” kurss ir izgāzies. 1987.–1988. gadā sākās aktīvāki mēģinājumi ieviest tirgus ekonomikas elementus plānveida ekonomikā. Valsts uzņēmumi ieguva lielāku ekonomisku patstāvību, tika atļauts pie rūpniecības uzņēmumiem un uz to bāzes dibināt ražošanas kooperatīvus. Uzņēmumi sāka vairāk ražot plaša patēriņa preces, taču radās arī neparedzētas negatīvas sekas – pieauga inflācija, korupcija, valsts aparāta saaugšana ar biznesu.
Ekonomisko reformu mēģinājumi notika asas politiskās cīņas apstākļos. 1987.–1988. gadā arvien skaidrāk bija redzams, ka pretestība kā ekonomiskām, tā arī jebkurām citām reformām izpaužas visos PSRS pārvaldes līmeņos un it īpaši partijas aparātā. 13.03.1988. laikrakstā “Sovetskaja Rossija” (Советская Россия) tika publicēts augstskolas docētājas Ņinas Andrejevas (Нина Александровна Андреева) raksts “Nevaru atteikties no principiem” (Не могу поступаться принципами), kas savā ziņā bija perestroikas pretinieku manifests un atklāts izaicinājums uz konfrontāciju. Reformu kursa piekritēji uzskatīja, ka vienīgais ceļš, kā pārvarēt partijas aparāta pretestību, ir veicināt demokratizāciju un mazināt PSKP lomu valsts dzīvē. PSKP 19. konferencē 28.06.–01.07.1988. tika izvirzīta ideja par tiesiskas valsts veidošanu. Politiskās sistēmas demokratizācijas kontekstā tika izteikta ideja pieļaut patiesi aizklātas vēlēšanas ar vairākiem kandidātiem (tās nosauca visai dīvaini – par “alternatīvām vēlēšanām”).
Tomēr sabiedrības noskaņojumu visvairāk ietekmēja “atklātības” politikas gaisotnē radušās publikācijas par PSRS vēsturi. Tika publicēti agrāk aizliegtie Vasilija Grosmana (Васuлий Семёнович Грoссман), Anatolija Ribakova (Анатoлий Наумович Рыбакoв), Aleksandra Solžeņicina (Алексaндр Исaевич (Исаакиевич) Солженuцын, angļu Aleksandr Solzhenitsyn), Borisa Pasternaka (Борuс Леонuдович Пастернaк), Andreja Platonova (Андрeй Платoнов; Андрей Платонович Климeнтов) un citu krievu rakstnieku darbi. Parādījās daudzas publikācijas par nezināmo PSRS vēsturi – par represijām, kolektivizāciju un citu staļinisma represiju apzināšana un citu PSRS vēstures “balto plankumu” apzināšana palīdzēja vājināt perestroikas pretiniekus, jo diskreditēja PSKP un padomju sistēmu kopumā.
Nacionālajās republikās “atklātība” deva iespēju beidzot pievērsties būtiskajiem jautājumiem par vēsturiskajām netaisnībām. Piemēram, Baltijas republikās galvenais jautājums bija to nokļūšana PSRS sastāvā Molotova–Ribentropa pakta vienošanās un faktiskas padomju okupācijas rezultātā. Atklātības politika deva iespēju runāt arī par daudzām sasāpējušām problēmām, t. sk. par etniskajām attiecībām un konfliktiem. Plašu vērienu ieguva ekoloģiskā kustība. Baltijas republikās tai bija skaidri izteikta politiska virzība, jo vides degradācija tika saistīta ne tikai ar sociālistiskā ekonomiskā modeļa funkcionēšanu, bet arī ar Baltijas republiku pakļautību PSRS militāri rūpnieciskajam kompleksam.

Lūgšana par jūru. Jūrmala, 02.09.1988.
Fotogrāfs Uldis Briedis.
PSRS vadībai nebija skaidrs, ko šajā situācijā darīt. Viena no iespējām bija konsolidēt jauno tautas kustību pretiniekus un PSRS centralizētās sistēmas aizstāvjus. Dažviet tas izraisīja asu konfrontāciju starp republikas patstāvības un PSRS saglabāšanas aizstāvjiem, piemēram, Piedņestrā, tomēr Baltijā šī taktika nebija sekmīga. Mēģinājumi lietot pret tautu spēku, kā tas notika Tbilisi 09.04.1989., izraisīja vispārēju sašutumu un vēl vairāk grāva Maskavas reputāciju. Turklāt atklāti lietot spēku tā nevarēja, neriskējot sabojāt attiecības ar Rietumiem.