AizvērtIzvēlne
Sākums
Atjaunots 2023. gada 24. augustā
Ineta Salmane

merostomāti

(latīņu Merostomata, angļu merostomes, vācu Merostome, franču mérostomes, krievu меростомы)
merostomātu (Merostomata) klase pieder pie helicerātu apakštipa (subphylum Chelicerata), posmkāju tipa (phylum Arthropoda), dzīvnieku valsts (regnum Animalia)

Saistītie šķirkļi

  • helicerāti

Satura rādītājs

  • 1.
    Merostomātu izcelšanās un evolūcija
  • 2.
    Merostomātu vispārīgs raksturojums
  • 3.
    Merostomātu sistemātika
  • 4.
    Merostomātu sastopamība
  • 5.
    Merostomātu nozīme
  • Saistītie šķirkļi
  • Tīmekļa vietnes
  • Ieteicamā literatūra
  • Kopīgot
  • Izveidot atsauci
  • Drukāt

Satura rādītājs

  • 1.
    Merostomātu izcelšanās un evolūcija
  • 2.
    Merostomātu vispārīgs raksturojums
  • 3.
    Merostomātu sistemātika
  • 4.
    Merostomātu sastopamība
  • 5.
    Merostomātu nozīme
Merostomātu izcelšanās un evolūcija

Vēžskorpioni (Eurypterida) apvieno aptuveni 200 sugas un pašreiz ir pilnībā izmirusi grupa. Tie dzīvojuši paleozoja ēras jūrās. Piemēram, Euryptus ģints pārstāvji atrodami silūra un kembrija perioda nogulumos. Spriežot pēc segmentācijas un ekstremitāšu attīstības, vēžskorpioni bijuši visprimitīvākie helicerāti. Tie, iespējams, ir bijuši sauszemes zirnekļveidīgo priekšteči.

Vecākās zināmās zobenastu fosilijas pieder ģintij Lunataspis no ordovika perioda pirms aptuveni 445 miljoniem gadu. Tās atrastas Kanādā. Zobenastes paleozoja ērā un jo īpaši triasa periodā bija liela un daudzveidīga grupa. Mūsdienās dzīvojošo zobenastu atliekas atrastas, sākot ar triasa periodu. Biologi zobenastes mēdz dēvēt par dzīvajām fosilijām, jo tās miljoniem gadu ir saglabājušās gandrīz nemainīgas. Evolūcijas gaitā zobenastes ir kļuvušas lielākas un zaudējušas epistomas segmentāciju.

Merostomātu vispārīgs raksturojums

Merostomāti ir jūrās dzīvojoši helicerāti, kas elpo ar žaunām. To ķermeņa priekšējai daļai ir seši pāri cilindrisku ekstremitāšu, aizmugurējai daļai ir plātņveida ekstremitātes, astei (telsonam) galā ir dzelknis. Priekšējā daļa tiem vienmēr ir neposmota. Aizmugurējā daļa var būt segmentēta. Kāju pamata posmam ir izaugums, kam ir žokļu funkcijas. Uz aizmugurējās, pret ķermeni vērstās ekstremitātes virsmas ir lapveida žaunas. Aiz pirmā plātņveida kāju pāra pamata atrodas pāra skaita dzimumatveres. Merostomāti ir vienīgā helicerātu klase, kam, tāpat kā kukaiņiem un trilobītiem, ir saliktas acis. 

Vēžskorpionu galvkrūtis bija saplūdušas. Galvkrūšu virspusē atradās vienkāršas, mediālas un mazas acis, sānos bija saliktas acis. Vēdera priekšējā daļā bija saglabājušās pārveidojušās ekstremitātes – dzimumplātnītes pirmajā segmentā un četri pāri žaunkāju nākamajos segmentos. Helicerām spīles bija nelielas. Pedipalpas un pirmā pāra kājas bijušas tvērējtipa. Daļai sugu aizmugurējās kājas bijušas airveidīgi saplacinātas un izmantotas peldēšanai. Vēders beidzies ar telsonu, kura apakšpusē atradās anālā atvere. Telsonam bija paplašinātas plātnītes vai dzelkņa veids, vai arī tas bija pūšļveidīgs ar dzeloni galā. Vēžskorpioni sasniedza 1,8–3 m garumu un bija līdzīgi milzīgiem skorpioniem.

