Dziesmas vēsture 1971. gada oktobrī trijatā – J. Pavītols (balss, ģitāra), Tālis Marhilēvičs (taustiņinstrumenti), Raimonds Gabaliņš (sitamie instrumenti) – pēc vasaras restorāna “Banga” slēgšanas, kurā spēlēja J. Pavītols un R. Gabaliņš, sāka veidot rokgrupu Liepājas kultūras namā. Viņiem pievienojās basģitārists Sergejs Virockis, dziedāja Anita Bērza. Viņas vietā pēc laika ansamblī par solisti tika pieņemta Ingrīda (Inga) Liepiņa (Pavītola, vēlāk Gūtmane). Šādā sastāvā tika spēlētas dejas, notika patstāvīgas programmas veidošana, lai piedalītos Liepājas pašdarbības izpildītāju un ansambļu skatē. Dziesmas grupas repertuāram sacerēja J. Pavītols, aranžējumus veidoja kolektīvi.
1972. gada martā Liepājas pilsētas skatē Liepājas kultūras nama vokāli instrumentālais ansamblis J. Pavītola vadībā pirmoreiz publiski atskaņoja viņa sacerētās dziesmas “Es gribu”, “Zemgaļu kara dziesma”, kā arī “Vairogi” un vēl dažas citas. Tobrīd par kultūras politiku atbildīgās institūcijas vēl nebija saskārušās ar publikas uzvedības problēmām, nekārtībām, skaļu reakciju koncertos, arī tādēļ tika pieļauts tik liels oriģināldarbu klāsts viena ansambļa programmā. No grupas bija aizgājis S. Virockis, basa partijas virtuozi nospēlēja T. Marhilēvičs. Skates žūrijas komisija J. Pavītola grupas priekšnesumu novērtēja ar 1. vietu vokāli instrumentālo ansambļu kategorijā. Klausītāji pēc dziesmas “Vairogi” atskaņojuma pieklusa, pēc tam sekoja aplausi un ovācijas, spontāni atkārtojot dziesmas piedziedājuma frāzes “Ir latviešu tauta, akmens, māls un smilts!”. Par izcīnīto 1. vietu grupa saņēma arī Liepājas Komjaunatnes komitejas ceļazīmi uz festivālu Jazz Jamboree Polijā, Varšavā.
Kā Liepājas pilsētas skates uzvarētāja grupa piedalījās festivālā “Liepājas dzintars ‘72” ar to pašu repertuāru. T. Marhilēviča vietā spēlēja Ritvars Knesis, pievienojās basģitārists Valdis Skujiņš, soloģitārists Aivars Hermanis. Priekšnesums arī nepilnvērtīgā apskaņojuma dēļ bija neveiksmīgs, žūrijas kritika tika adresēta arī dziesmai “Vairogi”. Savukārt liela daļa publikas, jo sevišķi progresīvā un radošā jaunatne, dziesmu uztvēra kā autora patriota stājas un pilsoniskas drosmes apliecinājumu – turpmāk šī kompozīcijas kļuva par neatņemamu daļu J. Pavītola vadītā ansambļa koncertos.
Dziesmas “Vairogi” virsrakstu R. Gabaliņš ieteica izmantot par grupas nosaukumu, ko atbildīgās institūcijas neatļāva, paužot repliku: “Kāpēc “Vairogi”? No kā jums jāaizsargājas, kāpēc ne “Cirvis”?” Sākotnēji tika noraidīts arī nosaukums “Līvi”, kuru tomēr pieņēma un apstiprināja 1974. gada pavasarī. Tā paša gada rudenī J. Pavītols cieta autoavārijā, līdz ar to apstājās viņa vadītā ansambļa darbība. Tā tika atjaunota 1976. gadā ar nosaukumu “Līvi”; apmēram 1978. gadā grupas repertuārā tika atjaunota arī dziesma “Vairogi”.
1981. gada novembrī “Līvu” koncertā Jelgavas kultūras namā grupas vadītājs J. Pavītols atļāvās repliku par cenu celšanu cigaretēm, publika ar ovācijām un skaļu reakciju uzņēma dziesmu “Vairogi”. Pēc Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas kultūras ministra Vladimira Kaupuža pavēles “par publisku jaukšanos padomju varas politikā un partijas un valdības nacionālās politikas neizpratni” J. Pavītols tika atstādināts no ansambļa “Līvi” vadīšanas, viņam tika aizliegt publiski uzstāties; “Līviem” uz pusgadu tika noteikts uzstāšanās aizliegums ārpus Liepājas Metalurgu kultūras pils, kas bija grupas oficiālais “saimnieks”. Oficiāli tika aizliegts atskaņot dziesmu “Vairogi”; kolēģi atteicās atskaņot arī citas J. Pavītola nacionālpatriotiskās dziesmas “Kā caur tuksnesi”, “Nemirsti, muļķīt!”, rezultātā 1982. gadā mūziķis paša dibināto grupu pameta.
Turpmāk J. Pavītols dziesmu “Vairogi” izpildīja savos koncertos, festivālos, piemēram, “Mēs – Liepājai ‘91” un citur. Mūziķa 70. jubilejas koncertā (2019) “Vairogi” izskanēja ar hiphopa elementiem ar Andreja Goloborotko pašsacerētu tekstu.
1994. gadā trijatā – J. Pavītols, I. Pavītola, T. Marhilēvičs – dziesmu “Vairogi” ieskaņoja autora mājas studijā “Liepatons”, tā izdota J. Pavītola albumā “Pēdas” (Gailītis G, 1997).
2002. gadā tapa jauna dziesmas “Vairogi” ieraksta versija, kurā J. Pavītolam piedziedājumā piebalsoja tā brīža “Līvu” dalībnieki. Kaut gan autors nebija apmierināts ar šo skanējumu, dziesma izdota albumā “Līvi. Zelts” (MicRec, 2002).