Profesors Jānis Mencis pārstāv veselu laikmetu Latvijas matemātikas didaktikā. Mūsdienu kompetenču pieeju J. Mencis jau sen ir iestrādājis savās matemātikas mācību grāmatās un izskaidrojis publikācijās.
617
Profesors Jānis Mencis pārstāv veselu laikmetu Latvijas matemātikas didaktikā. Mūsdienu kompetenču pieeju J. Mencis jau sen ir iestrādājis savās matemātikas mācību grāmatās un izskaidrojis publikācijās.
1922. gadā sācis mācīties Bauņu pagasta Mīlītes 1. pakāpes pamatskolā. 1924.‒1928. gadā mācījies Vilzēnu pagasta Urgas sešu klašu pamatskolā (2. pakāpes pamatskola). 1934. gadā pabeidzis Rīgas Skolotāju institūtu.
Paralēli darbam Rīgas Skolotāju institūtā 1936. gadā sāka studēt Latvijas Universitātes Matemātikas un dabaszinātņu fakultātē. 1960. gadā absolvējis Latvijas Valsts Universitātes Matemātikas fakultāti.
1977. gadā J. Mencis ieguvis zinātņu kandidāta grādu Maskavā Padomju Sociālistisko Republiku Savienības (PSRS) Pedagoģijas zinātņu akadēmijas (Академия педагогических наук СССР) Mācību satura un metožu zinātniski pētnieciskajā institūtā (disertācijas tēma “Elementārvingrinājumu didaktiskās funkcijas”), turpat 1980. gadā piešķirts docenta nosaukums, bet 1989. gadā – profesora nosaukums. 1992. gadā Latvijā ieguvis doktora grādu, bet 1993. gadā – habilitētā pedagoģijas zinātņu doktora grādu.
Pēc Skolotāju institūta beigšanas četrus gadus mācīja bērnus institūta paraugskolā, kur strādāja arī Rīgas Skolotāju institūta pasniedzēji. Skolotāja darbu turpināja Cēsu Skolotāju institūta (bij. Rīgas Skolotāju institūta) paraugpamatskolā. 1940. gadā sāka strādāt Rīgas 8. pamatskolā.
1943. gadā tika iesaukts Latviešu leģionā. Pēc kara kā bijušais leģionārs nokļuva apcietinājumā, kā ģeodēzists piedalījās Baltās jūras kanāla būvniecībā. 1947. gadā, skolotāju trūkuma laikā, J. Mencis pēc Rīgas pilsētas Skolu valdes lūguma attiecīgajām iestādēm varēja atgriezties Latvijā.
No 1947. gada sāka dzīvot un strādāt Liepājā. Mācīja matemātikas metodiku Liepājas Pedagoģiskajā skolā (vēlāk Skolotāju institūtā). Paralēli strādāja arī par matemātikas un astronomijas skolotāju Liepājas 5. vidusskolā.
No 1964. gada līdz 1999. gadam bija Liepājas Pedagoģijas akadēmijas (tagad Liepājas Universitāte) Matemātikas katedras vadītājs, docents un profesors.
Lasīja lekcijas un vadīja seminārus Skolotāju kvalifikācijas celšanas institūtā Rīgā. Tajā iemantoja neformālo titulu – Skolotāju skolotājs. Viņš uzskatīja, ka matemātika jāmāca vienkārši un ka stundā nepieciešams nepārtraukti uzturēt kontaktu ar bērniem. J. Mencis paudis domu, ka skolā pārāk daudz laika tiek veltīts operatīvo prasmju veidošanai – izskaitļošanai, izteiksmju pārveidošanai, nevienādību un vienādojumu risināšanai, analītiski dotu funkciju pētīšanai. Taču reālās dzīves problēmu risināšanai nepieciešama analītiskā domāšana, kas nav algoritmizējama, tāpēc īpaši svarīgi skolās būtu teksta uzdevumi.
20. gs. 70.‒80. gados J. Mencis veidoja televīzijas raidījumus ‒ vispirms vecāko klašu skolēniem par reālo skaitļu jēdzienu, gatavošanos izlaiduma eksāmeniem utt., tad skolotājiem un studentiem par matemātikas mācīšanas jautājumiem un beidzot raidījumu ciklus pirmajām četrām klasēm, kas ieguva īpašu popularitāti. Kopumā tie bija vairāk nekā 200 raidījumi. Tos var uzskatīt par tālmācības pirmsākumiem matemātikas metodikā. J. Mencis uzsvēra, ka televīzijas raidījumos nemāca to, ko tikpat labi var panākt klasē, bet izmanto iespējamās televīzijas priekšrocības: dinamiskie attēli, teksta uzdevumu aranžējumi, kustīgie kadri un tā tālāk.
J. Mencis sarakstījis vairāk nekā 400 publikāciju. Viņa publikācijas matemātikas metodikā lielākoties attiecas uz pamatskolas un vidusskolas mācību saturu un mācību metodiku, kā arī jauno matemātikas skolotāju izglītošanu. 1941. gadā apgādā “Latvju grāmata” izdota pirmā J. Menča mācību grāmata “Matemātika pamatskolām: VI klases kurss”, bet 2010. gadā apgādā “Zvaigzne ABC” iznāca viņa pēdējā mācību grāmata “Matemātika 4. klasei”, kuru viņš rakstīja kopā ar dēlu Jāni Menci junioru, būdams 95 gadus vecs.
Viņa izstrādātās mācību grāmatas matemātikā raksturo vienkāršība un skaidrība, tās tiek izmantotas vēl joprojām. 2014. gadā Dānijā tika izdota J. Menča seniora un J. Menča juniora grāmata “Prima Matematik 4 klasse” (“Matemātika 4. klasei”) un 2016. gadā Igaunijā – mācību grāmata un darba burtnīca “Matemaatika 4. klassile” (“Matemātika 4. klasei”) un “Matemaatika töövihik 4. klassile” (“Matemātikas mācību grāmata 4. klasei”). 1965. gadā J. Mencis izstrādājis “Skaitļu slejas”, kas vairākkārt izdotas atkārtoti (pēdējo reizi – 2012. gadā).
1987. gadā J. Mencis saņēmis Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas (LPSR) Valsts prēmiju, 1989. gadā ‒ LPSR Nopelniem bagātā izglītības darbinieka nosaukumu, 1992. gadā ‒ Igaunijas Gērharda Rego (Gerhard Rägo) medaļu. 1993. gadā J. Mencis kļuva par Latvijas Universitātes un 1996. gadā par Daugavpils Universitātes Goda doktoru. 1994. gadā apbalvots ar V šķiras Triju Zvaigžņu ordeni. 2004. gadā J. Mencis saņēma titulu “Goda liepājnieks”. 2009. gada pavasarī viņam piešķirts Ministru kabineta Atzinības raksts.