Zobenastes mūsdienās ir neliela ūdens helicerātu grupa, kas sasniedz 50–80 cm garumu un apvieno četras sugas. Tām ir plati saplacināts ķermenis, kas sastāv no savstarpēji kustīgi savienotām galvkrūšu un vēdera daļām. Galvkrūtis sedz liels muguras vairogs, uz kura atrodas acis. Viens pāris nelielu actiņu atrodas galvkrūšu apakšpusē, bet piecas vienkāršas actiņas atrodas galvkrūšu virspusē. Lielu acu pāris atrodas galvkrūšu sānos. Lielās acis sastāv no daudzām atsevišķām acīm, kuras sedz viena caurspīdīga, hitinizēta kutikula. Galvkrūšu apakšpusē atrodas nelielas trīsposmu heliceras, un mutei abās pusēs atrodas pieci ejkāju pāri. Tās ir vienzarainas, un pie piektā pāra ir neliela, neposmota, rudimentāra žaunu piedeva. Vēderam ir seši pāri mediāli saaugušu plātnīšveida žaunu ekstremitāšu. Pašas ekstremitātes ir rudimentāras, bet saplacinājusies un izpletusies ir tās žaunu piedeva. Pirmais ekstremitāšu pāris ir pārvērties par žaunu vākiem. Uz pārējo ekstremitāšu aizmugurējām virsmām atrodas daudzas žaunu lapiņas. Ekstremitātes veic kustību un barības satveršanas funkcijas. Zobenastēm pie galvkrūtīm atrodas rudimentārs, pie septītā segmenta piederīgs ekstremitāšu pāris – hilariji. Tās ir nelielas, neposmotas, ar dzelkņiem bruņotas piedevas. Vēders beidzas ar spēcīgu astes dzelkni. Tas ir salikts veidojums, kura sastāvā ietilpst telsons un trīs pēdējo vēdera segmentu aizmetņi. Zobenastu gremošanas sistēmu veido mute, ar hitinizētu kutikulu izklāts barības vads, muskuļots kuņģis, kuru izklāj hitinizēta kutikula ar rupjiem zobiņiem. No kuņģa barība nonāk garā viduszarnā, kur atveras divi pāri aknu izvadu. Zarnu trakts beidzas ar galazarnu un anālo atveri. Zobenastēm nav žokļu, un tās barības satveršanai un sadalīšanai izmanto kājas. Izvadorgānu sistēmu veido pāris koksālo dziedzeru. Labā un kreisā dziedzera izvadkanāli atveras uz āru pie piektā ejkāju pāra pamatposma – koksas. Zobenastēm asinsrites sistēma ir labi attīstīta. Hemolimfa satur elpošanas pigmentu hemocianīnu, kas piešķir tai zilganu nokrāsu. Zobenastu nervu sistēmai ir sarežģīta histoloģiska uzbūve. Tām ir raksturīgi redzes centri un saliktas acis. Zobenastes ir šķirtdzimuma dzīvnieki. Tām ir pāra maisveida dzimumdziedzeri un sazarotas caurulītes. To izvadkanāli atveras zem žaunu vākiem vēdera pirmajā segmentā. Vēlā pavasarī un vasaras sākumā pilnmēness vai jauna mēness paisuma laikā zobenastu mātītes dēj olas piekrastes bēguma joslas smiltīs. No olām izšķiļas kāpuri, kuriem nav pilnībā attīstītu vēdera pēdējo segmentu un ekstremitāšu. Astes dzelkņa vietā kāpura vēders beidzas ar nelielu vairogu. Zobenastu kāpuri nebarojas. Tālākās attīstības stadijas un imago barojas ar visu, ko atrod jūras gruntī.

Merostomātu sistemātika

Pie merostomātu (Woodward, 1866) klases pieder divas apakšklases. Vēžskorpioni mūsdienās ir izmiruši. No zobenastu apakšklases mūsdienās sastopamas četras sugas no trim ģintīm.

  1. apakšklase vēžskorpioni (Eurypterida) (Burmeister, 1843 = Gigantostraca) 
  2. apakšklase zobenastes (Xiphosura) (Latreille, 1802)
Dzimta Ģints Suga
Limulidae (Leach, 1819) Limulus (O. F. Müller, 1785) Limulus polyphenus (Linnaeus, 1758)
    Limulus coffini (Reeside, Harris, 1952)
  Carcinoscorpius (Pocock, 1902) Carcinoscorpius rotundicauda (Latreille, 1802)
  Tachypleus (Leach, 1819) Tachypleus gigas (Müller, 1785)
    Tachypleus tridentatus (Leach, 1819)
Pastāv arī uzskats, ka merostomāti ir parafilētiska grupa vai ir ievietojama zirnekļveidīgo klasē.
Merostomātu sastopamība

Vēžskorpioni bija bentiski plēsēji, kas apdzīvoja jūru ūdeņus un daļējus saldūdeņus. Pie šīs klases pieder lielākie posmkāji, kādi jebkad dzīvojuši uz Zemes.

Mūsdienās dzīvojošās zobenastu sugas sastopamas tropu un subtropu jūru seklajos ūdeņos. Tās apdzīvo 4–10 m dziļus ūdeņus piekrastes tuvumā. Zobenastes ir labas peldētājas, bet, kad tās atpūšas, ierokas substrātā. Pieaugušās zobenastes no dziļākiem piekrastes ūdeņiem uz seklākiem katru gadu migrē, lai vairotos.

Gar Atlantijas okeāna Ziemeļamerikas piekrasti un Meksikas līča piekrasti sastopama Limulus polyphemus, bet ģints Tachypleus un Carcinoscorpius sastopama Malajas arhipelāga tuvumā un pie Filipīnu un Japānas salām.

Latvijā merostomāti nav sastopami.

Merostomātu nozīme

Jūras ekosistēmās zobenastēm ir būtiska loma, jo piekrastes jūras putni un bruņurupuči barojas ar to olām un jaunajiem īpatņiem. Tāpat to čaulas kā mājvietu izmanto citas jūras organismu grupas. Senāk Amerikas pirmiedzīvotāji zobenastu olas izmantoja pārtikā un čaulas – kā traukus. Arī mūsdienās zobenastu olas izmanto pārtikā. Tomēr ir zināmi saindēšanās un nāves gadījumi, kad suga Tachypleus gigas ir sajaukta ar Carcinoscorpius rotundicauda, kura satur letālu tetrodotoksīnu. Zobenastes izmanto biomedicīnā. To asinis satur ķīmisku aģentu (limulus amebocyte lysate), ar kuru var noteikt medicīnas iekārtu piesārņojumu ar bīstamām baktērijām, to toksīniem, konstatēt muguras smadzeņu meningītu un dažus vēža paveidus. Zobenastu asinis satur lielu daudzumu vara un ir zilā krāsā. Pat niecīga daudzuma baktēriju toksīnu parādīšanās gadījumā zobenastu asins šūnas izdala olbaltumvielas un veido asins recekli. Tāds ir zobenastu hiperjutīgās imūnsistēmas darbības princips. Zobenastu asinis izmanto, lai pagatavotu zāles garīga izsīkuma un gastroenterīta ārstēšanai. Rezultātā ik gadu noķer ap 500 000 zobenastu, lai paņemtu to asinis. Tās nenogalina, bet atlaiž jūrā. Tomēr zinātnieki uzskata, ka daļa zobenastu radītā stresa dēļ iet bojā. Mūsdienās Starptautiskā Dabas un dabas resursu aizsardzības savienība (International Union on the Conservation of Nature and Natural Resources) ierindojusi zobenastes apdraudēto sugu sarakstā.

Saistītie šķirkļi

  • helicerāti

Autora ieteiktie papildu resursi

Tīmekļa vietnes

  • Kalifornijas Universitāte, Paleontoloģijas muzejs. Zobenastes Xiphosura. (University of California, Museum of Paleontology. Xiphosura. Horseshoe crabs)
  • Okeāns šodien. Ievērojamās zobenastes (Ocean today. The remarkable Horseshoe crabs)
  • Zinātne, tehnoloģijas un matemātika. Zobenastes – aizvēsturiski posmkāji, kas glābj dzīvības (Science, Technology, and Math. The horseshoe crab, an ancient arthropod that saves lives)

Ieteicamā literatūra

  • Dogels, V., Bezmugurkaulnieku zooloģija, Rīga, Zvaigzne, 1986.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Dunlop, J.A., Penney, D., and Jekel, D., 'A summary list of fossil spiders and their relatives', The world spider catalog, Natural History Museum Bern, 2019, pp. 1–296.
  • Lamsdell, J.C., 'The phylogeny and systematics of Xiphosura', Peer, J., 2020, Dec.

Ineta Salmane "Merostomāti". Nacionālā enciklopēdija. (skatīts 30.11.2023)

Kopīgot


Kopīgot sociālajos tīklos


URL

Šobrīd enciklopēdijā ir 4169 šķirkļi,
un darbs turpinās.
  • Par enciklopēdiju
  • Padome
  • Nozaru redakcijas kolēģija
  • Ilustrāciju redakcijas kolēģija
  • Redakcija
  • Sadarbības partneri
  • Atbalstītāji
  • Sazināties ar redakciju

© Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2023. © Tilde, izstrāde, 2023. © Orians Anvari, dizains, 2023. Autortiesības, datu aizsardzība un izmantošana